Ekologiczne budownictwo dzisiaj to lepsze jutro

W Polsce przybywa certyfikowanych budynków, które powstały zgodnie z koncepcją zrównoważonego budownictwa. Ma to związek z coraz ostrzejszymi wymogami budowlanymi, których oczekuje Unia Europejska, jak również rosnącymi oczekiwaniami inwestorów. Nieruchomości zaplanowane zgodnie z najwyższymi standardami przynoszą wymierne korzyści nie tylko dla lokatorów, ale także dla środowiska. Firma Thermaflex stawia ekologię na pierwszym miejscu, dostarczając konsumentom nowoczesne, bezpieczne i neutralne dla środowiska rozwiązania.

Zwrócenie się w kierunku ekologicznych postaw widoczne jest na wielu poziomach życia. Jako konsumenci staramy się ograniczyć zużycie plastiku, segregujemy śmieci, decydujemy się na produkty wielokrotnego użytku. Jako inwestorzy poszukujemy rozwiązań, które pozwolą nam ograniczyć koszty zużycia energii oraz zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Rosnąca troska o środowisko sprawia, że coraz częściej inwestujemy w nieruchomości, które powstały w zgodzie z zasadami zielonego budownictwa. Jest to inwestycja długoterminowa, która pozwoli nie tylko na ograniczenie kosztów utrzymania obiektu, ale też wydłuży czas, w którym nieruchomość będzie spełniała rygorystyczne wymagania i nie będzie wymagała kosztowej modernizacji. 

Zielone, czyli eko

Budownictwo przez lata traktowane było jako najbardziej energochłonny sektor, który nie sprzyjał środowisku. Rozwiązaniem wielu problemów – zarówno na etapie projektowania, budowy, jak i użytkowania obiektów – było wprowadzenie zasad zrównoważonego budownictwa. Skupia się ono m.in. na zmniejszeniu zużycia energii, wykorzystaniu bezpiecznych dla ludzi surowców – często z recyclingu – a także tworzeniu zielonych przestrzeni i dostarczaniu dużej ilość naturalnego światła. 

Z roku na rok w Polsce przybywa zielonych budynków – na chwilę obecną jest ich kilkaset. By obiekt mógł nosić taką nazwę, musi pozytywnie przejść proces certyfikacji. Dwa najpopularniejsze systemy certyfikacji energetycznej to LEED oraz BREEAM. Przyznawane są tylko tym obiektom, do których stworzenia wykorzystano najwyższej jakości, energooszczędne rozwiązania. 

– Certyfikaty te mogą zostać przyznawane nowym budynkom, ale także już istniejącym, w których przeprowadzono stosowne modernizacje. To zdecydowanie zwiększa szanse na tworzenie ekologicznych obiektów. W procesie certyfikacji BREEAM pod uwagę branych jest aż 10 kategorii, m.in. są to dane dotyczące zastosowanych materiałów, efektywności energetycznej czy gospodarki wodnej, sposobu zarządzania odpadami, rozwiązań ograniczających emisję zanieczyszczeń czy ogólna innowacyjność inwestycji. LEED uwzględnia na przykład lokalizację nieruchomości, użycie ekologicznych materiałów konstrukcyjnych, kwestie oszczędności wody i energii, a także efektywne wykorzystanie zasobów oraz jakość środowiska wewnętrznego – m ówi K arolina Król, koordynator z firmy Thermaflex. 

Odgórna zmiana

Zielone budownictwo przestaje być chwilową modą, lecz staje się standardem, który ma zmienić nasze otoczenie. Jednym z ważnych kroków na drodze do tworzenia ekologicznych obiektów było wprowadzenie nowych przepisów unijnych. Od 1 stycznia 2021 r. wszystkie nowo powstałe obiekty będą spełniać wymogi, które sprawią, że na terenie Unii Europejskiej powstawać będą budynki pasywne oraz zeroenergetycze, czyli będą funkcjonować jako nieruchomości samowystarczalne lub takie, które nie wymagają dużego poboru energii. 

– Dzięki nowym przepisom wszystkie nowe obiekty, a co za tym idzie – produkty – będą musiały spełniać rygorystyczne wymogi. Zaowocuje to wieloma pozytywnymi zmianami, ponieważ każda budowa czy modernizacja będzie prowadziła do powstania ekologicznej inwestycji – dodaje Karolina Król. 

Branża budowlana w zgodzie ze środowiskiem 

Producenci rozwiązań budowlanych mieli czas na dostosowanie swoich produktów do nowych wymogów prawnych. Dla wielu przedsiębiorców był to okres intensywnego poszukiwania sposobu na poprawę parametrów swoich wyrobów lub stworzenia ich od początku. Na rynku istnieje jednak wielu dostawców, którzy wyprzedzili trendy i zmiany, które nastąpiły w branży budowlanej. 

Thermaflex to światowy lider w produkcji nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań na bazie poliolefin dedykowanych branży instalacyjnej. Firma skupia się na dostarczaniu wyrobów, dbając o środowisko od procesu produkcji przez wykorzystanie produktów sygnowanych logo marki, jak i recycling i ponowne wprowadzenie do obiegu. Rozwiązania ThermaSmart PRO gwarantują wysoką jakość wykonania – potwierdzoną certyfikacją, stałą kontrolą jakości oraz wsparciem projektowym i technicznym pracowników. Flagowe rozwiązanie Thermaflex zaprojektowano zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, a system izolacji technicznych posiada dożywotnią gwarancję. – ThermaSmart PRO został poddany analizie cyklu życia produktu LCA, posiada Środowiskową Deklarację Produktu (EPD) oraz certyfikat "Cradle to Cradle". Dowodzi to, że izolacja nie wywiera negatywnego wpływu na środowisko, może być w 100 proc. recyklowana i zwrócona do ponownej produkcji. Wszystkie komponenty ThermaSmart PRO posiadają także certyfikat zdrowego materiału, czyli nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka – dodaje Karolina Król, koordynator z firmy Thermaflex.

Energooszcz��dno���� - Ekologiczne budownictwo dzisiaj
to lepsze jutro
 

System ThermaSmart PRO pozytywnie wpływa na ograniczenie strat energii cieplnej oraz zwiększa efektywność urządzeń grzewczych. Stworzony został z materiału o wysokiej odporności mechanicznej i o polepszonym współczynniku przewodzenia ciepła, którym jest pianka poliolefinowa. Rozwiązanie Thermaflex jest odpowiedzią na wymagania, jakie stawia certyfikacja BREEAM i LEED, dlatego może być z sukcesem wykorzystywany w nowoczesnym zielonym budownictwie. 

Stosowanie ekologicznych rozwiązań budowlanych oraz projektowanie w zgodzie z ekologią przynosi wymierne korzyści. Zielone budynki są bardziej przyjazne mieszkańcom i użytkownikom, generują duże oszczędności związane z kosztami użytkowania, a jednocześnie wpływają na wartość całej nieruchomości. Firma Thermaflex dostarcza nowoczesne i zaawansowane technologicznie rozwiązania izolacyjne, które spełniają wyśrubowane normy dotyczące zrównoważonego budownictwa, a także wpływają na komfort użytkowania inwestycji. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: