Nadchodzi czas pomp ciepła

Jeszcze dziesięć lat temu pompa ciepła była niszową technologią. W 2010 r. sprzedano zaledwie siedem tysięcy sztuk w skali kraju. Obecnie jest to blisko siedem razy więcej w ujęciu rocznym. W 2030 r. łączna liczba instalacji tego źródła ciepła w Polsce może przekroczyć milion. Ze względu na fakt, że jest to stosunkowo nowe rozwiązanie – budzi dużą ciekawość i wiele pytań. Dlaczego warto mieć pompę ciepła w domu i na co zwrócić uwagę, rozważając taką inwestycję?

Ekologiczna alternatywa

Pompa ciepła, w zależności od typu, pozyskuje energię z powietrza, wody lub gruntu. Rozwiązanie pozwala na całkowite wyeliminowanie użycia konwencjonalnych kotłów grzewczych. Jest to szczególnie istotne w kontekście obowiązujących w poszczególnych województwach ustaw antysmogowych, określających rodzaj możliwych do zastosowania urządzeń grzewczych oraz dopuszczalnych paliw. 

– Pracę pompy ciepła możemy porównać do działania lodówki. Każdy model pracuje dzięki zamkniętemu układowi, w którym krąży specjalna ciecz. Różnica polega na tym, że lodówka odbiera ciepło od produktów spożywczych, a następnie oddaje je do otoczenia. Z kolei pompa pobiera ciepło z otoczenia i przekazuje je do wnętrza budynku. W związku z tym instalacje pomp ciepła nazywane są często systemami chłodniczymi o odwróconym obiegu – wyjaśnia Anna Kotarska, ekspertka ds. pomp ciepła FOTON Technik.

Powietrzna czy gruntowa

Pompy gruntowe znane są od dawna. W opinii użytkowników są bardziej wydajne ze względu na fakt, że grunt, z którego pozyskuje się ciepło, ma stałą temperaturę. Ich instalacja wiąże się jednak z koniecznością przeprowadzenia odwiertów, które podnoszą koszt inwestycji. Ten początkowy koszt, w przypadku urządzeń o niższej mocy, zwraca się w dłuższym horyzoncie czasowym. Z tego powodu ta technologia jest optymalna dla dużych obiektów, takich jak: hotele, biura, budynki przemysłowe. Z punktu widzenia domów jednorodzinnych lepszym wyborem będą natomiast pompy powietrzne, wymagające niższych nakładów finansowych. Dla użytkownika prywatnego może mieć też znaczenie fakt, że instalacja pompy powietrze-woda nie jest związana z żadnymi pracami budowlanymi na terenie posesji. 

Decyzję o wyborze odpowiedniego rozwiązania powinna poprzedzać analiza zapotrzebowania budynku na energię cieplną i weryfikacja możliwości pompy przeprowadzona przez profesjonalną firmę. To pozwoli dobrać optymalne dla nieruchomości rozwiązanie. 

Polska technologia dla polskiego klimatu

Ważne w doborze odpowiedniej pompy ciepła jest dopasowanie jej parametrów do strefy klimatycznej, w jakiej stoi budynek. Polska jest podzielona aż na pięć stref – inne temperatury panują zimą w Suwałkach, inne w rejonie Zakopanego, a jeszcze inne w pasie nadmorskim. Inna jest też liczba godzin w ciągu roku, w których rejestrowane są niskie temperatury. 

Warto zwrócić na to uwagę i wybrać model, którego działanie zostało zoptymalizowane pod kątem średnich temperatur występujących w danym kraju. N a bazie wieloletnich doświadczeń połączonych z innowacyjnymi rozwiązaniami polskich inżynierów z firmy Euros Energy powstała powietrzna pompa ciepła Foton AIR, będąca efektywnym i kompletnym systemem dostarczającym ciepło do domów. 

– Gwarantujemy pracę naszych pomp ciepła do -25oC; w laboratorium testowaliśmy je w temperaturach jeszcze niższych. Wewnętrzne pomiary FOTON Technik z pomp ciepła zainstalowanych u użytkowników i podłączonych do zdalnego serwisu pokazują, że dostarczają one ciepło do budynków nawet, gdy temperatura sięga -28oC. Dzięki temu mamy pewność, że nasza pompa ciepła będzie działać zimą w polskim klimacie – wyjaśnia Anna Kotarska. 

Realne oszczędności i samowystarczalność

Pompa ciepła wymaga zasilania z sieci elektrycznej, ale z gniazdka pobierany jest jedynie ułamek energii. Znaczna jej część pobierana jest z otoczenia. Następnie całość tej energii jest wykorzystana do ogrzania domu – stąd nie występują straty związane z samym funkcjonowaniem urządzenia. Jeszcze lepsze efekty można uzyskać poprzez połączenie jej z instalacją fotowoltaiczną. 

– Połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła pozwala zwiększyć stopień wykorzystania na własne potrzeby całej wyprodukowanej energii elektrycznej. Dzięki temu inwestycja jest jeszcze bardziej opłacalna. Co więcej, wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej z odnawialnych źródeł wiąże się z zerową emisją szkodliwych substancji do atmosfery – dodaje Anna Kotarska. 

Możliwy zakup z dofinansowaniem

Osoby decydujące się na ekologiczne ogrzewanie mogą skorzystać z wielu opcji dofinansowania inwestycji. W przypadku domów mieszkalnych największym zainteresowaniem cieszy się Program "Czyste Powietrze", w ramach którego można otrzymać nawet 18 tysięcy złotych dopłaty do pompy ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej. Wniosek do programu można złożyć elektronicznie przez profil zaufany lub przez dedykowany Portal Beneficjenta. Po pozytywnej decyzji należy przedstawić rozliczenie instalacji. Dodatkowo, inwestor może rozliczyć poniesione koszty w uldze termomodernizacyjnej, z której zwrot może wynieść nawet do 16 960 złotych. W takim przypadku wystarczy uwzględnić poniesione wydatki podczas rozliczania deklaracji PIT. Osoby zainteresowane ekologicznymi rozwiązaniami mogą również poszukać wsparcia w programach lokalnych. Zarówno gminy, jak i Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska oferują specjalne programy zachęcające do wymiany konwencjonalnych źródeł ciepła na te przyjazne środowisku. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: