Ocieplony dom to… zdrowy dom!

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednia termoizolacja domu niesie za sobą szereg korzyści – zaczynając od pozytywnego wpływu na środowisko, na uldze dla naszych portfeli kończąc. Warto skupić się także na innym, niezwykle istotnym aspekcie właściwego ocieplenia budynku – jego roli z punktu widzenia zdrowia mieszkańców.

Porady - Ocieplony dom to… zdrowy dom!
 

Odpowiednia termoizolacja sprawia, że zmarznięci zimą możemy wrócić do ciepłego mieszkania, a latem upały nie są dla nas tak bardzo męczące i trudne do zniesienia. To jednak dużo więcej niż tylko gwarancja komfortu termicznego. Izolacja ścian zewnętrznych sprawia, że temperatura ścian wewnątrz budynku nie odbiega znacznie od temperatury powietrza. Jeśli różnica ta nie przekracza 3 stopni Celsjusza, nie będziemy mieli do czynienia z niekorzystnym zjawiskiem, jakim jest wzmożona konwekcja. Prowadzi ona do powstawania w powietrzu prądów, których efektem jest na przykład unoszenie się dużej ilości kurzu. 

 – S zacuje się, że przez fasadę ucieka najwięcej, bo ok. 40 proc. ciepła. Dlatego właśnie do izolacji tej części domu powinniśmy przyłożyć szczególną wagę, m.in. wybierając odpowiedni materiał ociepleniowy. Doskonale sprawdzą się tu dedykowane ścianom zewnętrznym płyty styropianowe Fasada λ PRO 70, produkowane przez Styropmin – mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

Wilgotność powietrza? Znajdź złoty środek

Zbyt intensywne ogrzewanie prowadzi do wyraźnego spadku wilgotności powietrza w domu. To niekorzystne zjawisko, które może wywoływać u nas dolegliwości takie jak ból głowy, kaszel, suchość oczu, a nawet problemy z koncentracją. Z drugiej strony – powietrze zbyt wilgotne prowadzi do szybkiego rozwoju pleśni i grzybów, które także bardzo negatywnie wpływają na nasze drogi oddechowe. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby wilgotność powietrza wewnątrz domu była na odpowiednim poziomie. Ale jak to osiągnąć? Zadbajmy o termoizolację! Gdy jest zbyt zimno, wilgotność względna powietrza wzrasta, tworząc idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Aby podnieść temperaturę wewnątrz budynku, wybierzmy więc właściwe ocieplenie ścian zewnętrznych, np. płyty styropianowe Fasada λ PRO 70. Dzięki temu rozwiązaniu, intensywne ogrzewanie nie będzie konieczne do utrzymania komfortowej temperatury, ponieważ mniej ciepła będzie uciekało na zewnątrz budynku. 

Porady - Ocieplony dom to… zdrowy dom!
 

Oddychaj zdrowo

Zanieczyszczenie powietrza to jeden z najbardziej istotnych problemów we współczesnym świecie. Jest ono nie tylko niezwykle niekorzystne dla środowiska naturalnego, ale także prowadzi do występowania wielu groźnych chorób wśród ludzi. Według szacunków Europejskiej Agencji Środowiska, w Europie co roku umiera przedwcześnie kilkaset tysięcy osób z powodów związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Z tego względu tak ważne jest, aby za pomocą termoizolacji zadbać o jakość powietrza w naszych domach i nie tylko. Wybierając właściwe ocieplenie budynku, możemy także pośrednio przyczynić się do zmniejszenia powstawania szkodliwego smogu. Według raportu przygotowanego przez Polski Alert Smogowy, źródłem smogu w aż 52 proc. jest tzw. niska emisja, czyli pochodząca głównie z lokalnych kotłowni i gospodarstw domowych. – Ukazuje to skalę problemu, jakim jest korzystanie ze starych pieców, nieodpowiednich paliw grzewczych oraz brak skutecznej termoizolacji. Bez wahania możemy powiedzieć, że ocieplając dom we właściwy sposób, wyświadczymy przysługę sobie samym i środowisku – podsumowuje Dariusz Pruszkowski. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: