Czym ogrzewać nowo wybudowany dom – przegląd ekologicznych rozwiązań

Ciep³o - Czym ogrzewać nowo wybudowany dom
– przegląd ekologicznych rozwiązańDecyzja o sposobie ogrzewania domu jest jedną z pierwszych, a do tego najważniejszych, ponieważ wprost przekłada się na wygodę użytkowania i koszt eksploatacji nieruchomości. Jakim rozwiązaniom grzewczym warto przyjrzeć się, budując nowy dom? Co trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na konkretne rozwiązanie?

Wybór systemu ogrzewania domu
– od czego zacząć?

Wybierając system do ogrzewania nowo wybudowanego domu, inwestor powinien wziąć pod uwagę przede wszystkim preferencje i oczekiwania swoje oraz pozostałych domowników, ale także ograniczenia działki, na której powstaje nieruchomość, i metrażu, jaki chce przeznaczyć na pomieszczenie, w którym mają być zainstalowane urządzenia grzewcze. 

Najważniejsze jednak jest to, że powstający budynek musi spełnić aktualne wymagania określone w warunkach technicznych, które precyzują m.in., jakie może być maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię wykorzystywaną do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz do chłodzenia, wentylacji czy oświetlenia. Stosowanie się do tych wytycznych w bardzo dużym stopniu wpływa więc na to, jakie urządzenie może być zainstalowane w konkretnej inwestycji. 

Kocioł – ale jaki?

Jeśli działka posiada dostęp do gazu ziemnego, dla wielu inwestorów pierwszym wyborem wydaje się kocioł gazowy. 

Gazowy kocioł kondensacyjny jest wygodny w obsłudze, a w wersji dwufunkcyjnej zajmuje bardzo mało miejsca, więc nie jest potrzebne specjalne pomieszczenie do instalacji – można go powiesić choćby w kuchni. 

Jednak jeśli inwestor ma dużą rodzinę i planuje budowę sporego domu z dwiema łazienkami, lepszym wyborem będzie kocioł jednofunkcyjny i dodatkowo podgrzewacz c.w.u. Takie rozwiązanie zapewni wyższy komfort korzystania z ciepłej wody, bo dzięki zasobnikowi można podgrzać jej duży zapas. Po pierwsze, nie będziemy mieli do czynienia z obniżonym przepływem, jak w przypadku kotłów dwufunkcyjnych, a podczas kąpieli długo nie doświadczymy obniżającej się temperatury napływającej wody. 

Warto przyjrzeć się gazowym kotłom kondensacyjnym z oferty marki De Dietrich – lidera kondensacji: MCR3 evo, Lumea MPX czy Evodens AMC. Każdy z nich wyróżnia się niezawodnością i wysoką efektywnością, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze i chronić środowisko naturalne. 

Mając natomiast na uwadze założenia obecnej polityki dekarbonizacyjnej, opartej na stopniowym przechodzeniu z ogrzewania paliwami stałymi na niskoemisyjne lub bezemisyjne źródła energii, można zainteresować się kotłami wykorzystującymi technologię opartą na wodorze. Obecnie w sprzedaży są już nowoczesne kotły gazowe przystosowane do spalania mieszanki z 20% wodorem. Testowane są także rozwiązania oparte na spalaniu czystego wodoru. 

Na rynku coraz więcej dostępnych jest gazowych kotłów kondensacyjnych z oznakowaniem H2 Ready (gotowe na wodór), co oznacza, że urządzenie jest gotowe na spalanie wodoru, czyli można przestawić je na spalanie nowego paliwa, gdy będzie ono już w dystrybucji. Kupując kocioł gazowy H2 Ready, np. Inidens marki De Dietrich, przygotujesz się na nie tak już odległą przyszłość i w łatwy sposób przejdziesz na ogrzewanie gazem z domieszką 20% wodoru. 

A może kocioł i pompa ciepła?

Chcąc korzystać z odnawialnych źródeł energii, można zdecydować się na rozwiązanie hybrydowe – połączenie kotła z pompą ciepła. Odpowiednio skonfigurowany regulator zapewni takie załączanie i wyłączanie poszczególnych urządzeń w systemie, aby ich praca była jak najbardziej ekonomiczna. 

Przykładem rozwiązania hybrydowego jest HPI G Hybrid, czyli kocioł gazowy kondensacyjny z zespoloną pompą ciepła typu powietrze/woda. Charakteryzuje się wysoką wydajnością c.w.u. Podgrzewacz o pojemności 177 litrów zintegrowany z kotłem zapewnia komfort cieplny w łazienkach wyposażonych w deszczownicę, dzięki czemu Twoja rodzina w każdej chwili może liczyć na odpowiednią ilość gorącej wody. Pompy ciepła zespolone w HPI G Hybrid posiadają wyjątkowo wysoki współczynnik efektywności COP, który wynosi aż do 5,11. Połączenie systemu pompy ciepła i kotła kondensacyjnego będzie optymalnym rozwiązaniem w przypadku obiektów z dostępem do sieci gazowej. 

Ciep³o - Czym ogrzewać nowo wybudowany dom
– przegląd ekologicznych rozwiązań

Powietrzna pompa ciepła

Powietrzne pompy ciepła są obecnie jednymi z częściej wybieranych rozwiązań w przypadku nowych domów. Jest to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne w eksploatacji, choć nakłady, jakie trzeba ponieść na początku, są wyższe niż w przypadku zastosowania jedynie kotła gazowego. 

Producenci proponują coraz bardziej zaawansowane rozwiązania, które pozwalają inwestorom cieszyć się tanim i ekologicznym ogrzewaniem oraz wysokim komfortem ciepłej wody użytkowej. 

Jedną z najczęściej wybieranych pomp ciepła marki De Dietrich jest Alezio S R32 z nowym czynnikiem chłodniczym R32 o niskim potencjale tworzenia efektu cieplarnianego (GWP). Alezio S dostępna jest także w wersji ze zintegrowanym podgrzewaczem c.w.u. o pojemności 177 litrów. To kompaktowe i proste w obsłudze urządzenia, które sprawdzają się zarówno w nowych domach, jak i budynkach modernizowanych. Warto rozważyć także pompę ciepła monoblok – Modena, która przeznaczona dla wymagających instalacji, spełnia wszystkie potrzeby nowo budowanych domów. 

Nowoczesna klimatyzacja do chłodzenia i grzania

Planując budowę domu, inwestor powinien również przemyśleć kwestię montażu klimatyzacji w pomieszczeniach, w których najczęściej przebywać będą domownicy. Większość urządzeń dostępnych na rynku posiada funkcję chłodzenia i grzania, co gwarantuje komfort termiczny o każdej porze roku. Natomiast te bardziej zaawansowane technologicznie, mogą ponadto osuszać i oczyszczać powietrze w pomieszczeniu. 

Zestaw klimatyzacji CLIM'UP SMART od De Dietrich umożliwia nawiew powietrza w czterech kierunkach na odległość aż do 15 metrów, a dzięki pięciu trybom pracy (auto, chłodzenie, grzanie, osuszanie, wentylacja) jest odpowiedzią na różne potrzeby użytkowników. Zestaw CLIM'UP SMART to jeden z najcichszych klimatyzatorów na rynku. Jest to urządzenie bardzo wydajne oraz pracujące przy niewielkim poborze energii elektrycznej. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: