Technologia BIM a instalacje ogrzewania i chłodzenia

Popularność płaszczyznowych systemów ogrzewania i chłodzenia rośnie w szybkim tempie, zdobywając coraz większe grono zwolenników. Zainteresowanie dotyczy zarówno montażu systemu w nowo powstających budynkach, jak i w tych już istniejących. W obu przypadkach na efekt końcowy wpływa nie tylko rodzaj zastosowanej instalacji, ale również odpowiednie planowanie i zaprojektowanie realizacji, w czym skutecznie pomaga cyfrowa platforma Uponor BIM.

Ciep��o - Technologia BIM
a instalacje ogrzewania i chłodzenia

Siła trendu wcale nie dziwi, jeśli weźmie się pod uwagę liczne zalety przemawiające za wyborem systemów płaszczyznowych. To między innymi równomierne rozprowadzanie temperatury w całym pomieszczeniu, wnętrze wolne od pyłów i kurzu, brak przeciągów oraz uniknięcie konieczności ingerencji w wystrój pomieszczeń poprzez konieczność montażu grzejników czy klimatyzatorów. Dodatkowym atutem jest możliwość zaspokojenia potrzeb grzewczych i chłodzących za pomocą praktycznie jednej instalacji. 

Jeden system – dwie funkcjonalności

Wiele systemów Uponor może pełnić podwójną funkcję – zimą ogrzewać pomieszczenia, natomiast latem obniżać panującą w obiekcie temperaturę. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu systemu dwustronnego z wypełnieniem rur gorącą bądź zimną wodą w zależności od pory roku. 

Dla efektywnego systemu znaczenie ma nie tylko odpowiednio dopasowany do potrzeb produkt, ale również projekt – dostosowany do danego obiektu i funkcji, jakie ma pełnić. Inaczej będzie wyglądał plan dla domu jednorodzinnego, inaczej dla biurowców czy obiektów użyteczności publicznej. Różnić się będą wyzwania stojące przed projektantami nowego obiektu od zadań, z którymi będą mierzyć się specjaliści odpowiedzialni za renowację. 

Ciep��o - Technologia BIM
a instalacje ogrzewania i chłodzenia

BIM – wirtualna symulacja, rzeczywiste efekty

Czynników wpływających na efekt końcowy i funkcjonalność instalacji ogrzewania i chłodzenia jest wiele i znajdują się na każdym etapie budowy i eksploatacji obiektu – od projektowania po samą instalację czy też późniejszą modernizację systemu. Dla skoordynowania wszystkich faz, sprawnego zarządzania dokumentacją i przeprowadzenia odpowiednich symulacji warto sięgnąć po zintegrowaną platformę Uponor BIM. 

BIM, czyli system modelowania informacji o budynku, to technologia wykorzystująca cyfryzację, która staje się standardem branży budowlanej na całym świecie. Jej funkcjonalność opiera się na utworzeniu inteligentnego modelu 3D budynku. W wirtualnych warunkach możemy symulować zastosowanie różnego rodzaju wariantów projektów i rozwiązań czy wykorzystanie konkretnych produktów. Cyfrowy model pozwala nie tylko na sprawdzenie, jak obiekt będzie prezentował się pod kątem wizualnym, ale również na analizę efektów podjętych działań. 

– Platforma to kompleksowe rozwiązanie oparte na automatyzacji i konfiguracji, z trzema głównymi komponentami: biblioteką, narzędziami i wsparciem projektowym. Cała oferta produktów firmy Uponor dostępna jest w różnych formatach CAD i BIM, takich jak Revit, IFC i DWG, dzięki czemu inżynierowie mogą z niej korzystać w różnym oprogramowaniu komputerowym. Co ważne, platforma jest w pełni zintegrowana z wewnętrznymi systemami danych produktowych. To eliminuje błędy projektowe i zapewnia inżynierom dostęp do zawsze aktualnych informacji – mówi Michał Ledziński, BIM Center Manager w Uponor. 

Tym samym – dzięki wyposażeniu platformy Uponor BIM w cyfrowe modele dostępnych w ofercie produktów – jesteśmy w stanie odpowiednio zaplanować i zaprojektować rozmieszczenie konkretnych systemów ogrzewania czy chłodzenia płaszczyznowego. Wykorzystywanie cyfrowej technologii z jednej strony ułatwia planowanie, z drugiej pozwala uniknąć kosztownych błędów – konsekwencje złych decyzji poznajemy w symulacji i pozostają one tylko i wyłącznie w wirtualnej rzeczywistości. 

– Dwie główne cechy, które czynią tę platformę jedną z najbardziej zaawansowanych na rynku, to narzędzia i automatyzacja. Narzędzia, czyli wtyczki do oprogramowania Revit, znacznie poprawiają proces projektowy, automatyzując dobór produktów oraz zestawienie materiałów. Ponadto dzięki wtyczkom Uponor możliwe jest zaprojektowanie całego systemu ogrzewania podłogowego zgodnie z normą EN1264 i wygenerowanie rur za pomocą jednego przycisku. Dzięki tym oraz innym funkcjom proces projektowania jest nie tylko łatwiejszy, ale przede wszystkim znacznie szybszy – tłumaczy Michał Ledziński. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: