Oszczędności i komfort – tego oczekują Polacy od inteligentnego domu

Ponad 50 proc. Polaków deklaruje, że bardziej niż jeszcze rok temu zwraca uwagę na oszczędności na rachunkach – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla Netatmo. Potrzeba oszczędności jest najczęstszą zachętą do zakupu urządzeń smart home. Polacy kupują też inteligentne rozwiązania, aby ułatwić sobie życie, co ma szczególne znaczenie teraz, gdy więcej czasu spędzamy w domu. W ciągu ostatniego roku urządzenie smart home kupił już co dziesiąty z nas.

Energooszcz��dno���� - Oszczędności i komfort – tego oczekują
Polacy od inteligentnego domu

Oszczędność energii i zrównoważony dom

Pandemia i wynikający z niej kryzys ekonomiczny oraz systematyczny wzrost cen energii sprawiły, że Polacy zaczęli szukać rozwiązań, które pozwoliłyby im na oszczędności na rachunkach. Aż 65 proc. respondentów odpowiedziało, że bardziej niż dawniej zależy im na mniejszym zużyciu energii i zrównoważonym domu. Potrzeba oszczędności jest także najważniejszym czynnikiem zachęcającym do zakupu inteligentnych rozwiązań. Co drugi badany wskazał ten argument jako najbardziej przekonujący do zainwestowania w smart home. 

Energooszcz��dno���� - Oszczędności i komfort – tego oczekują
Polacy od inteligentnego domu

Codzienny komfort

Polakom niezmiennie zależy na komforcie i znajduje to odzwierciedlenie w badaniu Netatmo – blisko 65 proc. respondentów zadeklarowało, że chciałoby ulepszyć swój dom lub mieszkanie w celu poprawy jego komfortu. To drugi pod względem ważności powód, jaki mógłby skłonić osoby nieposiadające rozwiązań inteligentnego domu do inwestycji w nie. Jednocześnie użytkownicy, którzy posiadają co najmniej jedno urządzenie smart home, potwierdzają, że ich główną zaletą jest większy komfort domu lub mieszkania. 

Jakość powietrza i zdrowe warunki w domu

Zła jakość powietrza w pomieszczeniu, a w szczególności wysokie stężenie dwutlenku węgla może niekorzystnie wpływać na samopoczucie i zdolność do koncentracji. Z kolei nadmierna wilgotność sprzyja powstawaniu pleśni i może przyczynić się do reakcji alergicznych. Powszechność nauki oraz pracy zdalnej sprawiła, że 60 proc. badanych przyznało, że zdrowe warunki w domu, w tym odpowiednia jakość powietrza, są dla nich bardziej istotne niż przed pandemią. Jeden na trzech posiadaczy urządzeń smart home ma w swoim domu inteligentne rozwiązanie dbające o powietrze w pomieszczeniach. 

Energooszcz��dno���� - Oszczędności i komfort – tego oczekują
Polacy od inteligentnego domu

Troska o bezpieczeństwo

Wśród całej gamy rozwiązań smart home dużą popularnością (korzysta z nich aż 47 proc. użytkowników) cieszą się alarmy i czujniki bezpieczeństwa. Niemal co czwarta osoba, która nie posiada urządzenia inteligentnego domu, mogłaby się zdecydować na zakup z zamiarem zapewnienia bezpieczeństwa domu bądź mieszkania i ich mieszkańców. Jednocześnie aż 52 proc. badanych zgodziło się, że w trakcie pandemii ta kwestia stała się ważniejsza niż przedtem. 

Przeprowadzone badanie wykazało, że pandemia pozytywnie wpłynęła na popularność rozwiązań smart home – komentuje Fred Potter, założyciel Netatmo. – Już od 10 lat staramy się odpowiadać na potrzeby użytkowników, a wyniki dowodzą, że najważniejszymi z nich wciąż pozostają chęć oszczędności oraz poprawy komfortu. Inteligentny dom tym właśnie się cechuje, dlatego rozwiązania te znalazły tak wielu nabywców w ciągu ostatniego roku. 

Energooszcz��dno���� - Oszczędności i komfort – tego oczekują
Polacy od inteligentnego domu

Metodologia badania

Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w Polsce w maju 2021 r. przez firmę SW Research dla Netatmo, metodą CAWI na reprezentatywnej próbie 1053 osób. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: