Jakie ciepło lubimy?

W jaki sposób określamy pojęcie komfortu cieplnego? Jak określana jest jakość poszukiwanego ciepła dla naszych wymagań? Jaki rodzaj ciepła preferowany jest dla salonu, sypialni, kuchni czy pokoju? Dzięki tym pytaniom możemy zidentyfikować 5 kryteriów odczuwania komfortu cieplnego.

"Chcę mieć jednakową temperaturę w każdej części pomieszczenia". 

Odczuwanie jednorodnej temperatury w pomieszczeniu zależy od wartości temperatur powietrza, jakie znajduje się w strefie od 10 cm do 170 cm nad podłogą. Nazywa się to gradientem "stopy–głowa". Odczucie dyskomfortu pojawia się, jeśli różnica temperatur przekracza 1°C. 

Jeśli chcemy, aby temperatura w każdej części pokoju była taka sama, należy wybrać urządzenie, które zapewnia niską temperaturę powietrza na wylocie oraz dużą powierzchnię promieniowania (element grzewczy z aluminium lub żeliwa, fluid termo-przewodzący). 

Ciep³o - Jakie ciepło lubimy?

"Chcę odczuwać ciepło łagodne i delikatne".

To, jak odczuwamy łagodność ciepła, ,,związane jest z jakością promieniowania danego urządzenia, które powinno odpowiadać ciepłu emitowanemu przez człowieka. Gdy wymagamy delikatnego ciepła, inwestujemy w grzejnik z: 

– dużą powierzchnią emisji ciepła,
– niską temperaturą płyty przedniej,
– możliwie trwałą emisją (aluminiowy lub żeliwny element grzewczy, fluid termo- przewodzący).

"Chcę powietrza przyjemnego do oddychania, które nie wysusza gardła". 

W idealnych warunkach wilgotność względna w pomieszczeniu powinna mieścić się w zakresie 40–60%, a jej rozkład powinien być możliwie jednakowy. Powietrze przyjemne do oddychania zapewnią Ci grzejniki, które gwarantują możliwie najniższą temperaturę powietrza na wyjściu z urządzenia (element grzewczy z żeliwa).

"Chcę ciepła płynnego i trwałego". 

Po wyłączeniu urządzenia ciepło powinno maleć płynnie i stopniowo, a nie gwałtownie. Zdolność do stopniowego oddawania zmagazynowanej energii cieplnej gwarantuje duża bezwładność wymiennika. Jeżeli chcemy zapewnić sobie płynne ciepło, kupujemy urządzenie z 2 elementami grzewczymi lub z jednym, z żeliwa. 

Ciep³o - Jakie ciepło lubimy?

"Chcę szybko uzyskać idealną temperaturę".

Szybkość narastania temperatury zależy od reaktywności urządzenia. W jaki sposób możemy ją obliczyć? Mierząc temperaturę, jaka jest niezbędna do podwyższenia temperatury pomieszczenia o 3,5°C. 

Odpowiednią wymianę ciepła z otaczającym powietrzem umożliwia: 

– przewodnictwo materiału, z którego wykonany jest element grzewczy lub płyta czołowa, 

– jego wielkość.

Jeżeli zależy nam na szybkim dogrzaniu pomieszczenia, wówczas wybieramy grzejnik z dwoma elementami grzewczymi lub z jednym, aluminiowym. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: