Pompa ciepła we współpracy z grzejnikami Czy takie rozwiązanie ma sens?

Zmiana standardów budownictwa oraz wzrost kosztów ogrzewania obiektów powodują coraz większe zainteresowanie ekologicznymi systemami grzewczymi. Ekonomiczne i praktycznie bezobsługowe pompy ciepła stanowią obecnie idealną alternatywę dla kotłów na olej czy gaz. Przy wyborze tego rozwiązania często powstaje jednak pytanie, czy pompa ciepła może współpracować z grzejnikami?

Ciep³o - Pompa ciepła
we współpracy z grzejnikami
Czy takie rozwiązanie ma sens?Pompa ciepła to urządzenie, które może być zastosowane niemal we wszystkich warunkach, zarówno w obiekcie nowo budowanym, jak i modernizowanym. Należy jednak pamiętać, że korzyści płynące z jej zastosowania będą większe, jeśli do współpracy wykorzysta się odpowiednie rozwiązanie instalacji wewnętrznej. Co do zasady nie ma przeciwwskazań, aby pompa ciepła współpracowała z grzejnikami, lecz nie jest to rozwiązanie najkorzystniejsze. Nowoczesne niskotemperaturowe systemy grzewcze wymagają niższej temperatury wody zasilającej instalację niż tradycyjne systemy wysokotemperaturowe, więc charakteryzują się znaczną oszczędnością energii cieplnej niezbędnej do ogrzewania domu, a więc i niższymi kosztami eksploatacyjnymi. 

Najkorzystniejsze rozwiązanie

Ciep³o - Pompa ciepła
we współpracy z grzejnikami
Czy takie rozwiązanie ma sens?System grzewczy oparty na pompie ciepła najefektywniej pracuje z ogrzewaniem o niskiej temperaturze emisji i dużej powierzchni grzania. Dzieje się tak, ponieważ moc urządzenia nie jest wartością stałą, lecz zmienia się w zależności od temperatury zarówno po stronie źródła górnego, czyli instalacji wewnętrznej, jak i po stronie źródła dolnego, którym może być grunt, woda lub powietrze. Ważna jest różnica temperatury pomiędzy źródłem dolnym i górnym, a im będzie ona mniejsza, tym większa będzie moc i efektywność urządzenia oraz mniejsze koszty eksploatacji. Uogólniając, sprawdza się zasada, że sprawność urządzenia jest wyższa, gdy temperatura zasilania wewnętrznej instalacji ogrzewania jest niższa. Optymalna dla systemu opartego na pompie ciepła jest więc niska temperatura wody zasilającej instalację grzewczą na poziomie 30–40°C, a w takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe, podłogowe lub ścienne. W zależności od modelu, urządzenia marki Sofath pozwalają na osiągnięcie temperatury zasilania na poziomie do 65°C, co pozwala na poprawne działanie z instalacją wyposażoną w grzejniki niskotemperaturowe. Tradycyjne wysokotemperaturowe instalacje grzewcze obliczane są na znacznie wyższą temperaturę wody zasilającej, ok 60–75°C – i dla takich parametrów dobierana jest wielkość grzejników. Pozostawienie starych grzejników ściennych można wziąć pod uwagę ewentualnie przy wymianie kotła na pompę ciepła, jednak w przypadku zasilania ich wodą o temperaturze mniejszej niż wymagana n ie zostanie zapewniona pełna kompensacja strat ciepła w pomieszczeniach. Obniżenie temperatury zasilania grzejników tradycyjnych można zrekompensować zwiększeniem ich powierzchni, jednak takie rozwiązanie traci sens. W niektórych przypadkach ich wielkość trzeba by było nawet potroić, co przy okazji jest mało estetyczne. 

Podsumowując: pompa ciepła może współpracować z grzejnikami tradycyjnymi, jednak nie jest to rozwiązanie najbardziej korzystne i optymalne dla użytkownika. Podczas wymiany przestarzałego urządzenia grzewczego na nowoczesny i ekologiczny system oparty na pompie ciepła warto wziąć również pod uwagę wymianę instalacji wewnętrznej. We współpracy z pompą ciepła najlepiej sprawdzi się ogrzewanie płaszczyznowe, podłogowe lub ścienne, a jeśli jego wykonanie byłoby zbyt kłopotliwe, np. przy modernizacji obiektu, warto tradycyjne grzejniki wymienić na niskotemperaturowe. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: