Efektywna dystrybucja ciepła w budynkach handlowo-usługowych

Zapewnienie komfortowego klimatu, przy zachowaniu efektywności energetycznej w wielofunkcyjnych obiektach handlowo-usługowych, wymaga przemyślanych systemów grzewczych. Skutecznym rozwiązaniem może być ogrzewanie podłogowe z zaawansowanymi rozdzielaczami TacoSys Pro. Doskonały przykład stanowi budynek sklepu i centrum serwisowego maszyn budowlanych KASTO Tábor o powierzchni ponad 300 m2. Trzy rozdzielacze firmy Taconova gwarantują precyzyjną dystrybucję energii cieplnej z zasobnika do inwerterowej pompy ciepła powietrze-woda we wszystkich 17 pomieszczeniach.

W obiektach handlowo-usługowych mamy do czynienia z różnym zapotrzebowaniem na ciepło w poszczególnych częściach. Pomieszczenia biurowe wymagają podwyższonej temperatury przez cały czas, by zapewnić komfort pracownikom. W strefie warsztatowo- -magazynowej może panować niższa temperatura, ale należy uwzględnić takie czynniki, jak częste otwieranie bramy wjazdowej dla samochodów. Rozwiązania grzewcze zastosowane w budynku firmy KASTO Tábor optymalnie odpowiadają na wszystkie te potrzeby. 

Ciep³o - Efektywna dystrybucja ciepła w budynkach
handlowo-usługowych

Trzy rozdzielacze Tacosys Pro z zaworami równoważącymi TopMeter Plus odpowiadają za dystrybucję wody grzewczej z zasobnika akumulacyjnego o pojemności 288 litrów do wszystkich pomieszczeń, przy założonym gradiencie temperatury 39/32oC. Rozdzielacze w wersjach do 12, 10 i 7 obiegów obsługują przede wszystkim system ogrzewania podłogowego, ale także dodatkowo dwa grzejniki ścienne w pomieszczeniu gospodarczym i w warsztacie. 

Optymalny rozdział ciepła w budynku

Korpus rozdzielacza TacoSys Pro jest wykonany ze stali nierdzewnej, co gwarantuje najwyższą jakość, trwałość i niezawodność. Oferta firmy Taconova obejmuje wersje mogące obsługiwać od 2 do 12 obiegów grzewczych/chłodzących. Odpowiednie objętościowe natężenie przepływu ustawia się dla każdego obiegu za pomocą nowej generacji zaworów równoważących TopMeter Plus. W budynku KASTO Tábor strumień objętości jest stały w pomieszczeniach dla personelu (kuchnia, łazienki, toalety) i w korytarzach. Termostaty pokojowe zapewniają następnie zdefiniowaną przez użytkownika temperaturę docelową w pomieszczeniach biurowych, warsztatowych i magazynowych, za pomocą siłowników elektrotermicznych TacoDrive. 

Dwie funkcje w jednym kompaktowym elemencie

Siłowniki elektrotermiczne/zawory obiegów grzewczych TacoDrive reagują całkowicie autonomicznie poprzez moduł łączeniowy NovaMaster 24V, do którego przesyłane są informacje z 8 termostatów strefowych zamontowanych w poszczególnych pomieszczeniach. – Zawory TacoDrive są naprawdę wyjątkowo kompaktowe i posiadają odwracalną funkcję First Open, umożliwiającą napełnianie i konserwację instalacji grzewczej, nawet w przypadku awarii zasilania. Można je w każdej chwili ręcznie przełączyć do podstawowej pozycji otwartej, co pozwoliło nam napełnić i uruchomić obiegi grzewcze jeszcze przed zakończeniem montażu okablowania i podłączeniem do termostatów pokojowych – tłumaczą specjaliści z firmy, która wykonała instalację grzewczą w budynku. Rzeczywiste położenie robocze i działanie siłownika sprawdzamy wizualnie przez wziernik. Dzięki bezgłośnej regulacji położenia zaworu, można uzyskać naprawdę zmienne natężenie przepływu. Gwarantuje to precyzyjną kontrolę temperatury w pomieszczeniach, która dokładnie odpowiada indywidualnym wymaganiom użytkowników. 

Ciep³o - Efektywna dystrybucja ciepła w budynkach
handlowo-usługowych

Komfort, łatwy montaż i oszczędność energii

– Ukierunkowane sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach zwiększa komfort użytkowników i obniża zużycie energii, gwarantując opłacalną eksploatację. Wymaga to jednak optymalnej regulacji dystrybucji medium nośnego do poszczególnych obiegów instalacji oraz niezawodnej jednostki sterującej – mówi Ondrej Franko, doradca techniczny w firmie Taconova. 

Dlatego rozdzielacze TacoSys Pro są dostarczane jako kompletnie zmontowane moduły w zamykanej szafie z powierzchnią odporną na zarysowania. Na belkach ze stali nierdzewnej znajdują się siłowniki elektrotermiczne TacoDrive i zawory równoważące TopMeter Plus z możliwością bezpośredniej regulacji i odcięcia przepływu w obiegach grzewczych. Dzięki temu, że rozdzielacz jest gotowy do podłączenia, oszczędzamy dużo czasu przy montażu. Dodatkowo wyposażenie obejmuje sprawdzony odpowietrznik TacoVent Vent. Zapewnia on w pełni automatyczne odpowietrzanie systemu, a tym samym zwiększa bezpieczeństwo pracy oraz komfort użytkownika, minimalizując konieczność prac konserwacyjnych. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: