W jaki sposób uniknąć błędów podczas montażu i użytkowania rekuperatora

Zaprojektowanie systemu wentylacji i odpowiednie dobranie jednostki to pierwszy etap wdrożenia rekuperacji. Następnie należy cały system prawidłowo zainstalować. Dobre praktyki przy montażu są zawsze taki same, aczkolwiek każdy obiekt ma indywidualne cechy. Na co więc zwrócić uwagę?

Wentylacja i klimatyzacja - W jaki sposób uniknąć błędów
podczas montażu i użytkowania
rekuperatoraPomieszczenie

Już na etapie projektu określamy centralny punkt systemu, czyli miejsce na rekuperator. Może to być poddasze, garaż lub pomieszczenie techniczne. Jeśli decydujemy się na poddasze, musi być ocieplone – nie należy instalować urządzenia w pomieszczeniu, gdzie temperatura spada poniżej 00C. Może to spowodować zamarzanie skroplin, oblodzenie urządzenia – czyli problemy w eksploatacji, a nawet uszkodzenie. Staramy się też, aby w bliskiej odległości nie znajdowały się sypialnie. Nowoczesne centrale są ciche – owszem, ale nie bezgłośne. Im dalej od źródła hałasu, tym lepiej dla domowników. 

Umiejscowienie

Należy tak umiejscowić centralkę, aby był dostęp montażowy do podłączenia przewodów, zarówno w wersjach stojących (przyłącza od góry lub dołu), jak i wersjach podwieszanych (przyłącza z boku). Trzeba też zapewnić dostęp serwisowy do wymiany filtrów i/lub wymiennika. Takie informacje zawarte są z reguły w instrukcji. 

Przewody

Jeśli chodzi o samą instalację, wybór może paść na przewody stalowe (tzw. zwijane) lub z tworzywa sztucznego o małych średnicach (np. Alnor FLX-HDPE). Należy unikać przewodów elastycznych (aluminiowo- poliestrowych), gdyż generują duże spadki ciśnienia i są praktycznie niemożliwe do czyszczenia. 

Wentylacja i klimatyzacja - W jaki sposób uniknąć błędów
podczas montażu i użytkowania
rekuperatoraUżytkowanie

Podczas użytkowania systemu musimy regularnie wymieniać filtry (z reguły są 2 szt.). Jeśli centrala nie ma wbudowanego układu mierzącego spadek ciśnienia na filtrze (rzadko występuje w małych domowych urządzeniach), to potrzebę wymiany zasygnalizuje nam po upłynięciu odpowiedniego czasu (typowo – 3 miesiące). Aczkolwiek jeśli filtry nie są mocno zanieczyszczone, można je wymienić i po 6 miesiącach. Wszystko zależy od stopnia zanieczyszczenia i ilości pyłów w otoczeniu naszego domu. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: