FanGrid – mniej znaczy więcej

W celu osiągnięcia wysokiej wydajności powietrza w technice wentylacyjnej duże, pojedyncze wentylatory nie są już dzisiaj preferowanym rozwiązaniem. Zamiast tego proponujemy FanGridy: kilka mniejszych wentylatorów połączonych ze sobą w celu równoległej współpracy. Te modułowe systemy są bardzo elastyczne i wydajne, a tworzona przez nie redundancja zwiększa niezawodność działania. W przypadku FanGrid system wentylacyjny zawsze posiada wystarczające rezerwy, nawet jeśli poszczególne wentylatory nie pracują w określonym czasie. FanGridy z energooszczędnymi wentylatorami EC mogą również znacznie obniżyć koszty eksploatacji.

Wiele zastosowań wymaga wysokiej wydajności powietrza. Centra danych, duże kompleksy budynków przemysłowych, hotele, kompleksy mieszkalne i szpitale to typowe przykłady. Wymiana jednego dużego wentylatora w centralnych systemach klimatyzacji na FanGridy zawierające kilka mniejszych, działających równolegle wentylatorów zapewnia wiele korzyści w praktyce. 

Mniejsza, lżejsza i po prostu lepsza konstrukcja

W ten sposób poszczególne wentylatory mogą być układane w stosy lub w rzędy, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń (rys. 1). Małe wentylatory wymagają mniejszej przestrzeni montażowej i są łatwiejsze w obsłudze niż jeden duży wentylator. Dzięki tej ostatniej korzyści transport i instalacja są mniej skomplikowane, a w przypadku konieczności serwisowania wentylatora system może pracować dalej. Prędkość obrotowa pozostałych wentylatorów jest regulowana w celu utrzymania stałej wydajności powietrza. W trakcie procesu doboru można uwzględnić odpowiednie wymagania dotyczące redundancji, a dystrybucja powietrza jest znacznie lepsza w przypadku zastosowania kilku wentylatorów. Elementy znajdujące się przed lub za urządzeniem, takie jak filtry i wymienniki ciepła, uzyskują bardziej równomierny przepływ powietrza (rys. 2). Skutkuje to efektywniejszą filtracją powietrza i lepszą wydajnością wymiany ciepła.

Obecnie korzyści płynące z zastosowania sieci FanGrid mogą być wykorzystane w szerokim zakresie zastosowań. ebm-papst dostarcza moduły FanGrid z wentylatorami promieniowymi RadiPac lub RadiCal. Kilka działających równolegle wentylatorów zapewnia wymaganą ilość powietrza. Wentylatory osiowe mogą być również stosowane w FanGridach: obecnie coraz więcej operatorów centrów danych polega na free cooling (rys. 3). W klasycznych centralach klimatyzacyjnych zalecamy stosowanie wentylatorów odśrodkowych, ponieważ są one przeznaczone do pracy z wyższym ciśnieniem wstecznym. Dostępne są różne wielkości o średnicach od 400 do 560 mm. 

Wentylacja i klimatyzacja - FanGrid – mniej znaczy więcej
 

Energooszczędna technologia EC z wygodną regulacją w pętli zamkniętej

Siłą napędową FanGrid są nowoczesne napędy Green- Tech EC, które działają bardzo energooszczędnie w trybie pełnego i częściowego obciążenia, są zaprojektowane do długiej żywotności oraz posiadają bezstopniową regulację prędkości. Dzięki ponad 90 proc. sprawności, silniki te osiągają znacznie więcej niż wymagane wartości w klasie sprawności IE4. Konstrukcja przyczynia się również do zwiększenia sprawności i cichej pracy. Linię FanGrid uzupełnia nowy sterownik ebm-papst, który z łatwością uruchamia wentylatory pracujące równolegle. Wymaga to minimalnej ilości okablowania: wszystkie wentylatory są po prostu podłączone za pomocą kabla RS485-MODBUS (passthrough). Automatyczne adresowanie ułatwia uruchomienie, a poszczególne adresy mogą być ustawiane bezpośrednio. Sterownik ma jeszcze więcej do zaoferowania. Posiada np. interfejs 0-10 V dla poleceń pozycjonowania do synchronizacji od 0 do 100 proc. Czujnik ciśnienia na jednym z wentylatorów pozwala na optymalne dostosowanie wydajności powietrza do zmieniających się warunków, takich jak zatkane filtry. Temperatury i prędkości obrotowe mogą być odczytywane dla poszczególnych wentylatorów lub określonych grup. Odpowiednie komunikaty o stanie i awariach mogą być przekazywane bezpośrednio do systemu monitoringu. Użytkownicy zawsze mają oko na wentylatory FanGrid i w razie potrzeby mogą zaplanować konserwację zapobiegawczą swoich central.

Wentylacja i klimatyzacja - FanGrid – mniej znaczy więcej
 

O ebm-papst

Grupa ebm-papst, firma rodzinna z Mulfingen w Niemczech, jest światowym liderem na rynku wentylatorów i napędów. Założona w 1963 r., lider technologiczny z głównymi kompetencjami w zakresie technologii silników, elektroniki i aerodynamiki, od tego czasu wyznacza międzynarodowe standardy rynkowe. Dzięki ponad 20 tys. produktów ebm-papst oferuje zindywidualizowane, energooszczędne i inteligentne rozwiązania dla praktycznie wszystkich wymagań techniki wentylacji i napędów. 

W roku obrotowym 2019/2020 grupa ebm-papst osiągnęła obrót w wysokości 2,188 mld euro, zatrudnia prawie 15 tys. osób w 29 zakładach produkcyjnych (np. w Niemczech, Chinach i USA) oraz w 48 biurach sprzedaży na świecie. Dzięki swoim rozwiązaniom w zakresie wentylatorów i napędów ebm-papst definiuje i wyznacza standardy w praktycznie wszystkich branżach, takich jak wentylacja, klimatyzacja i chłodnictwo, ogrzewanie, motoryzacja, IT, budowa maszyn, gastronomia i sprzęt AGD, intralogistyka i technika medyczna. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: