Rekordowy projekt z rurami GRP w Rzymie

Technologie - Rekordowy projekt z rurami GRP w RzymieRury od Amiblu do przecisku zostały zastosowane przy najdłuższym na świecie mikrotunelowaniu w Rzymie. "Collettore della Crescenza 3o lotto – Isola Farnese" to trzeci etap projektu związanego z rekultywacją Fosso della Crescenza, jednego z cieków wodnych zlokalizowanych na północ od stolicy Włoch, cechującego się cennymi właściwościami historycznymi i przyrodniczymi. Kontrakt opiewał na 32,5 mln euro, a całkowita długość to 5320 metry.

Wymagająca inwestycja na terenie parku przyrodniczego

Fosso della Crescenza to teren objęty ochroną jeszcze pod koniec lat 90. XX w. Na tym obszarze został stworzony Regionalny Park Przyrodniczy Veio. Pierwsze dwa etapy projektu zleconego przez Miasto Rzym zostały zakończone jeszcze w latach 2009 do 2013. W ich trakcie wykorzystano ok. 1,3 km rur o średnicy DN2000 oraz 2 km rur do przecisku CC GRP DN1600, położonych metodą mikrotunelowania. Ponadto ułożono też 1,2 km rur o średnicach od DN1400 do DN2000, korzystając z metody tradycyjnej – w otwartym wykopie. Etap trzeci, trwający w 2021 r., był najtrudniejszy pod względem technicznym. Inżynierowie z ACEA Elabori zdecydowali się na rury do przecisku Amiblu o średnicy DN2000, podzielone na sześć odcinków o łącznej długości ponad 5,3 km. 

– W trakcie realizacji tego projektu wykonawcy, spółki Impresa Mario Cipriani S.r.l. oraz ICOP S.p.A., zmagały się z wieloma problemami technicznymi: głębokość przecisku wynosiła miejscami ponad 60 m, cztery odcinki przecisku miały ponad 1 km (dodatkowo trasa jednego z nich biegła po łuku), poziom wód gruntowych sięgał 30 m, a gleba w miejscu instalacji składała się z gliny o bardzo dużej ścisłości – skomentował Dariusz Kosiorowski, międzynarodowy ekspert grupy Amiblu w zakresie technologii przecisku i mikrotunelowania oraz szef działu technicznego oddziału w Dąbrowie Górniczej. 

Technologie - Rekordowy projekt z rurami GRP w Rzymie

Do wykonania połączeń między rurami zastosowano łączniki PN 6 ze stali nierdzewnej, które są w stanie wytrzymać ciśnienie wewnętrzne o wartości 6 bar oraz ciśnienie zewnętrzne o wartości 3 bar. Inżynierowie ACEA poprosili o przeprowadzenie specjalnych testów szczelności łączników pod działaniem ciśnienia zewnętrznego; testy te wykonano w Centrum Technicznym Amiblu w Norwegii, gdzie łączniki poddano ciśnieniu o wartości 6 bar przez 24 godziny. 

Technologie - Rekordowy projekt z rurami GRP w RzymieZaprojektowano też dodatkowe systemy uszczelniające (ACTIVE SEAL), które zastosowano w pośrednich stacjach przeciskowych celem zniwelowania ciśnienia zewnętrznego wywieranego przez wody gruntowe. Przeprowadzono specjalne kontrole obejmujące dokładne obliczenia dotyczące wymiarów pośrednich stacji przeciskowych, a także zacisków używanych do utrzymywania zainstalowanych rur w miejscu i uniknięcia ich przesuwania podczas instalacji kolejnych rur, co mogłoby spowodować wypchnięcie rur z powrotem przez siły parcia wód gruntowych. 

– Na potrzeby tego projektu Amiblu dostarczyło rury o średnicy zewnętrznej De 2,047 mm, długości 6 m oraz klasach sztywności SN50000 oraz SN80000 N/m2 (przy czym grubość ścianek rur wynosiła jedynie odpowiednio 75 mm i 85 mm), maksymalnej dopuszczalnej sile przecisku wynoszącej około 10000 kN i współczynniku bezpieczeństwa 3,5. Dzięki niezwykle gładkiej zewnętrznej powierzchni odśrodkowo odlewanych rur GRP poradzono sobie z nieoczekiwanym wyzwaniem, jakim okazała się gleba w miejscu instalacji, złożona z gliny o dużej ścisłości, wymagająca zmniejszenia siły przecisku do minimum – podsumował Dariusz Kosiorowski. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: