„Wbudowana” sprawność energetyczna

Jeśli instalacje wentylacyjne i chłodnicze działają już od kilku lat, warto przyjrzeć się ich sprawności. Ich modernizacja z wykorzystaniem najnowocześniejszych wentylatorów otwiera wiele możliwości, zwłaszcza, gdy proces ten jest dobrze przemyślany i prawidłowo przeprowadzony. Przy uwzględnieniu poniższych czynników modernizacja na pewno zakończy się sukcesem.

Kiedy instalacja wentylacyjna ma około 15 lat lub jej obciążenie istotnie wzrośnie, do wyboru są dwie możliwości. Można albo wymienić całą instalację wentylacyjną na nową, albo zmodernizować urządzenia wentylacyjne, stosując mocniejsze i bardziej wydajne wentylatory. W wielu przypadkach z powodu braku miejsca nie jest możliwa wymiana całej instalacji wentylacyjnej. Może to być również bardzo czasochłonne i kosztowne. To właśnie tutaj w grę wchodzi modernizacja. Zmiana na nowe wentylatory nie tylko oszczędza dużo energii, ale także sprawia, że istniejące instalacje są bardziej trwałe i pracują ciszej. Co więcej, jeśli kilka mniejszych wentylatorów zainstaluje się równolegle w oszczędzającej miejsce ścianie wentylatorowej, zwanej FanGrid (rys. 1), będą one łatwiejsze w instalacji i konserwacji. Taka konfiguracja chroni również instalację przed awariami, ponieważ w przypadku problemów z jednym wentylatorem pozostałe rekompensują jego moc. 

Kluczem do sukcesu jest dostęp do właściwych danych

Co więc dokładnie wiąże się z modernizacją? Przed przystąpieniem do właściwej pracy należy wszystko dokładnie zaplanować. Dobrym punktem wyjścia dla wszystkich późniejszych analiz jest sprawdzenie sprawności statycznej, którą można obliczyć na podstawie różnicy ciśnień w instalacji, zużycia energii elektrycznej i przepływu powietrza (rys. 2). Aby mieć pewność, że modernizacja wykorzysta cały potencjał instalacji, należy zacząć od dokładnego pomiaru wydajności obecnego rozwiązania. Biorąc pod uwagę wyłącznie specyfikacje producenta lub poprzednie protokoły pomiarowe, często okazuje się, że nie odpowiadają one aktualnemu zastosowaniu instalacji i dlatego nie są wystarczająco precyzyjne. Natomiast przy ponownym pomiarze wydajności można dodatkowo zarejestrować straty ciśnienia przed punktem pomiarowym w kanale wentylacyjnym jak również straty instalacji. W przeciwnym razie do głosu dochodzi tolerancja błędu sięgająca 10 do 20%, bazując na założeniu, że wentylator musi dostarczyć znacznie mniej mocy, aby uzyskać wymagany przepływ powietrza (rys. 3). W efekcie sprawność wygląda na wyższą, niż jest w rzeczywistości, podobnie jak okres amortyzacji. 

Znaczenie otoczenia

Po zarejestrowaniu danych dotyczących wydajności kolejnym istotnym krokiem jest wybór odpowiedniego wentylatora. Jednak instalacja wentylacyjna to coś więcej niż tylko widoczne elementy. Dlatego w planowaniu modernizacji należy uwzględnić zarówno całość instalacji, jak również jej otoczenie. Już sama lokalizacja budynku jest ważnym czynnikiem. Na wybrzeżu, na przykład, zarówno ciśnienie atmosferyczne, jak i gęstość powietrza, w którym musi pracować wentylator, są inne niż w miejscach takich jak regiony alpejskie. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na temperaturę, wilgotność i wysokość nad poziomem morza. 

Kolejnym ważnym czynnikiem jest sposób wykonania instalacji elektrycznej na miejscu. Obecnie nowoczesne wentylatory mają często analogowy system sterowania wykorzystujący sygnał 0-10 V lub są sterowane za pomocą interfejsu MODBUS. Ważne jest, aby sprawdzić, czy to rozwiązanie odpowiada warunkom panującym w miejscu instalacji. Jeśli tak nie jest, należy zapewnić odpowiedni interfejs. 

Również samo zasilanie elektryczne odgrywa ważną rolę, ponieważ nowe wentylatory będą dostarczać większą moc. Jeśli wentylator AC zostanie zastąpiony wentylatorem EC, zmniejszy się obciążenie indukcyjne i jednocześnie wzrośnie moc pojemnościowa. Skoki napięcia mogą prowadzić do problemów w centrach danych, szpitalach lub innych instalacjach, które działają w oparciu o zasilanie awaryjne. Dobrym rozwiązaniem w takich przypadkach jest wybór wentylatora EC z aktywną poprawą współczynnika mocy, co przeciwdziała temu zjawisku. 

Instalacja na miarę potrzeb

Podczas montażu nowych wentylatorów można usunąć zbędne elementy z instalacji. Należą do nich np. przewężenia w przekroju poprzecznym kanału powietrznego. Ze względu na nową zasadę działania wentylatorów należy zwrócić szczególną uwagę na uszczelki w centrali wentylacyjnej (rys. 4). Jest tak dlatego, że w przypadku wymiany dmuchawy odśrodkowej w obudowie spiralnej na wentylator RadiPac z napędem bezpośrednim zmieni się punkt pracy w centrali. W większości przypadków przegroda ciśnieniowa wymaga przesunięcia bardziej do przodu. Dzięki temu pomieszczenie instalacji, które do tej pory było zamkniętą strefą podciśnieniową, zmienia się w strefę wysokiego ciśnienia. Zwykła mała uszczelka, która przyciąga drzwi do siebie, już nie wystarcza. 

Każda modernizacja kończy się tak, jak się zaczęła – pomiarem. Jest to jedyny sposób, aby w sposób wiarygodny ustalić, ile energii zaoszczędzono. Można oczekiwać średnio 60–70% spadku zużycia energii w porównaniu do poprzedniego rozwiązania, a okres amortyzacji wynosi od dwóch do trzech lat. Dlatego też nie należy przedwcześnie oceniać powodzenia modernizacji. Chociaż na początku angażuje to czas i pieniądze, można je będzie szybko odzyskać, a nowa instalacja będzie oszczędzać zarówno pieniądze, jak i energię każdego dnia. 

Ukierunkowane sterowanie, najwyższa sprawność

Zapewnienie wskaźników sprawności energetycznej warunkują dwa istotne czynniki: najnowocześniejsza technologia EC i regulacja prędkości obrotowej w zależności od zapotrzebowania. Wentylatory promieniowe, takie jak serii RadiPac firmy ebm-papst (rys. 5), łączą w sobie obie te cechy. ebm-papst od lat jest pionierem w dziedzinie energooszczędnej technologii EC, dzięki czemu sprawność silnika na poziomie 90% stała się standardem. Z punktu widzenia aerodynamiki oznacza to również osiągnięcie statycznej sprawności wirnika wentylatora do 75%. Dzięki temu trwałość wentylatorów w typowych warunkach wynosi od 80 000 do 100 000 godzin. Jeśli dodatkowo zostaną wyposażone w zintegrowane czujniki drgań, nie będą również narażone na krytyczny rezonans z sąsiednich wentylatorów w ściankach FanGrid. 

Co więcej, wentylatory mogą być indywidualnie dopasowane do konkretnego zastosowania i pobierać tylko tyle mocy, ile naprawdę potrzebują – na przykład zmniejszając moc maksymalną pobieraną w ciągu dnia do 20% w nocy. Oznacza to, że w ciągu roku można zaoszczędzić od 30 do 40, a czasami nawet do 50% energii. Jest to również korzystne dla środowiska i stanowi ważny krok na drodze do bardziej zrównoważonego rozwoju. Ponieważ wentylatory są napędzane bezpośrednio, bez pasków, nie dochodzi do ścierania elementów, co oznacza, że instalacja zachowuje czystość i zapewnia wyższą jakość powietrza. Wraz z precyzyjną regulacją temperatury zapewnia to również dobre samopoczucie osób pracujących lub spędzających wolny czas w wentylowanych budynkach. 

Pole informacyjne 1: η dla sprawności energetycznej https://mag.ebmpapst.com/de/einblicke/die-formel-fuerdie- energetische-effizienz_23501/ 

Zasadniczo zespół wentylatora składa się z trzech głównych elementów: silnika, elektroniki sterującej i wirnika. Sprawność każdego komponentu można określić odpowiednim poziomem sprawności cząstkowej. Zwykle jest on określany przez producentów poszczególnych komponentów w postaci optymalnego zakresu roboczego (tzn. ηmax). Jeśli wentylator jest montowany z poszczególnych wymienionych komponentów, składowe wartości sprawności zwykle się mnoży i dokumentuje. Może to być jednak tylko teoretyczna sprawność ogólna, której nie da się osiągnąć w późniejszej eksploatacji. Optymalna wartość η jest zawsze wyższa (tj. korzystniejsza) niż wartość zmierzona – niekiedy o 20 punktów procentowych! Wynika to z faktu, że nie można założyć, iż wszystkie trzy komponenty będą pracowały z optymalną sprawnością w oczekiwanym punkcie pracy. Odchylenia są często znaczne. System wentylatorowy w każdym stanie pracy ma swoją indywidualną sprawność ogólną. Dlatego lepiej jest mierzyć system wentylatorów jako jedną całość. 

Pole informacyjne 2: W skrócie – trzy najważniejsze zalecenia i przeciwwskazania podczas modernizacji! 

NALEŻY!

1. Uwzględnić całość instalacji i jej otoczenia Już sama lokalizacja budynku jest ważnym czynnikiem. Na wybrzeżu, na przykład, zarówno ciśnienie atmosferyczne, jak i gęstość powietrza, w którym musi pracować wentylator, są inne niż w miejscach takich jak regiony alpejskie.

2. Sprawdzić kompatybilność układu sterowania Obecnie nowoczesne wentylatory mają często analogowy system sterowania wykorzystujący sygnał 0-10 V lub są sterowane za pomocą interfejsu MODBUS. Ważne jest, aby sprawdzić, czy te rozwiązania odpowiadają warunkom na miejscu. Jeśli nie, należy zapewnić odpowiedni interfejs.

3. Rozważyć nowe zasilanie 

Jeśli wentylator AC zostanie zastąpiony wentylatorem EC, zmniejszy się obciążenie indukcyjne i jednocześnie wzrośnie moc pojemnościowa. Skoki napięcia mogą prowadzić do problemów w centrach danych, szpitalach lub innych instalacjach, które działają w oparciu o zasilanie awaryjne. 

NIE NALEŻY!

1. Bazować na poprzednich danych dotyczących sprawności Aby mieć pewność, że modernizacja wykorzysta cały potencjał instalacji, należy koniecznie dokładnie zmierzyć sprawność obecnego układu. Biorąc pod uwagę wyłącznie specyfikacje producenta lub poprzednie protokoły pomiarowe, często okazuje się, że nie odpowiadają one aktualnemu zastosowaniu instalacji i dlatego nie są wystarczająco precyzyjne.

2. Ignorować zasady działania nowego wentylatora Ze względu na nową zasadę działania wentylatorów należy zwrócić szczególną uwagę na uszczelki w centrali. Jest tak dlatego, że w przypadku wymiany dmuchawy odśrodkowej w obudowie spiralnej na wentylator RadiPac z napędem bezpośrednim zmieni się punkt pracy w centrali. W większości przypadków przegroda ciśnieniowa wymaga przesunięcia bardziej do przodu.

3. Przedwcześnie oceniać powodzenia modernizacji Po modernizacji można oczekiwać średnio 60–70% spadku zużycia energii w porównaniu do poprzedniego rozwiązania, a okres amortyzacji wynosi od dwóch do trzech lat. Dlatego też nie należy przedwcześnie oceniać powodzenia modernizacji. Chociaż na początku angażuje to czas i pieniądze, można je będzie szybko odzyskać, a nowa instalacja będzie oszczędzać zarówno pieniądze, jak i energię każdego dnia. 

Wentylacja i klimatyzacja - „Wbudowana” sprawność energetyczna
 

Wentylacja i klimatyzacja - „Wbudowana” sprawność energetyczna
 

Wentylacja i klimatyzacja - „Wbudowana” sprawność energetyczna
 

Wentylacja i klimatyzacja - „Wbudowana” sprawność energetycznaO ebm-papst

Grupa ebm-papst, przedsiębiorstwo rodzinne z siedzibą w Mulfingen w Niemczech, jest wiodącym na świecie producentem wentylatorów i silników. Od założenia w 1963 r. jako lider w branży wyznacza międzynarodowe standardy przemysłowe dzięki swojej wiedzy w zakresie technologii silników, elektroniki i aerodynamiki. Pośród ponad 20 tys. produktów ebm-papst oferuje dostosowane do potrzeb, energooszczędne i inteligentne rozwiązania praktycznie dla wszystkich potrzeb w zakresie wentylacji i techniki napędowej.

W roku podatkowym 2019/2020 ten niepozorny gigant osiągnął przychody w wysokości 2,188 mld euro. Firma zatrudnia blisko 15 tys. pracowników w 29 zakładach produkcyjnych (np. w Niemczech, Chinach i USA) oraz w 48 biurach sprzedaży na całym świecie. ebm-papst wyznacza standardy dla rozwiązań wentylatorów i napędów w prawie wszystkich sektorach, takich jak wentylacja, klimatyzacja, chłodnictwo, ogrzewanie, motoryzacja, technologia informacyjna, budowa maszyn, gastronomia i sprzęt AGD, intralogistyka i technika medyczna. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: