HowTo – cyfrowa innowacja w tworzeniu i rozpowszechnianiu informacji technicznej

Technologie - HowTo – cyfrowa innowacja w tworzeniu
i rozpowszechnianiu informacji technicznejEtteplan ogłosił wprowadzenie na rynek Etteplan HowTo, zupełnie nowej, opartej na chmurze usłudze do wydajnego tworzenia, bezpiecznego hostingu i wielokanałowej dystrybucji na żądanie informacji technicznej dla urządzeń przemysłowych i innych potrzeb przemysłu.

– Oparte na chmurze, w pełni możliwe do wyszukania informacje techniczne natychmiast zaspokajają potrzeby użytkowników, co jest kluczowe w sytuacji, gdy poirytowani szukają konkretnych odpowiedzi na swoje pytania. Pierwsza implementacja tego rozwiązania potwierdziła zwiększenie produktywności podczas instalacji, użytkowania i konserwacji, dzięki dostępności na żądanie właściwych informacji we właściwym czasie – wyjaśnia Mikael Vatn, Senior Vice President, Technical Documentation Solutions, Etteplan. 

W celu wsparcia szybszego rozwoju i wymagań dotyczących czasu wprowadzenia produktu na rynek, produkcja informacji technicznych musi sprostać coraz bardziej rygorystycznym harmonogramom, przy zapewnieniu zgodności z właściwymi dla danego rynku wymaganiami. Ponowne użycie treści dla nowych produktów, wzbogacenie instrukcji podręcznikowych o więcej wizualizacji i dystrybucja z platformy chmurowej całkowicie zmienia proces tworzenia i publikowania informacji technicznych. 

– Etteplan HowTo jest wynikiem nowoczesnego sposobu myślenia i inwestycji w rozłożenie na czynniki pierwsze procesu tworzenia i użytkowania informacji technicznej i ponownego ich złożenia w całość procesu z wykorzystaniem profesjonalnych informacji technicznych od początku do końca. Głównym celem było zwiększenie efektywności tworzenia, tłumaczenia, ponownego użycia i dystrybucji informacji. Jesteśmy dumni, że mogliśmy rozwinąć tak elastyczną usługę pomimo wyzwań na rynku – kontynuuje Mikael Vatn. 

Dystrybucja informacji technicznych oparta na chmurze jest krokiem naprzód w udoskonalaniu bezpieczeństwa pracy, gdyż instrukcje są zawsze łatwo dostępne i aktualne. Przy skomplikowanych operacjach łatwe do zrozumienia instrukcje zapewniają poprawne ich przeprowadzenie. Etteplan HowTo ma unikalne analityczne narzędzia, dzięki którym wiemy, jak i kiedy zostały użyte poszczególne informacje, co daje wgląd w to, jak możemy udoskonalić informacje jak i sam produkt czy usługę. 

Technologie - HowTo – cyfrowa innowacja w tworzeniu
i rozpowszechnianiu informacji technicznej
 

Znaczenie modułów i metadanych

W Etteplan HowTo wszystkie informacje są idealnie zmodularyzowane i doprawione metadanymi. Dlaczego ma to wielkie znaczenie? W większości istniejących informacji technicznych brakuje tych funkcji. Bez modułów i metadanych niemożliwe jest udzielanie użytkownikom odpowiedzi na żądanie i odpowiedzi dotyczących konkretnych zadań. 

Etteplan ma wieloletnie doświadczenie i solidny proces tworzenia ustrukturyzowanych dokumentów technicznych, takich jak podręczniki produktów. Zasada polega na podzieleniu treści na moduły, małe porcje informacji, które odpowiadają na pojedyncze, konkretne pytanie, jakie może zadać użytkownik. Wszystkie moduły są zebrane w "książkę", ale bez z góry ustalonej kolejności czytania. Moduły dają użytkownikom swobodę korzystania z instrukcji w sposób nieliniowy. Podobnie informacje w Etteplan HowTo muszą składać się z małych modułów. 

Dodatkowo każdy moduł wzbogacony jest o metadane, czyli tagi i słowa kluczowe, oraz indeksowanie. Kluczowe znaczenie ma zapewnienie możliwości wyszukiwania i uczynienie "głupich" informacji inteligentnymi. Im bogatsze są metadane, tym lepiej treść może pomóc użytkownikowi w rzeczywistych sytuacjach. Metadane umożliwiają identyfikację kontekstu użytkownika. 

Metadane można dodawać bezpośrednio do plików modułu. Może również istnieć w oddzielnej bazie danych, ale wtedy każdy plik musi zawierać łącza umożliwiające wyszukiwanie w bazie danych. Przeważnie metadane są najłatwiejsze dzięki XML, ale także inne dane można uczynić inteligentnymi. Zamiast ręcznie tworzyć metadane, narzędzia sztucznej inteligencji są przydatne do automatycznego generowania metadanych. 

Idąc dalej, gdy treść jest dobrze ustrukturyzowana i zmodularyzowana oraz ma wystarczające metadane, wszystko staje się procesem zautomatyzowanym. Każdy element treści umieszczony na platformie będzie można wykorzystać w różnych kanałach dystrybucji i aplikacjach. 

API, aplikacje i integracje

Interfejsy API są podstawową funkcjonalnością w Etteplan HowTo. Dzięki interfejsom API HowTo może być postrzegane jako pomost między wieloma systemami zaplecza i frontendu. HowTo można nazwać repozytorium danych, które można zintegrować z dowolnym innym systemem, a to samo repozytorium może być używane do wielu celów. Zasadniczo każda inna grupa użytkowników końcowych mogłaby mieć własną aplikację dostosowaną do ich użytku. 

Standaryzowane interfejsy API umożliwiają integrację z szeroką gamą zewnętrznych źródeł danych i aplikacji, takich jak skomputeryzowane systemy zarządzania konserwacją (CMMS), systemy biletowe, oprogramowanie do planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP), środowiska zarządzania danymi produktu (PDM), systemy SCADA, systemy zarządzania produkcją (MMS), systemy realizacji produkcji (MES) czy BIM (system modelowania informacji o budynku). 

Po stronie frontendu najprostszym sposobem wykorzystania Etteplan HowTo są aplikacje i treści online, które wyglądają i działają jak strony internetowe. Jeśli to nie wystarczy, za pomocą interfejsu API można zbudować praktycznie każdą aplikację dla dowolnego przypadku użycia. 

Dystrybucja wielokanałowa i treści osadzone

Etteplan HowTo umożliwia wielokanałową dystrybucję informacji technicznych. Użytkownicy mogą przeglądać treści HowTo oparte na przeglądarce na wszystkich komputerach, telefonach i tabletach, a także możliwe jest przesyłanie strumieniowe informacji do aplikacji stworzonych dla okularów VR lub AR. 

Umieszczanie podręczników na żądanie bezpośrednio w interfejsie użytkownika sprzętu i maszyn lub na desce rozdzielczej dowolnego urządzenia to również ekscytująca możliwość. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: