Rekuperatory Viteco R – nowa jakość wykonania

Wentylacja i klimatyzacja - Rekuperatory Viteco R
– nowa jakość wykonaniaPrezentujemy nową, odmienioną linię rekuperatorów Viteco. Nowy typoszereg, nowy kształt, nowa jakość wykonania. Rekuperatory Viteco przeznaczone są do wykorzystania w domach jednorodzinnych zaprojektowanych według wymogów technicznych obowiązujących od 2021 r., w skrócie WT2021. To energooszczędne urządzenia wyprodukowane przy wykorzystaniu najbardziej zaawansowanego parku maszynowego oraz nowoczesnych podzespołów.

Przeznaczenie

Rekuperatory dostępne są w wielkościach 200, 300, 450, 600 i 650 m3/h, wszystkie mogą być instalowane w pozycji stojącej lub wiszącej, z wyjątkiem modelu 650, który z racji swojej masy (85 kg) jest przeznaczony tylko do posadowienia na podłodze. Podwójna metalowa obudowa, izolowana pianą poliuretanową formowaną pod ciśnieniem, pozwala na uzyskanie bardzo dobrej izolacji cieplnej oraz odporności na wpływ wilgoci. Poszczególne wersje rekuperatorów posiadają również dodatkową izolację cieplną pomiędzy przestrzeniami wewnątrz urządzenia. 

Już na pierwszy rzut oka widać bardzo duże zaangażowanie konstruktorów rekuperatora w wykonanie urządzenia dostosowanego do szerokiego spektrum spotykanych warunków klimatycznych. Wszystkie rekuperatory Viteco mogą być wyposażone w przeciwprądowe wymienniki entalpiczne wyprodukowane w Szwajcarii. Zastosowanie wymienników entalpicznych eliminuje zjawisko powstawania kondensatu w rekuperatorze oraz gwarantuje utrzymanie prawidłowej zawartości wilgoci w powietrzu, którym oddychamy. 

Nowe rekuperatory Viteco są nie tylko bardzo dokładnie wykonane, ale posiadają również nowoczesny i elegancki wygląd. Aż szkoda je montować na poddaszu domu. Tym bardziej że ich konstrukcja umożliwia zawieszenie urządzenia na ścianie w garażu lub kotłowni. 

System łatwego mocowania do ściany dostarczany jest w komplecie razem z urządzeniem. Rekuperatory Viteco mają unikalną cechę pozwalającą na dowolną konfigurację podłączenia przewodów wentylacyjnych doprowadzających powietrze z i do budynku, od góry albo od dołu urządzenia. Pozwala to na łatwe podłączenie rekuperatora do instalacji wentylacyjnej przy montażu zarówno na poddaszu, jak i na dolnych kondygnacjach budynku. 

Wyposażenie

Wyposażone w przeciwprądowe wymienniki ciepła, które pozwalają na osiągnięcie wydajności odzysku ciepła przekraczającej 90 proc. obliczanej wg normy (UNI EN13141-7). Wszystkie rekuperatory wyposażone są w automatyczny 100 proc. by-pass wymiennika ciepła. 

Zabezpieczenia przeciwsmogowe

Konstrukcja rekuperatorów pozwala na łatwy dostęp do filtrów powietrza w celu ich wymiany, której przeprowadzenie jest możliwe bez konieczności otwierania obudowy urządzenia. Filtry ukryte są pod otworami rewizyjnymi, do otwarcia których nie są potrzebne narzędzia. Standardowo urządzenia są wyposażone w filtry klasy F7 montowane od strony czerpni powietrza, wyłapujące aż 70 proc. pyłów ePM 2,5. Jest to rodzaj pyłów, których średnica jest nie większa niż 2,5 μm, a których zawartość w powietrzu odpowiedzialna jest za zjawisko potocznie nazywane smogiem. Na powrocie z instalacji wywiewnej z budynku, przed wymiennikiem ciepła, montowany jest filtr klasy M5. 

Wentylacja i klimatyzacja - Rekuperatory Viteco R
– nowa jakość wykonaniaInteligentne sterowanie

Wszystkie rekuperatory Viteco wyposażone są w rozbudowane inteligentne sterowniki, które różnią się pomiędzy sobą zastosowanym rodzajem panelu sterującego. Już w wersji podstawowej panel sterujący wyposażony jest w graficzny wyświetlacz LCD, obrazujący wszystkie funkcje urządzenia, a jest ich wiele, poczynając od możliwości programowania harmonogramów pracy, współpracy z centralą alarmową budynku, która może przestawiać rekuperator w tryb oszczędzania energii, gdy domownicy opuszczą dom, albo współpracą z okapem kuchennym, który wysyła informacje do centrali o załączeniu na bieg maksymalny, co można zinterpretować jako okazję do włączenia przewietrzania. 

Inne przydatne funkcje to: tryb party / wakacje / kominek / przewietrzanie, współpraca z dodatkowymi czujnikami powietrza badającymi stężenie CO2 lub poziom wilgotności, możliwość sterowania przepustnicą wymiennika gruntowego, dodatkową nagrzewnicą elektryczną lub wodną, a nawet chłodnicą do obniżania temperatury powietrza nawiewanego do budynku. 

System sterowania rekuperatorem dodatkowo przypomina o konieczności wymiany filtrów. Automatyka rekuperatorów Viteco jest pełna. W wersji Comfort+ dodatkowo wyposażona jest w dotykowy kolorowy wyświetlacz pozwalający na jeszcze wygodniejszą obsługę urządzenia. Wszystkie wersje automatyki mogą być rozbudowane o moduł komunikacji internetowej, pozwalającej na sterowanie rekuperatorem za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne pracujące w systemie Android lub Apple iOS lub za pomocą komputera, poprzez przeglądarkę internetową pracującą w systemie Windows, Apple OS X lub Linux. 

Przy zastosowaniu dodatkowych czujników urządzenie może pracować w trybie automatycznego utrzymania ciśnienia lub wielkości strumienia, pozwalając na współpracę z aktywnymi elementami regulacji przepływu dla poszczególnych pomieszczeń. 

Wentylacja i klimatyzacja - Rekuperatory Viteco R
– nowa jakość wykonania

Maciej Lichterowicz
www.viteco.pl

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: