Szok energetyczny w Europie – potrzebne szybsze rozwijanie OZE

Informacje - Szok energetyczny w Europie
– potrzebne szybsze rozwijanie OZECeny energii elektrycznej gwałtownie rosną w całej Europie. W sierpniu średnia cena megawatogodziny w Polsce osiągnęła 360 złotych. W Hiszpanii kosztuje już ponad 150 euro – trzy razy więcej niż w 2020 r. W Niemczech ceny energii wzrosły w tym roku o ponad 60%. Według ekspertów trend ten może się utrzymać w nadchodzących miesiącach. Sytuacja uwydatnia konieczność przyspieszania transformacji energetycznej i bardziej dynamicznego inwestowania w duże farmy fotowoltaiczne.

Europa w obliczu energetycznego kryzysu

Tylko od lipca do sierpnia cena MWh w Polsce wzrosła o prawie 10 złotych. Według zapowiedzi prezesa URE w 2022 r. ceny energii mogą rosnąć w tempie dwucyfrowym. To efekt drożejących paliw kopalnych, takich jak gaz ziemny i węgiel, ale też europejskich pozwoleń na emisję dwutlenku węgla oraz niskiej lokalnej produkcji energii ze źródeł odnawialnych, m.in. wiatrowych. Przedsiębiorstwa energetyczne płacą rekordowe ceny za zakup pozwoleń na emisję CO2 – już ponad 60 euro za tonę, ponad 18% więcej niż w połowie lipca. Koszty podnoszą ambitne plany dekarbonizacji gospodarki europejskiej. Najnowsze propozycje zakładają zmniejszenie emisji o 55% do 2030 r., w stosunku do poziomu z 1990 r. 

– Odpowiedzią na gwałtownie rosnące ceny energii i rygorystyczne cele klimatyczne nie może być zwiększanie wykorzystania paliw kopalnych, ale mocy produkowanej ze źródeł odnawialnych. Już teraz coraz więcej firm i konsumentów szuka w nich szansy na pozyskiwanie tańszej energii. Wiele krajów zobowiązało się do wycofania z węgla już w 2025 r. Dynamicznie rozwija się fotowoltaika prosumencka. Powrót do czarnego paliwa nie będzie już możliwy. Jednak "dziury" po węglu nie zapełnimy samymi panelami słonecznymi na dachach domów. Krajobraz energetyczny potrzebuje planowej transformacji oraz szybkiego rozwoju dużych projektów farm wiatrowych i fotowoltaicznych – wskazuje Mariusz Łoboda, Application Manager w firmie Eaton. 

Słońce i wiatr dwa razy tańsze niż węgiel

Rozwój odnawialnych źródeł energii to także recepta na niestabilne koszty paliw kopalnych. OZE są znacznie mniej zmienne – koszt energii słonecznej i wiatrowej jest znany w momencie inwestycji w instalację. Na ceny paliw kopalnych może natomiast wpływać bardzo wiele czynników, jak wypadki przy wydobyciu czy polityka. Energia słoneczna i wiatrowa jest też tańsza niż gaz ziemny czy węgiel. Według analiz w przyszłym roku ceny energii elektrycznej w Niemczech mają sięgać 90 euro za MWh, koszty energii z fotowoltaiki to natomiast około 40–45 euro. 

– OZE są i będą w najbliższych latach opłacalne dla inwestorów, zwłaszcza przy gwałtownie rosnących cenach energii elektrycznej. Sytuacja wyraźnie pokazuje, że stopniowe działania, mające na celu osiągnięcie zerowej emisji, mogą nie wystarczyć. Pilnie potrzebujemy fali inwestycji w źródła odnawialne i nadania zmianom większej dynamiki. Ustawodawcy powinni podejmować działania na rzecz ułatwiania rozwoju OZE oraz technik wspierających, takich jak magazyny energii – podsumowuje Mariusz Łoboda. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: