Szybszy rozwój biznesu dzięki fotowoltaice

Fotowoltaika to nie tylko darmowa energia dla domów. To gałąź OZE, która pozwala na większy rozwój działalności biznesowej. Przedsiębiorcy na całym świecie dostrzegli szereg korzyści płynących z inwestycji fotowoltaicznych, m.in. wyraźne zyski wynikające z oszczędzania energii, jak również zyski z odsprzedaży nadwyżek energetycznych. Obserwujemy obecnie najmocniejsze w historii działania na rzecz rozwoju zielonej energii, a przedsiębiorcy mają znakomite warunki do inwestowania w fotowoltaikę z szybkim zwrotem z inwestycji.

Coraz większa świadomość korzyści płynących z fotowoltaiki wśród prosumentów indywidualnych rośnie wprost proporcjonalnie do zainteresowania tym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców. Szacujemy, że zwrot średniej wielkości instalacji fotowoltaicznej dla indywidualnego Klienta wynosi w optymalnych warunkach zaledwie ok. sześć lat. Jak ma się sytuacja w przypadku wielkoskalowych instalacji fotowoltaicznych dla biznesu? 

Zasilanie biznesu zieloną energią!

Porady - Szybszy rozwój biznesu dzięki fotowoltaiceCeny energii elektrycznej rosną z roku na rok, natomiast koszt instalacji fotowoltaicznej z każdym rokiem maleje, a technologia sprawia, że systemy są coraz mocniejsze i wydajniejsze. Każdy przedsiębiorca posiadający elektrownię o mocy mniejszej niż 50 kWp staje się prosumentem i ma możliwość przesyłania nadwyżki wytworzonej energii elektrycznej do zakładu energetycznego. Następnie może wykorzystać tę nadwyżkę na potrzeby funkcjonowania przedsiębiorstwa, wtedy, kiedy jest mu ona potrzebna. Energia wytworzona przez instalację może zasilać np. magazyn, zakład produkcyjny lub sortownię paczek. 

– Idealnym przykładem efektywnego wykorzystania potencjału fotowoltaiki w biznesie jest budowa pierwszej instalacji fotowoltaicznej dla DHL Parcel Polska przy słupskim oddziale firmy, zrealizowana przez FOTON Technik. Wielkoformatowa instalacja o mocy 50 kWp pozwala na zaspokojenie 25 proc. rocznego zapotrzebowania obiektu na energię elektryczną. Jeden kwartał w roku firma pracuje, korzystając z darmowej zielonej energii. Dla takiego obiektu to spore oszczędności. Dodajmy to tego sporą redukcję emisji CO2 do atmosfery. Wielkoformatowe instalacje zasilające duże obiekty stają się coraz powszechniejsze w naszym kraju. Zielona i ekologiczna energia zaczyna być coraz mocniej obecna w polskich domach, fabrykach i magazynach, dzięki czemu zyskujemy coraz większą niezależność energetyczną, a przedsiębiorstwa mogą generować większe oszczędności – mówi Michał Skorupa, prezes zarządu FOTON Technik, Grupa innogy. 

Sposoby finansowania dla biznesu 

Powszechnie stosowaną przez przedsiębiorców ulgą jest zwrot podatku VAT od inwestycji, dzięki czemu już na początku jest ona tańsza o 23 proc. Warto zaznaczyć, że wysokość zwrotu nie może przekraczać 53 tys. złotych brutto. Ponadto istnieje szereg możliwości w postaci dofinansowań, kredytowania czy rządowego wsparcia dla przedsiębiorców na rozwój fotowoltaiki i wykorzystania jej w przemyśle. Oto kilka z nich: 

Jednym ze sposobów finansowania inwestycji w wielkoformatowe instalacje fotowoltaiczne jest program wspierający inwestorów biznesowych z dotacji regionalnych województw, na których terenie działa firma. Dzięki temu programowi przedsiębiorca może odzyskać do 70 proc. inwestycji, w zależności od regionu. Istnieją trzy typy pomocy udzielanej uczestnikom tego programu: dofinansowania do kredytów lub pożyczek, niskooprocentowana pożyczka z opcją umorzenia i dotacje bezpośrednie. 

Drugim sposobem finansowania jest system aukcyjny – z tej opcji również mogą skorzystać przedsiębiorcy planujący inwestycje w wielkoskalową elektrownię fotowoltaiczną. Możliwość aukcyjnej sprzedaży energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę to sposób na dodatkowy zysk dla firmy. Czas zwrotu inwestycji w przypadku skorzystania z tego systemu może wynieść zaledwie 1,5 roku. 

Trzecim sposobem wsparcia inwestorów jest program "Energia Plus". Program powstał w celu zmniejszenia negatywnego wpływu przedsiębiorstw na środowisko naturalne poprzez finansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych nastawionych na ochronę środowiska naturalnego. Zalicza się do tego rozbudowę istniejących instalacji fotowoltaicznych oraz poprawę jakości powietrza poprzez obniżenie emisji CO2, a także modernizację sieci ciepłowniczych. Beneficjenci programu mogą liczyć na atrakcyjnie oprocentowaną pożyczkę do 85 proc. wartości inwestycji. Nabór wniosków trwa tylko do końca 2020 r. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: