Czy zacienienie ma wpływ na wydajność paneli fotowoltaicznych?

Porady - Czy zacienienie ma wpływ
na wydajność paneli fotowoltaicznych?Rozwój technologii pozwala na czerpanie energii niewywołującej negatywnego wpływu na środowisko. Zastosowanie paneli fotowoltaicznych pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Jednak podczas montażu instalacji należy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, jednym z nich jest stopień zacienienia.

O co chodzi z tym zacienieniem? Moduły fotowoltaiczne skonstruowane są modułowo z połączonych ze sobą pojedynczych ogniw słonecznych. Dzięki temu można podnieść napięcie i zwiększyć wydajność paneli. Wiąże się to z tym, że całość działa tak dobrze, jak jej najsłabszy element. Natomiast jeśli choćby skrawek jest zacieniony, inne ogniwa mogą wytworzyć prąd o wartości nie wyższej niż to ogniwo, co powoduje, że moc całego panela spada. Cień to główny wróg paneli, na który trzeba szczególnie zwracać uwagę. 

Dobry montaż to podstawa

W sytuacji kiedy zacienienie wynosi zaledwie 3 proc., spadek mocy może osiągnąć poziom nawet 25 proc. Podczas analizy ryzyka pojawienia się cienia należy uwzględnić położenie paneli przez cały rok. Jesienią czy zimą słońce znajduje się dość nisko, co powoduje wydłużenie cienia. W związku z tym trzeba szczególną uwagę zwrócić na wysokie budynki w okolicy, rosnące drzewa czy słupy energetyczne. Jeżeli w pobliżu rosną drzewa, które okresowo będą rzucały cień na panele, warto zamontować panele poziomo. Pozwoli to zredukować skutki zacienienia modułów poprzez wyłączenie tylko poszczególnych łańcuchów modułowych. 

Dodatkowe utrudnienia to rozmieszczenie kominów czy okien. Nie należy ryzykować i umieszczać paneli w miejscu, gdzie jesteśmy pewni, że pojawi się cień, bo to znacznie pogorszy wydajność całej instalacji. Sama lokalizacja budynku i jej orientacja również powinna zostać poddana analizie. W sytuacji odchylenia południowej elewacji dachu w kierunku południowo-wschodnim bardziej zacieniona będzie strona wschodnia. Natomiast w orientacji południowo-zachodniej cień będzie tworzył się po stronie zachodniej. 

Oszczędność na rachunkach za prąd

Porady - Czy zacienienie ma wpływ
na wydajność paneli fotowoltaicznych?W celu ograniczenia skutków zacienienia stosuje się diody bypass, które umożliwiają przepływ prądu z pominięciem zacienionego ogniwa. Standardowo moduły mają po trzy diody bocznikujące połączone z łańcuchem 20–24 ogniw, gdzie każde z nich pracuje niezależnie. Podczas prawidłowego naświetlenia prąd nie przepływa przez diody, uruchamiają się one dopiero wtedy, kiedy pojawia się zacienienie. Gdyby w module znajdowała się tylko jedna dioda, to w sytuacji mocnego zacienienia utrata mocy wynosiłaby 100 proc., ale kiedy mamy trzy diody, to zostaje wyłączona tylko jedna z nich i wtedy strata wynosi tylko 33 proc. 

Odpowiednie rozmieszczenie paneli fotowoltaicznych, dzięki któremu będą w pełni wydajne, pozwoli na spore oszczędności, ponieważ rezygnacja z montażu paneli w strefach szczególnie zagrożonych zacienieniem może podnieść wydajność instalacji o kilka do kilkunastu procent. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: