Ponad 40% Polaków narzeka na zbyt wysokie koszty ogrzewania

27 listopada 2017 – Nikt z nas nie chce na darmo wydawać pieniędzy szczególnie, jeśli chodzi o prąd i gaz. Ile za ogrzewanie płacą Polacy? Jakie są przyczyny zbyt wysokich rachunków i co robimy, aby je obniżyć? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziecie w ankiecie przeprowadzonej przez OnePoll na zlecenie reichelt elektronik.

 Nieodpowiednia termoizolacja i przestarzałe instalacje znacznie zwiększają koszty ogrzewania

Ponad jedna trzecia ankietowanych (42%) narzeka na zbyt wysokie rachunki za ogrzewanie, jednak nie robi nic w celu ich obniżenia. Główną przyczyną wysokich opłat jest niewystarczająca termoizolacja budynku, tzw. mostki cieplne – wskazało ją ponad 57% ankietowanych. 

Na drugim miejscu znalazł się brak możliwości regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach (42%). Kolejnymi powodami są: przestarzałe kaloryfery (13%) oraz własna nieostrożność, gdy np. zapominamy wyłączyć ogrzewanie lub zostawiamy je włączone w trakcie pobytu poza domem (16%). 

Duży potencjał w termoizolacji

Jedna trzecia ankietowanych już zajęła się problemem i podjęła (33%) odpowiednie kroki w celu obniżenia rachunków za ogrzewanie lub rozważa (41%) podjęcie takich działań. Zakres prac sięga od poprawy termoizolacji (51%), poprzez renowację okien i drzwi (42%), kończąc na wymianie systemu ogrzewania (35%). Jan Pokusa, Produkt manager działu zasilaczy, testów i pomiarów w firmie reichelt elektronik, twierdzi, że: – Właściciele budynków mają możliwość sprawdzenia termoizolacji budynków. W tym celu używa się kamer termowizyjnych, które w dokładny sposób pokazują, z których miejsc, w szczególności, tracone jest ciepło. Do utraty ciepła dochodzi nie tylko w starych budynkach, posiadających pęknięcia, lecz również w nowych, jeżeli termoizolacja przy roletach lub drzwiach jest niewystarczająca.

Niektóre sposoby na zmniejszenie kosztów są wciąż nieznane 

Istnieje możliwość instalacji inteligentnego systemu ogrzewania. Zgodnie z wynikami ankiety przeprowadzonej niedawno przez reichelt elektronik, około 31% Polaków deklaruje, że instalacja inteligentnego systemu ogrzewania pozwoliła im na obniżenie opłat.

Taki system możemy zainstalować również w wynajmowanych mieszkaniach, jednak Polacy o tym nie wiedzą. Około 30% ankietowanych, którzy nie podjęli jeszcze żadnych działań w celu obniżenia rachunków, twierdzi, że umowa najmu nie pozwala na instalację takich systemów. Ponadto możemy wymienić stare termostaty na nowe – inteligentne. Około 22% ankietowanych nie wie, jakie są możliwości obniżenia kosztów, a 11% uważa, że podjęcie jakichkolwiek środków w tym celu wymaga zbyt dużo wysiłku. 

Porady - Ponad 40% Polaków narzeka na zbyt
wysokie koszty ogrzewania

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: