Izolacje rur sposobem na oszczędności

Porady - Izolacje rur sposobem na oszczędnościMożliwości oszczędzania w budownictwie nie są jeszcze w pełni wykorzystane. A biorąc pod uwagę coraz większe ceny prądu, pogarszające się zanieczyszczenie środowiska oraz rosnącą zależność państw europejskich od dostawców energii, oczywiste jest, że ten potencjał nie powinien się marnować. Skuteczna, dobrze dobrana izolacja pomaga zredukować koszty utrzymania budynku.

Dzięki swoim właściwościom izolacje pozwalają znacząco obniżyć wydatki na energię. Odpowiedniej jakości otuliny w instalacjach ogrzewania i ciepłej wody ograniczają straty ciepła do minimum, zmniejszając tym samym koszty podgrzewania wody oraz ogrzewania budynku. Na to, ile ostatecznie uda się zaoszczędzić energii, wpływają jednak różne czynniki, w tym między innymi rodzaj zastosowanego materiału izolacyjnego, jego grubość, średnica rur oraz temperatura, jaka panuje w pomieszczeniu. 

Oszczędności energii przynosi również izolacja instalacji chłodniczych, wpływa bowiem ona na poprawę ich efektywności energetycznej. Redukuje czas pracy agregatu chłodzącego dzięki temu, że pozwala jak najdłużej zachować wymaganą temperaturę czynnika chłodniczego. Ponieważ do schłodzenia obiektu czasem trzeba zużyć dużo więcej energii niż do jego ogrzania, a średnie temperatury w naszym kraju rosną (rok 2019, tak jak wcześniej 2018, był najcieplejszym w historii badań), redukcja kosztów w tym obszarze zapewne będzie zyskiwać na znaczeniu.

Zachowanie właściwej temperatury w przewodach odprowadzających schłodzoną wodę zapobiega także rozmnażaniu się w zimnej wodzie bakterii. Umożliwia to utrzymanie jej w czystości i sprawia, że jest bezpieczna dla zdrowia. 

Wzmocniona trwałość instalacji

Konstrukcja otulin i materiał, z jakiego są wykonane, pozwalają także przedłużyć życie każdego systemu: grzewczego, chłodniczego, wentylacyjnego. Dzięki nim nie trzeba często wymieniać instalacji, zmniejsza się także liczba potencjalnych napraw. Biorąc pod uwagę, że rury w budynku często schowane są w ścianach, możliwe są również oszczędności na zwykle kłopotliwych i kosztownych remontach. Izolacje przyczyniają się do zwiększenia wytrzymałości i bezpieczeństwa instalacji na kilka różnych sposobów. Chronią rury przed uszkodzeniami mechanicznymi – szczególnie jeśli wykonane są z pianki poliolefinowej, która jest trwała i posiada stabilne właściwości izolacyjne. Ten materiał zabezpiecza także system przed przenoszeniem ognia i dymu w przypadku pożaru. Nie wydziela w takich sytuacjach płonących kropli, emituje niewielkie ilości białego dymu. Ułatwia to widzialność i znacznie usprawnia ewakuację. 

Izolacje jako forma ochrony

Izolacje chronią też instalacje przed uszkodzeniem, zabezpieczając przed niszczącą rury korozją. 

– Zamknięta struktura pianki poliolefinowej sprawia, że nie chłonie ona wilgoci. Nie odkształca się, nie zmienia z czasem swoich parametrów. Tymczasem korozja powodowana niestosowaniem izolacji lub używanie tych niewłaściwych skutkuje konkretnymi stratami ekonomicznymi. Dla przykładu – szacuje się, że w skali globalnej korozja niszczy mniej więcej 25 mln ton stali, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca powoduje straty wysokości 1000–1500 USD – mówi Cezary Naliwajek, Sales & Marketing Manager w firmie Thermaflex Insulation Europe. 

Izolacje, które charakteryzują się dużymi zakresami temperatur pracy, są uniwersalne, znajdują zastosowanie w różnego rodzaju instalacjach. Na przykład przy rozpiętości od -80oC do 95oC te same otuliny mogą być wykorzystywane zarówno w systemach grzewczych, jak i chłodniczych czy sanitarnych. 

Niebezpieczne cięcia w budżecie

Jednak, aby izolacje właściwie spełniały swoją rolę, muszą być wykonane z materiałów dobrej jakości, odpowiednio dobrane do systemu oraz właściwie zamontowane. Niewielkie oszczędności na otulinach mogą sporo kosztować przyszłych użytkowników budynku. Już sprawdzając projekt i kosztorys, dobrze jest więc upewnić się, czy zaplanowano wykorzystanie właściwych izolacji. W innym przypadku może to skończyć się tym, że ich wybór pozostawiony będzie instalatorowi, który zdecyduje się na materiał tańszy, a niekoniecznie najlepszy. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: