Razem czy osobno?

Obserwując zmieniające się ustawodawstwo dotyczące OZE, szczególnie produkcji prądu, jak również system wsparcia służących do tego urządzeń, warto zwrócić uwagę na jego ewolucję. Instalacje fotowoltaiczne, postrzegane dotąd głównie jako źródło energii elektrycznej, stały się ważnym elementem systemów ogrzewania c.o. i c.w.u., szczególnie istotnym przy ogrzewaniu domu, np. pompą ciepła.

Jak jednak w pełni wykorzystać zalety systemu fotowoltaicznego, skoro największą sprawność ma on w okresie letnim, a największe zapotrzebowanie na energię w domu jest w okresie zimowym? Tutaj z pomocą przychodzą rozwiązania wprowadzone w znowelizowanej ustawie o OZE z 22 czerwca 2016 r. 

Pojawia się w niej pojęcie bilansowania energii. To bardzo istotna możliwość, która pozwala na maksymalne wykorzystanie zalet poszczególnych elementów systemu OZE. Zapis w Ustawie (Art. 4 z podpunktami) mówi, że nadmiar energii wyprodukowanej w systemie fotowoltaicznym można "oddać" do sieci energetycznej, a w momentach niedoboru produkcji z systemu PV, np. w nocy, można wskazaną przez zapis ustawy część energii "odebrać". Zapis ten pozwala również na odebranie w okresie zimowym energii "nadprodukowanej" latem. 

Energię możemy odebrać z systemu energetycznego w stosunku:
■ 1 : 0,8 (moc instalacji < 10 kW)
■ 1 : 0,7 (moc instalacji > 10 kW)

Wyprodukowany i oddany do sieci nadmiar energii możemy odebrać z sieci energetycznej w przeciągu 1 roku. To właśnie możliwość "odebrania" w zimie energii nadprodukowanej latem sprawia, że połączenie pompy ciepła do c.o. i c.w.u. z instalacją PV staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, szczególnie w nowych budynkach. 

Poniżej przedstawiono porównanie szacowanego czasu zwrotu inwestycji w system fotowoltaiczny dla układu:
■ Gruntowa pompa ciepła + dedykowany mocowo system PV
■ Powietrzna pompa ciepła + dedykowany mocowo system PV 

Dla domu o powierzchni 120 m2, zapotrzebowaniu cieplnym 6 kW przy cenie energii elektrycznej 0,6 zł/kWh:

Ciep³o - Razem czy osobno?

Okres zwrotu inwestycji ulegnie znacznemu skróceniu, jeśli zakup instalacji PV zostanie sfinansowany z dotacji do odnawialnych źródeł energii, o jakie mogą starać się mieszkańcy całego kraju. Dotacje te mogą obejmować również zakup i montaż pomp ciepła. 

Dofinansowania, w zależności od udzielającej ich instytucji, mogą sięgać nawet 60–70% kosztów kwalifikowanych i realizowane są przez gminy, powiaty lub Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska. Licencjonowani instalatorzy Galmet, których listę można znaleźć na stronie www.galmet.com.pl, pomogą w doborze właściwych urządzeń do konkretnej inwestycji oraz zapewnią profesjonalny montaż i serwis. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: