Pierwsza dzielnica smart city w Berlinie zasilana przez Panasonic

Prawie bezemisyjne ogrzewanie dla 90 gospodarstw domowych .

- W Europie Środkowej rozpoczęła się era połączonego cyfrowo, ekologicznego i zrównoważonego życia.
- Globalne portfolio Panasonic Smart Cities zostało rozszerzone o projekt European Lighthouse.
- Panasonic staje do walki na rynku urządzeń do oszczędzania energii w budynkach mieszkalnych.

Pierwszego lipca bieżącego roku, podczas wirtualnej konferencji prasowej, Panasonic ogłosił uruchomienie innowacyjnego, energooszczędnego projektu typu smart city – Future Living® Berlin. Jest to ważne przedsięwzięcie w portfolio firmy, które przyczyni się do wzrostu jej konkurencyjności w kontekście dekarbonizacji środowiska. 

Instalacja w Berlinie łączy w sobie ekologiczne aspekty zrównoważonego rozwoju z postępującą cyfryzacją społeczeństwa i życia. W jej ramach zastosowane zostaną inteligentne rozwiązania energetyczne obejmujące wysoko wydajne pompy ciepła Panasonic powietrze/woda typu split, panele fotowoltaiczne (PV) oraz baterie akumulatorowe zintegrowane w inteligentny i wydajny system zarządzania energią. 

Wnosimy do projektu ponad 60 lat doświadczenia w dziedzinie ogrzewania i chłodzenia oraz projektowania rozwiązań fotowoltaicznych i akumulatorowych, a także pasję do innowacji, która będzie kształtować kierunki rozwoju przyszłych pokoleń – komentuje Junichi Suzuki, prezes Panasonic Europe B.V. 

W ostatnim czasie Panasonic odnotował silny wzrost sprzedaży w obszarze działalności energetycznej w Europie, m.in. dwucyfrowy skok w sektorze pomp ciepła powietrze/woda w ciągu ostatnich 10 lat. W 2019 r. firma zobowiązała się również do podjęcia działań w zakresie rozwoju urządzeń do oszczędzania energii w sektorze budynków mieszkalnych do 2025 r. 

Energooszczêdnoœæ - Pierwsza dzielnica smart city
w Berlinie zasilana przez Panasonic

Efektywne zarządzanie energią

Future Living Berlin jest dla firmy Panasonic fundamentalnym eksperymentem w tworzeniu najnowocześniejszych rozwiązań energetycznych. Projekt stanowi kamień milowy w osiąganiu kolejnych celów określonych w strategii firmy. 

Eksperci ds. energii i inżynierowie ds. oprogramowania z Panasonic Research & Development Centre w Europie opracowali inteligentne rozwiązanie w zakresie zarządzania energią w celu optymalizacji jej wykorzystania oraz połączenia sektora energii elektrycznej z ogrzewnictwem. Inteligentne sterowanie łączy w sobie pompy ciepła z innymi wydajnymi i ekologicznymi technologiami Panasonic, takimi jak panele fotowoltaiczne. Technologie te zostały zintegrowane w efektywnym rozwiązaniu oszczędzającym energię, nie tylko sterowanym, ale również stale optymalizowanym przez coraz to nowsze funkcjonalności zarządzania energią firmy Panasonic. 

Rozwiązanie to jest pierwszym na świecie, opracowanym jako wspólne przedsięwzięcie z wiodącymi instytucjami badawczymi w zakresie zdecentralizowanego zarządzania energią. W symulacjach przeprowadzonych z wiodącymi uniwersyteckimi laboratoriami badawczymi osiągnęliśmy poprawę zużycia energii nawet o 15 proc. – wyjaśnia Ralf Becker, Project Leader Energy Group w Panasonic R&D Centre Europe. 

Duży krok ku życiu zgodnie ze zrównoważonym rozwojem 

Głównym komponentem energetycznym projektu Future Living Berlin jest zainstalowana pompa ciepła powietrze/woda Aquarea firmy Panasonic. Wysoce energooszczędna technologia, zasilana źródłem energii odnawialnej pochodzącej z 600 paneli fotowoltaicznych Panasonic HIT o mocy 195 kWp, działa praktycznie bezemisyjnie w kontekście produkcji CO2. Dzięki opatentowanej technologii silikonowej system fotowoltaiczny Panasonic jest o 10 proc. bardziej wydajny niż konwencjonalne moduły. Ponadto technologia HIT firmy Panasonic osiąga znacznie lepsze wyniki w środowiskach o wysokiej temperaturze dzięki wyższemu współczynnikowi temperaturowemu – jest to istotna zaleta w adaptacji do postępujących zmian klimatu. 

Wykorzystując źródła energii odnawialnej, system powietrzno- wodny może być wykorzystywany nie tylko do ogrzewania, a także wytwarzania ciepłej wody. W celu zwiększenia wydajności pompy ciepła posiadają wbudowany moduł sieciowy do zarządzania z poziomu chmury obliczeniowej dla instalatorów Aquarea Service Cloud, dzięki czemu są one jeszcze bardziej niezawodne. Pozwala to na dalszą redukcję emisji CO2, ponieważ wizyty serwisowe mogą być organizowane znacznie efektywniej, a częściowo przeprowadzane nawet zdalnie. 

Zaproponowane rozwiązania energetyczne są połączone w inteligentną chmurę serwisową Aquarea, która pozwala użytkownikom końcowym na monitorowanie zużycia energii i odpowiednie zarządzanie ustawieniami temperatury. Skutkuje to zwiększoną wydajnością i komfortem przy jednoczesnym zachowaniu przejrzystości ich zużycia. 

Aby osiągnąć kolejne zrównoważone i środowiskowe cele, mieszkańcy są częścią szerszej społeczności proekologicznej, w ramach której promowane są również takie rozwiązania, jak współużytkowanie samochodów, wspólne pralki czy właśnie rozwiązania energetyczne Panasonic. 

Energooszczêdnoœæ - Pierwsza dzielnica smart city
w Berlinie zasilana przez Panasonic

Cyfrowa wygoda

Cyfryzacja Future Living Berlin zaczyna się w domu. Rozwiązanie jest zgodne z ideą smart i może zostać połączone choćby z takim sprzętem, jak telewizory Panasonic czy inteligentne głośniki stanowiące część ogólnej infrastruktury IoT. Cyfrowe rozwiązania są poszerzane również o kolejne funkcjonalności w zakresie bezpieczeństwa, ochrony i inteligentnych budynków, które zwiększają ogólny komfort mieszkańców. 

Future Living® Berlin to przyszły styl życia – na to, jak możemy żyć jutro, z naciskiem na połączenie cyfryzacji z ekologicznym i zrównoważonym rozwojem – dodaje Suzuki. 

W ramach projektu smart city Panasonic współpracuje z GSW Sigmaringen, właścicielem budynku Future Living® Berlin. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: