Zdrowe instalacje – zdrowy budynek. Jak zabezpieczyć systemy HVAC?

Porady - Zdrowe instalacje – zdrowy budynek.
Jak zabezpieczyć systemy HVAC?Rurociągi systemów grzewczych i wentylacyjnych, transportujące ciepłą wodę czy zimne powietrze nieco obrazowo porównuje się niekiedy do żył i arterii w układzie krążenia. Utrzymanie ich w dobrym zdrowiu powinno więc stanowić priorytet dla każdego projektanta, wykonawcy oraz użytkownika. Recepta? Dobór odpowiedniej izolacji termicznej.

Utrzymanie odpowiedniej temperatury transportowanego medium aż do chwili jego dotarcia na miejsce przeznaczenia, a co za tym idzie brak kosztownych strat energii z układu – oto podstawowa rola izolacji. Ale za zastosowaniem ochrony termicznej nie stoją tylko i wyłącznie przesłanki ekonomiczne. – Dobrze dobrane rozwiązanie zapewnia ochronę przed szeregiem czynników, na jakie narażone są instalacje – podkreśla Michał Nękanowicz, ekspert firmy Paroc. – Ochrona ta jest niezbędna dla wieloletniego, bezproblemowego funkcjonowania budynku – dodaje. 

Jeżeli temperatura ciepłej wody w instalacjach grzewczych spadnie zbyt mocno, istnieje zwiększone ryzyko przenoszenia przez nie bakterii. Jednym z mikroorganizmów zasiedlających środowiska wodne i wilgotne jest okryta nie najlepszą sławą bakteria Legionella pneumophila, mogąca rozwijać się w temperaturze nawet od 25 do 45°C. Warto przy tym pamiętać, że odpowiednio dobrana izolacja termiczna chroni także przed niekontrolowanymi zyskami ciepła z otoczenia, nie dopuszczając do rozwoju bakterii w instalacjach niskotemperaturowych. 

Rurociągi z wodą zimną i chłodzącymi czynnikami klimatyzacyjnymi należy chronić także z innego względu. Kondensacja pary wodnej, bo o niej mowa, to przypadłość, z którą często muszą mierzyć się zarówno projektanci i wykonawcy instalacji wentylacyjnych, jak i inwestorzy, zarządcy oraz zespoły odpowiedzialne za utrzymanie budynków. Zjawisko zachodzące na zewnętrznej lub wewnętrznej powierzchni kanałów może być przyczyną wielu problemów, takich jak obniżenie parametrów izolacyjności, przebarwienia sufitów i podłóg, rozwój pleśni i grzybów, korozja, a nawet uszkodzenie przewodów instalacyjnych. 

Jak dobrać izolację do instalacji?

Jak zapobiec powyższym problemom? Aby się tego dowiedzieć, przyjrzyjmy się bliżej samemu zjawisku kondensacji. Ciepłe powietrze zawiera wilgoć, która skrapla się w kontakcie z zimnymi powierzchniami. Właściwa izolacja rurociągów zapewnia, że temperatura na ich powierzchni pozostaje wyższa, niż tzw. punkt rosy, czyli temperatura, w której następuje skraplanie się pary wodnej. 

Porady - Zdrowe instalacje – zdrowy budynek.
Jak zabezpieczyć systemy HVAC?
 

Dobór właściwych parametrów izolacji ułatwiają dostępne na rynku programy obliczeniowe, oferowane niekiedy bezpłatnie przez samych producentów rozwiązań izolacyjnych. Jednym z takich programów jest PAROC Calculus. – Narzędzie pozwala m.in. określić wielkość strat ciepła z układu, temperaturę powierzchni, spadek temperatury czy punkt rosy w rurach grzewczych i ciągach wentylacyjnych – wymienia Michał Nękanowicz. – W kalkulacjach można wziąć pod uwagę takie kwestie, jak m.in. rodzaj izolowanej powierzchni, jej wymiary oraz materiał, z którego jest wykonana, a także czynniki środowiskowe – temperaturę zewnętrzną czy wilgotność względną – dodaje. 

Porady - Zdrowe instalacje – zdrowy budynek.
Jak zabezpieczyć systemy HVAC?Pewna izolacja – na okrągło

Wybierając konkretne rozwiązania do zabezpieczenia okrągłych przewodów instalacyjnych, warto wziąć pod uwagę produkty z linii PAROC Hvac – niepalne otuliny i elementy kolanowe z wełny kamiennej przeznaczone do izolacji termicznej, przeciwkondensacyjnej i akustycznej rurociągów grzewczych, ciepłej i zimnej wody użytkowej, parowych, kanałów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych oraz przewodów kominowych. 

Oprócz posiadania bardzo dobrych parametrów termoizolacyjnych (deklarowana przewodność cieplna zaczynająca się od 0,033 W/mK), otuliny PAROC Hvac Section AluCoat T oraz PAROC Hvac Combi AluCoat T skutecznie zabezpieczają metalowe powierzchnie przed wykraplaniem się wilgoci na izolowanej powierzchni. Dba o to specjalne pokrycie z folii aluminiowej o wysokim współczynniku oporu przeciw dyfuzji pary wodnej, które skutecznie zabezpiecza instalacje przed kosztownymi naprawami i uciążliwymi przestojami. 

Wszystkie produkty z serii PAROC Hvac charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną – wełna pokryta zbrojoną warstwą aluminium nie osiada wraz z upływem czasu, nawet w przypadku intensywnej eksploatacji czy stosowania na przewodach o dużej średnicy. – Dzięki wysokiej jakości materiałów i wykonania wyroby zachowują swoją grubość oraz parametry użytkowe przez cały okres eksploatacyjny – podsumowuje Michał Nękanowicz. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: