Komfort i swoboda projektowania – system stropów termoaktywnych od Uponor

Niewidoczny i bezgłośnie działający system stropów chłodząco-grzewczych Uponor TABS jest odpowiedzią na potrzeby rynkowe zrównoważonego budownictwa. Efektywne rozwiązanie umożliwia nie tylko redukcję kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych, ale także zapewnia dużą swobodę projektowania, elastycznie dopasowując się do potrzeb konkretnych realizacji. Stropy betonowe mogą być używane do ogrzewania i chłodzenia wielopoziomowych budynków.

Technologie - Komfort i swoboda projektowania
– system stropów termoaktywnych od UponorTechnologia stropów termoaktywnych zyskuje na popularności i staje się alternatywą dla systemów grzejno- -chłodzących HVAC oraz sufitów chłodzących. Dzięki niższym kosztom inwestycyjnym i eksploatacyjnym system jest atrakcyjny dla budynków, w których podczas powstawania projektów początkowych nie założono systemu chłodzenia. W odróżnieniu od konwencjonalnych układów HVAC system Uponor TABS pracuje w temperaturach bliskich otoczeniu, co przekłada się na poprawę efektywności źródeł ciepła i chłodu. Chociaż nie zastępuje całkowicie systemu klimatyzacji i wentylacji, umożliwia ograniczenie liczby niezbędnych urządzeń, a to z kolei zmniejsza koszty całego przedsięwzięcia. Uponor TABS to również maksymalne możliwości aranżacji pomieszczeń w obiektach wielkopowierzchniowych. 

Jeszcze większa swoboda projektowania

Zintegrowanie stropów chłodząco-grzewczych Uponor z budynkiem wnosi nową jakość w eksploatowanie i projektowanie obiektów wielokondygnacyjnych. Wbudowane w konstrukcje sufitów żelbetonowych rury PEXa prowadzą wodę, a do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń wykorzystują masę termiczną budynku. Pozwala to ograniczyć liczbę konwencjonalnych źródeł ciepła lub chłodu, jak grzejniki czy klimatyzatory. – Moduły Contec montowane są wraz z elementami zbrojeniowymi w stropie betonowym. System jest szczególnie polecany do budynków z małym lub średnim obciążeniem chłodniczym – tam, gdzie pomieszczenia muszą być chłodne w trakcie miesięcy letnich. W obiektach, w których obciążenie chłodnicze jest średnie lub wysokie, wtedy system Uponor Contec pokrywa podstawowe obciążenie, a to wiąże się ze zmniejszoną liczbą i mocą montowanych klimatyzatorów. Współpracując od wielu lat z architektami i projektantami, wiemy, jak ważna jest dla nich również przestrzeń. Dzięki schowaniu instalacji w stropach na całej kondygnacji pojawia się możliwość dowolnego kształtowania i użytkowania pomieszczeń – mówi Piotr Serafin, ekspert techniczny z firmy Uponor. – Podczas jednej z naszych realizacji w nowoczesnym biurowcu Ericpol Software Pool najważniejsze było zachowanie komfortowej, trzymetrowej wysokości kondygnacji budynku. W trakcie prac projektowych okazało się jednak, że po zamontowaniu podwieszanego sufitu, który miał pomieścić elementy techniczne klimatyzacji i wentylacji mechanicznej, wysokość zmniejszy się łącznie o ponad 1,5 metra. Konieczne było znalezienie takiego systemu, który nie obniży projektowanej wysokości, a także wesprze pracę instalacji HVAC. Rozwiązaniem okazał się system Uponor Contec, który po wbudowaniu w strop przejął funkcję klimatyzowania pomieszczeń, zapewniając większą część chłodu ze stropu – dodaje Piotr Serafin. Systemy TABS od Uponor to także zwiększony komfort użytkowników powierzchni. Brak hałasu czy intensywnego, zimnego nawiewu oraz stała temperatura zapewniają zdrowy i przyjemny mikroklimat wewnątrz budynku. 

Zgodnie z ideą zrównoważonego budownictwa

Technologie - Komfort i swoboda projektowania
– system stropów termoaktywnych od UponorUponor Contec to ekonomiczne rozwiązanie, które umożliwia maksymalne obniżenie kosztów eksploatacyjnych oraz ograniczenie negatywnego wpływu inwestycji na środowisko. Zasilanie stropów temperaturą na poziomie 16–18oC oraz jej powrót w granicach 20–22oC pozwalają na zwiększenie wydajności chłodu (i ciepła – zasilanie na poziomie ok. 30oC), a także zastosowanie niskotemperaturowych, odnawialnych źródeł energii, które wpływają na uzyskanie prestiżowych certyfikatów, jak LEED czy BREEAM. – Badania przeprowadzone w jednym z londyńskich biurowców wykazały, że systemy stropów aktywnych Uponor zapewniają aż o 31% większe oszczędności w porównaniu do konwencjonalnych instalacji. Duża wydajność Uponor TABS wynika przede wszystkim z wysokiego współczynnika przewodzenia ciepła, jakim charakteryzuje się beton oraz minimalnego wykorzystania energii. Ponadto system nie musi być poddawany regularnemu serwisowaniu czy konserwacji, co znacząco przekłada się na późniejsze koszty użytkowania – wyjaśnia Piotr Serafin. System stropów chłodzących/grzewczych wykorzystuje masę termiczną budynku do magazynowania energii. 

W stropie betonowym umieszczone są rury transportujące chłodną i ciepłą wodę. Nocą system TABS doprowadza chłód do stropów, a w ciągu dnia schłodzone powierzchnie odbierają ciepło z budynku i dzięki temu obniżają temperaturę w pomieszczeniach. W ten sposób konstrukcja budynku zapewnia chłodzenie pomieszczeń, a wspomagająco również ich ogrzewanie. 

System stropów chłodzących/grzewczych Uponor nie jest systemem klimatyzacyjnym oraz nie zastępuje tradycyjnych systemów wentylacyjnych. Jednak po części przejmuje ich funkcje, pozwalając zredukować do minimum działanie tradycyjnych technologii i zapewniając zdrowszy mikroklimat w pomieszczeniach. Ten niewidzialny i bezgłośnie pracujący mechanizm ochładza pomieszczenia bez nieprzyjemnego ruchu powietrza, jaki powodują konwencjonalne urządzenia klimatyzacyjne. 

Uponor Contec z powodzeniem może być wykorzystywany w budynkach biurowych, bankach, szkołach, bibliotekach czy szpitalach. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: