ArmaFlex® Duct Plus Alu – wymagaj więcej od izolacji kanałów wentylacyjnych

Wentylacja i klimatyzacja - ArmaFlex<sup>®</sup> Duct Plus Alu – wymagaj więcej
od izolacji kanałów wentylacyjnychPodstawową funkcją izolacji kanałów wentylacyjnych jest zapobieganie stratom energii, kontrola kondensacji oraz ochrona pomieszczeń przed hałasem. Dziś od dobrej izolacji powinniśmy jednak wymagać znacznie więcej. ArmaFlex® Duct Plus Alu to nowoczesny materiał izolacyjny, który dodatkowo zapewni ochronę instalacji przed korozją, zwiększy bezpieczeństwo pożarowe oraz świetnie sprawdzi się także w pomieszczeniach czystych: nie pyli i jest zmywalny, a dodatkowo zapewnia estetyczny wygląd.

Dlaczego izolujemy kanały wentylacyjne?

Przewody wentylacyjne to nieodzowny element wszystkich biur, galerii handlowych, obiektów publicznych czy coraz częściej także naszych domów, w których mechaniczne systemy wentylacji są standardem zapewniającym lepszą wymianę powietrza, a dzięki rekuperacji także zmniejszają straty ciepła. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze złożonym systemem klimatyzacji, czy stosunkowo prostym rozwiązaniem w niedużym budynku z przewodami wentylacyjnymi ściśle wiążą się zagadnienia izolacji termicznej i akustycznej. 

Niezaizolowane przewody wentylacyjne (zwłaszcza te doprowadzające zewnętrzne powietrze lub te, które przechodzą odcinkami przez nieogrzewane pomieszczenia) powodują, że mamy do czynienia z niepotrzebnymi stratami energii. Wykonanie izolacji termicznej na przewodach wentylacyjnych pomoże więc poprawić komfort termiczny w budynku oraz zredukować koszty ogrzewania przy jednoczesnym zapewnieniu dobrej wentylacji. 

W systemach wentylacji mechanicznej dochodzi także kwestia ochrony akustycznej. Wymuszony ruch powietrza oraz odgłosy wentylatorów, turbin i innych urządzeń technicznych powodują powstanie odgłosów i drgań, które są następnie przenoszone do pomieszczeń użytkowych poprzez metalowe obudowy kanałów wentylacyjnych, które mogą działać jak pudła rezonansowe przyczyniające się do powstawania nieznośnych hałasów. 

ArmaFlex® Duct Plus Alu to produkt, który jest doskonałą odpowiedzią zarówno w zakresie ochrony termicznej, jak i akustycznej. Izolacja ta została wykonana z kauczukowej pianki elastomerowej, która jest świetnym termoizolatorem i zapewnia ochronę cieplną, a jej trwale elastyczna zamkniętokomórkowa struktura dodatkowo wytłumia drgania i wycisza powstające wewnątrz instalacji odgłosy. Kauczuk doskonale też przeciwdziała przedostawaniu się pary wodnej na powierzchnię instalacji, co zapobiega zjawisku kondensacji i zawilgoceniu przewodów, które mogłoby prowadzić do ich korozji. 

ArmaFlex® Duct Plus Alu – izolacja, która potrafi więcej

Produkowane przez Armacell izolacje ArmaFlex® Duct Plus Alu potrafią jednak znacznie więcej niż zapewnienie ochrony termicznej, akustycznej oraz antykorozyjnej. Na pierwszym miejscu należy tu postawić zagadnienia związane z bezpieczeństwem pożarowym. W czasach, gdy wszelkie przewody często montowane są bez dodatkowych osłon w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie, niezwykle istotne jest, aby wszystkie materiały posiadały wysoką odporność na działanie ognia i nie stanowiły dodatkowego zagrożenia na wypadek wystąpienia pożaru. ArmaFlex® Duct Plus Alu posiada wysoką klasę reakcji na ogień B-s3, d0 wg PN-EN 13501-1, co oznacza, że nie rozprzestrzenia ognia (NRO), pod wpływem wysokiej temperatury nie kapie oraz jest materiałem samogasnącym.

Umieszczenie przewodów w otwartej przestrzeni, co niewątpliwie zapewnia łatwość konserwacji, wymusza też stosowanie materiałów izolacyjnych łatwych do utrzymania w czystości. Tradycyjne izolacje z wełny mineralnej potrafią stać się prawdziwym siedliskiem kurzu, a także mogą powodować pylenie, co jest efektem niepożądanym zarówno ze względów zdrowotnych, jak i związanych z utrzymaniem porządku. Zupełnie inaczej zachowują się izolacje ArmaFlex® Duct Plus Alu – kauczukowy materiał nie pyli, a dodatkowe pokrycie zewnętrznej strony folią aluminiową zbrojoną włóknem szklanym sprawia, że powierzchnia izolacji jest zmywalna oraz zachowuje estetyczny wygląd przez cały okres użytkowania. Jest więc to produkt, który spełni oczekiwania stawiane dla pomieszczeń wymagających zachowania wysokich standardów higieny, jak i tych, w których zależy nam na zapewnieniu walorów wizualnych. 

Dla wygody montażu izolacja dostępna jest także w wersji z wewnętrzną warstwą samoprzylepną reagującą na nacisk, co w połączeniu z elastyczną strukturą materiału ułatwia dopasowanie i przymocowanie izolacji do przewodów bez dodatkowych produktów montażowych, co zapobiega powstawaniu mostków, a także przyspiesza prowadzenie prac na budowie. 

Doskonałe parametry izolacyjne, bezpieczeństwo pożarowe, ochrona przed korozją instalacji oraz estetyka produktu i jego łatwość w utrzymaniu w czystości – wszystko to sprawia, że izolacja ArmaFlex® Duct Plus Alu to wyrób, który wykracza poza standardowe oczekiwania wobec materiałów izolacyjnych i przez długi czas pozwala cieszyć się niezawodną, trwałą i dobrze wyglądającą izolacją o znakomitych właściwościach. Jeśli więc nie chcemy walczyć z kłopotliwym montażem, zapyleniem czy skraplaniem się wilgoci na metalowych powierzchniach kanałów wentylacyjnych, warto już na etapie projektu wybrać ArmaFlex ® Duct Plus Alu – izolację, od której możemy wymagać więcej. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: