Sezon grzewczy 2020/2021 zmienił zachowania Polaków

Spadek średniej temperatury w zimie tego roku1 wpłynął na temperaturę w naszych domach i spowodował zwiększenie kosztów ogrzewania. Jak pokazują wyniki najnowszego badania Resideo2, aż 34 proc. Polaków poniosło wyższe opłaty za energię elektryczną/gaz, a 6 proc. nie zapłaciło rachunków za ogrzewanie. Badanie pokazuje, jak zmiany temperatury wpłynęły na style oszczędzania Polaków oraz jak planują ogrzewać swoje domy w przyszłym sezonie.

Podsumowanie sezonu grzewczego 2020/2021

W bieżącym sezonie grzewczym zapotrzebowanie na ciepło było wyższe niż rok wcześniej. Za ogrzewanie w tym roku wiele osób (34 proc.) musiało zapłacić więcej niż w poprzednim sezonie grzewczym. Po łagodnym początku zimy nadeszły chłodne miesiące, gdzie temperatura coraz bardziej spadała, spowodowało to intensywniejsze grzanie mieszkań i wyższe rachunki. Aż trzy na cztery badane osoby (76 proc.) na skutek podwyższenia opłat starały się oszczędnie korzystać z ogrzewania. Jedynie 18 proc. respondentów zadeklarowało, że nie odczuło wzrostu wydatków za ogrzewanie w trakcie ostatniego sezonu grzewczego. 

Style oszczędzania

Ceny ogrzewania wpłynęły również na konkretne zachowania Polaków. Ponad 70 proc. respondentów regulowało temperaturę grzania w swoich domach i mieszkaniach w ciągu dnia. 2/3 badanych przyznało, że uszczelnia okna i drzwi. Podobny odsetek Polaków samodzielnie steruje temperaturą na głowicy grzejnikowej. Częściej niż co druga osoba (55 proc.) dokonuje przeglądu instalacji przed każdym sezonem grzewczym. Jednocześnie ponad połowa respondentów wyłącza ogrzewanie, kiedy wychodzi z domu. Aż 21 proc. Polaków zadeklarowało, że całkowicie przestało używać ogrzewania. 

Plany na przyszłość

Aż 33 proc. badanych rozważa całkowitą zmianę systemu grzewczego na kolejny sezon grzewczy, aby zwiększyć oszczędność oraz komfort użytkowania. Również podobny procent respondentów planuje modernizację systemu, który posiada. Najkorzystniejszą i najbardziej trwałą metodą jest założenie termostatów, które pozwalają w prosty sposób kontrolować temperaturę. Takiego wyboru dokonało niecałe 40% Polaków. 

Inteligentne oszczędzanie

Prawie 40 proc. Polaków deklaruje, że posiada w domu inteligentny termostat i temperaturę dostosowuje do swojego planu dnia. Zastosowanie inteligentnych rozwiązań w naszych domach również pozwala zapewnić oszczędność energii. Termostaty programowalne pozwalają na ustawienie odpowiedniej temperatury, dzięki czemu możemy odczuwać maksymalny komfort bez względu na porę dnia czy roku. Grzejemy te pomieszczenia, w których przebywamy, programując temperaturę, która nam odpowiada. Termostaty Honeywell Home są zaprojektowane z myślą o zapewnieniu wydajności energetycznej przy minimalnej ingerencji użytkownika. Upraszczają układanie harmonogramu ogrzewania, oferując poziom użyteczności i automatyczną kontrolę. Najbardziej zaawansowanym systemem grzewczym, oferowanym przez firmę Resideo, jest system evohome, który pozwala na zaprogramowanie aż 12 stref grzewczych. Klienci mają również do wyboru termostat T6 i termostat jednostrefowy, które tak jak poprzednie modele – regulują temperaturę za pomocą smartfona lub tabletu z dowolnego miejsca na świecie. Model T4 – dzięki standardowej zabudowie i okablowaniu, upraszcza również proces instalacji. Można też wybrać głowicę elektroniczną – HR90, która umożliwia sterowanie temperaturą z poziomu grzejnika. Nowoczesne głowice i termostaty Honeywell Home są proste w obsłudze i oferują poziom automatycznej regulacji, jakiego konsumenci oczekują od współczesnej technologii, zapewniając komfort i efektywność energetyczną. 

Style ogrzewania

Techniki podejścia do ogrzewania przy zwiększonych wydatkach znacząco różnią się pod kątem poszczególnych województw. Mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego (54 proc.), mazowieckiego (42 proc.) i lubelskiego (41 proc.) najczęściej wybierają nowoczesne rozwiązania, takie jak inteligentne termostaty. Natomiast mieszkańcy województwa pomorskiego (86 proc.) i opolskiego (84 proc.) decydują się na oszczędne ogrzewanie. Warto pamiętać o tym, że nowoczesne głowice termostatyczne i systemy podziału na strefy pozwalają na utrzymanie komfortowej temperatury, przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków na ciepło. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: