Jak izolować przewody instalacji grzewczej?

Ciep��o - Jak izolować przewody
instalacji grzewczej?Ze względu na wpływ, jaki izolacja systemu grzewczego ma na funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz żywotność instalacji, jej grubość i rozmieszczenie należy dokładnie przemyśleć. Wedle obowiązujących regulacji, minimalna grubość izolacji cieplnej przykładowego materiału o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,035 W/(m2·K) wynosi:

- dla średnicy wewnętrznej do 22 mm – 20 mm;
- dla średnicy wewnętrznej od 22 mm do 35 mm – 30 mm;
- dla średnicy wewnętrznej od 35 mm do 100 mm – równowartość średnicy wewnętrznej rury;
- dla średnicy wewnętrznej ponad 100 mm – 100 mm;
- dla wymienionych wyżej przewodów i armatury przechodzących przez ściany lub stropy – 50% podanych wymagań;
- dla przewodów ułożonych w podłodze – 6 mm;
- dla przewodów ogrzewania powietrznego ułożonych w części ogrzewanej budynku – 40 mm;
- dla przewodów ogrzewania powietrznego ułożonych w części nieogrzewanej budynku – 80 mm.

Jak izolować rurociąg prosty?

 Montaż otulin izolacyjnych na przewodach grzewczych nie jest skomplikowaną procedurą, o ile zastosujemy się do kilku wytycznych dotyczących poszczególnych niuansów konstrukcyjnych. Kluczem do poprawnego wykonania izolacji jest odpowiednie dopasowanie materiału do średnicy zewnętrznej izolowanego elementu. Połączenie wzdłużne zaklejamy, stosując zakładkę samoprzylepną, w jaką wyposaża się każdą otulinę pokrytą zbrojoną folią aluminiową. Pojedyncze odcinki otulin na długim przewodzie należy dokładnie do siebie docisnąć i zakleić po obwodzie przy pomocy aluminiowej taśmy samoprzylepnej. W ten sposób zapewniamy ciągłość i szczelność izolacji. Ewentualne wyzwanie może się pojawić w momencie, gdy przewody formują się w kolana rurociągowe. Takie elementy da się zabezpieczyć, w odpowiedni sposób, docinając ręcznie otuliny przeznaczone do rurociągów prostych. Metoda ta ma jednak swoje wady, ponieważ generuje ryzyko błędów wykonawczych, skutkujących powstawaniem nieszczelności. Aby z problemem się uporać, a jednocześnie zaoszczędzić czas potrzebny do ręcznego przygotowania materiału izolacyjnego, eksperci zalecają wykorzystywanie gotowych elementów do zabezpieczania kolan rurociągowych.

Ciep��o - Jak izolować przewody
instalacji grzewczej? – Elementy wykonane fabrycznie zapewniają najlepsze rozwiązanie w zakresie izolacji dla kolan bez mostków cieplnych – mówi Robert Kotwas. – Rozwiązaniem, które opracowaliśmy z myślą o spokoju i wygodzie wykonawców, jest PAROC Hvac Bend AluCoat T – otulina z wełny kamiennej pokryta zbrojoną folią aluminiową z zakładką samoprzylepną w kształcie kolana. Elastyczny materiał pozwala na dokładne dopasowanie do rurociągów o zróżnicowanym kącie zagięcia, co znacznie usprawnia prace izolacyjne – dodaje ekspert Paroc.

 Poprawnie zaprojektowana i wykonana izolacja instalacji, w tym systemu grzewczego, to klucz do poprawnego funkcjonowania budynku. Podobnie jak w przypadku izolacji budowlanych, także i tutaj niezbędne jest odpowiednie dopasowanie materiału do zabezpieczanego elementu – zarówno na poziomie planowania, jak i montażu.

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: