Ogrzewanie słoneczne, czyli sposób na tanią i ekologiczną energię

Słońce to jedno z najcenniejszych źródeł ekologicznej energii, która z powodzeniem znajduje zastosowanie w domowych systemach grzewczych. – Uzupełnienie instalacji odpowiednio dobranymi kolektorami pozwala na obniżenie o kilkadziesiąt procent kosztów pozyskania ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania pomieszczeń. Co istotne, aby móc efektywnie korzystać z energii słonecznej, nie trzeba mieszkać na południu Europy czy też w rejonie o równikowym klimacie. Wysokiej klasy kolektory doskonale radzą sobie z absorbcją ciepła nawet w pochmurne dni i w tzw. okresach przejściowych, charakterystycznych dla naszego kraju – wyjaśnia Mariusz Frączek, dyrektor techniczny firmy Wolf-Technika Grzewcza sp. z o.o.

Energia odnawialna - Ogrzewanie słoneczne, czyli
sposób na tanią i ekologiczną energię
 

Energia solarna – rozwiązanie dla każdego

 Klasyczna koncepcja ogrzewania solarnego zakłada takie dopasowanie wszystkich elementów układu grzewczego, by jak najwięcej energii pozyskiwać z natury. Rdzeniem systemu są kolektory słoneczne, połączone z zasobnikami służącymi do podgrzewania wody pitnej i użytkowej, a także do wspomagania instalacji grzewczej budynku. – Perfekcyjne dopasowanie instalacji solarnej do konkretnego obiektu wymaga dogłębnej analizy potrzeb jego mieszkańców, właściwości budynku, a także jego otoczenia. Nie każdy wie, że w ciepłym klimacie i na nasłonecznionym terenie najlepiej jest zdecydować się na instalację grzewczą opartą na kolektorach płaskich, takich jak np. modele TopSon F3-1 marki Wolf. W naszej części Europy wydajniejsze są natomiast systemy, których serce stanowią kolektory próżniowe. Dla przykładu – model rurowy CRK-12 marki Wolf pozawala na dużą absorbcję energii nawet przy dużym zachmurzeniu, więc świetnie sprawdzi się tam, gdzie ciepłych dni jest niewiele – podpowiada ekspert firmy Wolf Technika Grzewcza sp. z o.o. Decydując się na ogrzewanie słoneczne, warto pamiętać, że system będzie działał bez zakłóceń tylko wtedy, gdy wszystkie elementy będą ze sobą współgrały. Zamiast samodzielnie próbować zestawiać ze sobą różne urządzenia, lepiej poradzić się specjalistów i skorzystać z usług sprawdzonego dostawcy. – Renomowani producenci urządzeń solarnych potrafią tak skomponować system ogrzewania słonecznego, by energia była optymalnie wykorzystana. Nie skupiają się oni tylko na wyborze najlepszego kolektora, ale również na nowoczesnych urządzeniach do regulacji i sterowania – mówi Mariusz Frączek. – Doświadczeni dostawcy wiedzą również, że w przypadku niektórych domów warto odejść od schematu i zamiast zwykłego zasobnika zastosować model warstwowy z modułem świeżej wody BSP. W innym z kolei jako dodatkowe źródło ciepła lepiej postawić na kocioł olejowy zamiast gazowego lub też wybrać kocioł przystosowany do spalania biomasy. Wszystkie te podpowiedzi mają na celu jedno – zaprojektowanie instalacji solarnej w taki sposób, by generowała ona małe zużycie energii, a zapewniała domownikom maksymalny komfort użytkowania ciepłej wody oraz ogrzewania – dodaje ekspert.

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: