Rola właściwej izolacji w budownictwie mieszkaniowym

Sektor mieszkaniowy w czasach pandemii SARS-CoV-2 cechuje się wyjątkową, na tle innych rynków, stabilnością. Czekają go jednak wyzwania spowodowane zarówno działaniem koronawirusa, jak również zmianami klimatu. Pomocne w ich rozwiązaniu mogą być odpowiednie systemy izolacji.

Stabilny jak sektor nieruchomości

Pomimo początkowych tąpnięć spowodowanych pandemią SARS-CoV-2 oraz spowolnieniem gospodarki, rynek nieruchomości cały czas utrzymuje się na stabilnym poziomie. Jak donosi Główny Urząd Statystyczny, w pierwszych trzech kwartałach 2020 r. oddano do użytku 156954 mieszkania1. Wybudowane łącznie 65840 budynków mieszkalnych; domy wielorodzinne stanowiły prawie 1/3 całkowitej kubatury. 

Nie sprawdziły się przewidywania z pierwszego okresu pandemii i ceny mieszkań utrzymują się na mniej więcej stałym poziomie2. Spowolnienie w branży jest zauważalne, ale ogólna sytuacja jest stabilna. Widać to nie tylko w Polsce, ale również na świecie – w 45 z 55 przebadanych przez Global Property Guide państwach ceny nieruchomości rosną3. 

Oprócz zmian na rynku wywołanych pandemią SARS-CoV-2, istotnym czynnikiem wpływającym w najbliższych latach na sytuację w sektorze mieszkaniowym będą kwestie związane ze zmianami klimatycznymi. Konieczne jest podjęcie działań zmierzających do zniwelowania wpływu nowo powstających budowli na środowisko naturalne. 

Zielona transformacja

Czeka nas nie tylko odejście do spalania kopalin – pozyskiwanie energii z atomu lub odnawialnych źródeł będzie grać coraz większą rolę, ale istotna będzie również efektywność energetyczna budynków. Widać to między innymi w zapisach, wchodzących w życie od 1 stycznia 2021 r., Warunków Technicznych 2021; obniżają one maksymalne zapotrzebowanie na energię pierwotną – wynosić ono będzie 70 kWh/m2 rocznie. Nie można wykluczyć, że w kolejnych latach wskaźnik ten ulegnie zmniejszeniu. 

Zmiany prawne, rozwój technologii i zmniejszanie zużycia energii oraz emisji gazów cieplarnianych – te czynniki będą wpływać na przyszły stan sektora mieszkaniowego w Polsce i na świecie. Inwestorzy i użytkownicy będą poszukiwać rozwiązań umożliwiających pogodzenie ze sobą wysokiej wydajności oraz niewielkiego wpływu na środowisko. Szczególne wyzwanie czeka deweloperów zajmujących się konstruowaniem budynków wielomieszkaniowych, gdyż będą oni musieli spełnić nie tylko oczekiwania klientów, ale również wymagania środowiskowe. 

Izolacja w budynkach wielomieszkaniowych

W nadchodzących latach na znaczeniu zyskają nowoczesne rozwiązania instalacyjne i izolacyjne. Produkcja energii i wody staje się z każdym rokiem coraz droższa, więc kluczowe będzie ograniczanie zużycia oraz ewentualnych strat. By to osiągnąć, niezbędna będzie inwestycja w odpowiednie technologie izolacyjne. 

W każdym budynku wielomieszkaniowym znajdują się dziesiątki kilometrów rur, co zwiększa możliwość pojawienia się mostków termicznych, a co za tym idzie strat ciepła. Można spodziewać się, że w nadchodących latach wzrośnie znaczenie otulin izolacyjnych z pianki poliolefinowej; nie tylko redukują one mostki cieplne, ale również cechują się szerokim zakresem temperatur pracy – od -80 do 95°C. 

– Pozytywny wpływ na środowisko na wszystkich etapach użytkowania potwierdzają m. in. certyfikaty Cradle to Cradle czy Deklaracja Środowiskowa Produktu, dlatego należy szukać produktów posiadających odpowiednią dokumentację. Jest to też wyraźna informacja dla inwestorów – użycie takich produktów zwiększa szanse uzyskania przez budynek certyfikacji BREEAM lub LEED, które bezpośrednio przekładają się na zwiększoną wartość końcową inwestycji – mówi Karolina Król, koordynator ds. marketingu z Thermaflex Polska. 

Odpowiednio dobrane izolacje w systemach ogrzewania i ciepłej wody pozwalają ograniczyć straty ciepła do minimum i zapewniają efektywną dystrybucję. W przypadku instalacji wody zimnej chronią przed kondensacją pary wodnej, a wraz z kablami grzewczymi stanowią skuteczne zabezpieczenie instalacji przed zamarzaniem. 

Zastosowanie odpowiedniego rodzaju materiału izolacyjnego, przy właściwie dobranej grubości, to gwarancja sprawnej i bezpiecznie funkcjonującej instalacji. Produkty takie jak ThermaSmart PRO firmy Thermaflex są zgodne z wymaganiami prawnymi dotyczącymi kwestii oszczędności energii, bezpieczeństwa i wpływu na środowisko. 

Rynek nieruchomości w nadchodzących latach czekają zmiany. Jak duże będą, to zależy od wielu dynamicznych czynników. Można być jednak w 100 proc. pewnym, że budownictwo weszło już do ery energooszczędnych i przyjaznych środowisku konstrukcji, co znajdzie swoje odbicie również w używanych produktach, w tym w izolacjach technicznych. Odpowiedniej jakości technologie izolacyjne pozwolą inwestorom zwiększyć wartość swoich projektów, co otwiera ogromne możliwości przed producentami izolacji. 

1 https://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5478/13/8/1/budownictwo_w_i-iii_kw._2020_r.pdf
2 https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/ceny-mieszkan-w-polsce-sierpien-2020-raport/11618/
3 https://forsal.pl/nieruchomosci/mieszkania/artykuly/8039935,paradoks-epidemii-ceny-mieszkan-rosna-a-mialy-spadac.html

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: