Ogrzewanie nadmuchowe obiektów wielkokubaturowych oraz standaryzacja parametów wodnych nagrzewnic powietrza

Nagrzewnice wodne to jedno z najpopularniejszych urządzeń służących do ogrzewania powietrza w obiektach wielkokubaturowych. Ich największym atutem jest skuteczność oraz niskie koszty inwestycyjne. Na rynku jest jednak duży wybór tego rodzaju urządzeń, zatem które z nich wybrać? W jaki sposób one działają? Czym się kierować i co jest najważniejsze przy doborze tego rodzaju urządzeń?

Ciep³o - Ogrzewanie nadmuchowe
obiektów wielkokubaturowych
oraz standaryzacja parametów wodnych
nagrzewnic powietrza

Na czym polega ogrzewanie nadmuchowe?

Ogrzewanie nadmuchowe opiera się na konwekcji wymuszonej. Wentylator nagrzewnicy zasysa powietrze z pomieszczenia i kieruje je na wymiennik ciepła. Strumień powietrza omywając aluminiowe lamele, odbiera od nich ciepło i tak ogrzany kierowany jest do strefy przebywania ludzi. Jest to najbardziej ekonomiczny sposób ogrzewania hal i innych pomieszczeń wielkokubaturowych. Najważniejsze korzyści płynące z ogrzewania nadmuchowego to: 

- szybkie i efektywne ogrzanie pomieszczenia,
- równomierny rozkład temperatury,
- niski nakład inwestycyjny,
- uniwersalne zastosowanie.

Ciep³o - Ogrzewanie nadmuchowe
obiektów wielkokubaturowych
oraz standaryzacja parametów wodnych
nagrzewnic powietrza
 

Typoszereg nagrzewnic wodnych LEO, ich dobór oraz montaż

FLOWAIR posiada w swojej ofercie szeroki typoszereg nagrzewnic. Duża liczba urządzeń o zróżnicowanej mocy grzewczej, wydajności czy zasięgu pozwala na dokładne dopasowanie urządzenia do wymogów danego budynku, dlatego do wyboru są aż trzy wielkości, osiem mocy grzewczych i aż trzy warianty obudowy. 

Ciep³o - Ogrzewanie nadmuchowe
obiektów wielkokubaturowych
oraz standaryzacja parametów wodnych
nagrzewnic powietrza
 

W przypadku tak szerokiego wachlarza możliwości bardzo ważny jest odpowiedni dobór urządzeń oraz ich mocy grzewczej. Moc nagrzewnic wodnych zależna jest od trzech wartości, a mianowicie od temperatury czynnika grzewczego oraz jego przepływu, temperatury powietrza w pomieszczeniu oraz od ilości powietrza, jakie przepływa przez nagrzewnicę. FLOWAIR dbając o jakość swoich produktów, współpracuje z niezależnym, międzynarodowym, akredytowanym laboratorium badawczym, gdzie przeprowadzone zostały badania nagrzewnic. Ich wyniki jednoznacznie potwierdzają rzeczywiste parametry techniczne. 

Aby jednak maksymalnie ułatwić dobór urządzeń do preferencji i oczekiwań Klientów, firma FLOWAIR przygotowała kalkulator mocy grzewczych, który znajduje się na stronie internetowej producenta. Wystarczy kilka kliknięć, by obliczyć realną moc nagrzewnic LEO, na którą składają się parametry takie, jak temperatura czynnika grzewczego, temperatura powietrza na wlocie do urządzenia oraz przepływ powietrza. Wystarczy wejść na stronę http://calc.hc.flowair.com lub skontaktować się z działem handlowym firmy FLOWAIR, aby w szybki i prosty sposób dobrać odpowiednią dla siebie nagrzewnicę. Podając niezbędne informacje o ogrzewanym obiekcie, można samodzielnie bądź z pomocą doświadczonych doradców wybrać odpowiedni model. 

Firma FLOWAIR zadbała o to, by instalacja urządzeń była niezwykle prosta. Konsola posiada nawiercone otwory, a w zestawie dołączone zostały śruby mocujące. Na kartonie znajduje się także szablon z przygotowanym rozstawem do nawiercenia otworów. 

Ciep³o - Ogrzewanie nadmuchowe
obiektów wielkokubaturowych
oraz standaryzacja parametów wodnych
nagrzewnic powietrza
 

Czy można ufać parametrom technicznym nagrzewnic podawanym przez producentów?

W dzisiejszych czasach o jakości produktu takiego jak nagrzewnica wodna nie decyduje już tylko jej wygląd, energooszczędność, jakość wykonania czy trwałość użytych materiałów. Ze wszystkich cech produktu, jakie przedstawiane są przez producentów, najważniejszą powinno być rzetelne i jasne przedstawienie parametrów technicznych urządzenia. Niestety w dzisiejszym szumie komunikacyjnym bardzo trudno jest odnaleźć rzetelne informacje o produktach. W dokumentacjach techniczno-rozruchowych różnych producentów z tej samej branży odnajdziemy bardzo różne dane i trudno je ze sobą jednoznacznie porównać przy wyborze najkorzystniejszej oferty. Standaryzacja i certyfikacja w niektórych branżach rozwiązały ten problem, jednak w niektórych branżach wciąż nie widać takich rozwiązań. 

FLOWAIR wyszedł naprzeciw tym potrzebom, dlatego wprowadził nowy standard w branży HVAC i jako pierwszy na rynku wprowadził etykiety produktowe do typoszeregu nagrzewnic wodnych LEO. Co więcej, jako członek europejskiego stowarzyszenia EUROVENT, zaproponował stworzenie grupy roboczej i zaprosił do niej pozostałych producentów nagrzewnic do opracowania i wdrożenia klarownych wytycznych w zakresie informowania o parametrach wodnych nagrzewnic powietrza. Za podjęciem wskazanej inicjatywy przemawiało przede wszystkim dobro klienta.

Ciep³o - Ogrzewanie nadmuchowe
obiektów wielkokubaturowych
oraz standaryzacja parametów wodnych
nagrzewnic powietrza

Dlaczego tak ważna jest standaryzacja parametrów?

Obecnie klienci chcący zakupić wodną nagrzewnicę powietrza nie są w stanie szybko i jednoznacznie porównać podstawowych parametrów technicznych. Wynika to m.in. z tego, że producenci podają moc grzewczą, zasięg strumienia powietrza czy hałas dla różnych warunków brzegowych. Bardzo często wybierają te warunki brzegowe, które umożliwią im przekazanie parametrów lepszych niż w rzeczywistości. W tej sytuacji ujednolicenie sposobu podawania parametrów wodnych nagrzewnic powietrza umożliwi klientom łatwe, szybkie i – co najważniejsze – obiektywne porównanie urządzeń różnych producentów i wybór produktu spełniającego ich oczekiwania. 

Jakość urządzeń i potwierdzone parametry

FLOWAIR zmiany rozpoczął od siebie, wprowadzenie etykiet produktowych jest gwarancją dla wszystkich osób zaangażowanych w inwestycję budowlaną, gdyż wiarygodne dane techniczne eliminują ryzyko inwestycyjne. Klient ma pewność, że produkt został przebadany, a parametry urządzenia są zgodne z opisem. Nagrzewnice wodne LEO zostały przebadane przez niezależne, międzynarodowe, akredytowane laboratorium badawcze, a wyniki tych badań jednoznacznie potwierdzają parametry techniczne urządzeń. Etykieta przedstawia rzeczywiste parametry urządzenia – jego rzeczywistą moc, zasięg strumienia powietrza, hałas. Parametry te zostały określone przy realnych warunkach brzegowych, jakie występują w większości obiektów. 

Ciep³o - Ogrzewanie nadmuchowe
obiektów wielkokubaturowych
oraz standaryzacja parametów wodnych
nagrzewnic powietrza
 

Sterowanie

Każdy system grzewczy działa podobnie. Jednak stosując odpowiedni układ automatyki, który będzie sterował pracą urządzeń, można uzyskać znaczną poprawę komfortu cieplnego, a także zmniejszyć koszty eksploatacji. Najczęściej do sterowania pracą urządzeń nadmuchowych stosuje się zwykły termostat pomieszczeniowy. FLOWAIR jednak posiada bardziej zaawansowane systemy sterowania oparte są na integracji urządzeń oraz ich kompleksowym działaniu. Dzięki sterownikowi T-box możliwe jest sterowanie do 31 urządzeń za pomocą jednego sterownika. System taki optymalizuje pracę układu w zależności od warunków na obiekcie. Dostosowuje wydajność wentylatora, umożliwia pracę wybranych urządzeń na podstawie odczytu temperatury zadanej i mierzonej, a nawet umożliwia współpracę nagrzewnic z innymi urządzeniami układu ogrzewania hali. Takie połączenie wiąże się ze znacznym obniżeniem kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. 

Ciep³o - Ogrzewanie nadmuchowe
obiektów wielkokubaturowych
oraz standaryzacja parametów wodnych
nagrzewnic powietrza
 

Podsumowanie

FLOWAIR wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów, w swojej ofercie posiada szeroki typoszereg nagrzewnic wodnych. Dzięki zróżnicowanej mocy grzewczej, wydajności czy zasięgu możliwe jest dopasowanie urządzenia do wymogów danego obiektu, a dzięki odpowiedniemu sterownikowi możliwe jest dopasowanie pracy nagrzewnicy do wymogów osób przebywających w tym obiekcie. Co więcej, FLOWAIR jako pierwszy polski producent urządzeń z branży HVAC, dla którego priorytetem jest dobro i świadomość klientów, wyszedł z inicjatywą standaryzacji parametrów i wprowadził etykiety jakości dla wodnych nagrzewnic powietrza LEO. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: