GeniaAir Mono czy GeniaAir Split – oferta pomp ciepła marki Saunier Duval

Wysoka sprawność i ochrona klimatu

Wyznaczanie nowych standardów na rynku urządzeń grzewczych to w Saunier Duval wieloletnia tradycja. W 2018 r. weszły do oferty pompy ciepła GeniaAir Split, zaś w 2020 r. – pompy ciepła GeniaAir Mono. Ten drugi model to jedno z pierwszych urządzeń Saunier Duval z zastosowaniem czynnika R290. W przyszłości będzie ich więcej. R290 ma niewątpliwe zalety w porównaniu z innymi czynnikami: około 75 proc. mniejszą objętość w obiegu, niski potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) oraz umożliwia pracę z grzejnikami dzięki wysokiej temperaturze zasilania (75oC), co jest szczególnie korzystne w projektach modernizacji instalacji.

Wentylacja i klimatyzacja - GeniaAir Mono czy GeniaAir Split –
oferta pomp ciepła marki Saunier DuvalPompa ciepła GeniaAir Split

Nowa powietrzna pompa ciepła GeniaAir Split wykorzystuje energię słoneczną zgromadzoną w powietrzu do produkcji ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania lub chłodzenia wnętrza budynku. Dzięki nowej technologii pracuje bardzo cicho i ekonomicznie, a moc pompy ciepła waha się od 3,5 kW do 12 kW – zapewnia to pełen komfort użytkowania zarówno w małych, jak i dużych, wielorodzinnych domach. 

Najważniejsze korzyści nowej pompy ciepła GeniaAir Split:
 wysoka wydajność – COP nawet 5,0;
 atrakcyjna cena;
 szybki montaż w 1 dzień;
 niezwykle cicha praca – 32 dB(A);
 niezawodne i długotrwałe działanie
 gwarancja do 5 lat.

W skład systemu oferowanego przez Saunier Duval wchodzi jednostka zewnętrzna GeniaAir Split oraz jednostka wewnętrzna GeniaSet Split. 

Jednostka zewnętrzna GeniaAir Split 0150 moduł instalowany na zewnętrznej ścianie budynku, dachu lub jako urządzenie wolno stojące w ogrodzie. Dzięki atrakcyjnemu wzornictwu i kompaktowym wymiarom pasuje do każdego otoczenia. Niska emisja dźwięku (jedynie 32dB) pozwala na montaż nawet w gęstej zabudowie miejskiej. 

Jednostka wewnętrzna GeniaSet Split – centrala grzewcza jest instalowana w pomieszczeniu (najczęściej w piwnicy, garażu, kotłowni lub pomieszczeniu gospodarczym). Komponenty systemu wymagane do prostego i wydajnego montażu są już wbudowane do centrali grzewczej GeniaSet. 

Zintegrowany zasobnik do przechowywania ciepłej wody o pojemności 188 litrów pokrywa standardowe zapotrzebowanie czteroosobowej rodziny. Jeśli zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest większe, można zastosować hydrauliczną stację wieszaną na ścianie w połączeniu z zasobnikiem wolno stojącym zamiast GeniaSet. 

Jednostkę wewnętrzną można zastąpić wiszącą stacją hydrauliczną, która będzie idealnym wyborem dla tych, którzy chcą ogrzewać dom, ale nie potrzebują podgrzewać wody. Będzie to też dobre rozwiązanie dla tych, których zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest wysokie – wystarczy, że dokupią do stacji hydraulicznej zasobnik wolno stojący (pojemność na poziomie 300–400 litrów). 

Wentylacja i klimatyzacja - GeniaAir Mono czy GeniaAir Split –
oferta pomp ciepła marki Saunier DuvalPompa ciepła GeniaAir Mono

W pompach ciepła GeniaAir Split producent używa czynnika chłodniczego R410a, natomiast pompa ciepła typu monoblok jest napełniona naturalnym czynnikiem chłodniczym R290. R290 to czynnik chłodniczy NR 1/ 2021 INST ALACJE 13 PREZENTACJE kategorii A3 (według DIN EN 378). R290 ma właściwości podobne do czynnika chłodniczego R600A kategorii A3 (izobutan), także szeroko stosowanego przez producentów artykułów gospodarstwa domowego i odpowiedzialne firmy logistyczne. Czynniki chłodnicze R290 i R600A są używane od lat w dostępnych w handlu lodówkach, osuszaczach, prze nośnych klimatyzatorach i suszarkach bębnowych. Pompy ciepła GeniaAir Mono mają parametry podobne do instalacji na paliwa kopalne, dzięki temperaturze zasilania sięgającej 75oC pompę można eksploatować w instalacji z grzejnikami, np. w trybie monowalentnym (bez wspomagania grzałką elektryczną). Możliwość osiągnięcia temperatury wody grzewczej na poziomie 65oC przy temperaturze powietrza zewnętrznego -10oC zapewnia, iż GeniaAir Mono ogrzeje każdy dom jednorodzinny nawet w chłodnym klimacie. 

Współczynnik COP (A7/W35) sięgający 5,4 sprawia, że pompa GeniaAir Mono jest wyjątkowo efektywna energetycznie. Przy parametrach pracy A7W55 pompa ciepła GeniaAir Mono spełnia wymagania dla urządzeń grzewczych klasy A+++. Niski poziom hałasu, wynoszący zaledwie 28 dB(A) w trybie cichym w odległości 3 m, pozwala bez problemów zainstalować urządzenie zgodnie z przepisami o emisji hałasu. Jest zatem idealne do montażu na gęsto zabudowanych osiedlach mieszkaniowych. Pompę ciepła można podłączyć do wieży hydraulicznej GeniaSet Mono, wyposażonej w zasobnik ciepłej wody o pojemności 190 litrów. Dzięki wysokiej temperaturze zasilania możliwe jest uzyskanie większej ilości d ostępnej c iepłej wody p rzy tej s amej w ielkości zasobnika (190 I pozwala pobrać do 380 I ciepłej wody). W przypadku wyższego zapotrzebowania na ciepłą wodę można połączyć pompę GeniaAir Mono z naściennym modułem hydraulicznym HE 9-6 WB i zasobnikiem dedykowanym do pomp ciepła o pojemności 300 litrów. W trakcie eksploatacji pompa ciepła zapewnia także ochronę przed bakteriami Legionella. 

Chłodzenie aktywne to standardowa funkcja, która może być uruchomiona po odpowiednim skonfigurowaniu systemu. Maksymalna moc chłodzenia dla A35W7 oscyluje na poziomie 5,2–12 kW w zależności od mocy urządzenia przy zachowaniu współczynnika EER w zakresie 3,4–3,5. 

Instalacja jednostki zewnętrznej GeniaAir Mono i jednostki wewnętrznej GeniaSet Mono jest szybka. Dzięki koncepcji instalacji i dzielonej "split mounting" dwie osoby mogą zamontować jednostkę zewnętrzną i zdejmowaną wieżę hydrauliczną w wybranych miejscach niemal błyskawicznie. Montaż i uruchomienie systemu może następnie przeprowadzić jeden instalator. Instalacja pompy GeniaAir Mono nie wymaga uprawnień do prac z czynnikami chłodniczymi (certyfikat F-Gaz). Pompę GeniaAir Mono można montować na gruncie, ścianie lub dachu. Dla każdej opcji montażu dostępny jest odpowiedni osprzęt. 

Pompa GeniaAir Mono w skrócie:

 szybka instalacja w jeden dzień bez uprawnień na czynniki chłodnicze;
 niska emisja hałasu: 28 dB(A) w odległości 3 m, dzięki systemowi SoundSafe;
 wysoka sprawność COP (A7/W35) sięgająca 5,4;
 do 25 proc. więcej ciepłej wody użytkowej po połączeniu z GeniaSet Mono w porównaniu z typowymi pompami ciepła typu split;
 elastyczność zastosowań: w nowo budowanych domach, projektach modernizacji, dzięki temperaturze zasilania sięgającej 75oC;
 możliwość pracy do temperatury powietrza zewnętrznego -25°C, idealna dla warunków klimatu chłodnego.

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: