Ekologiczne kominki – zachwycający blask ognia w zgodzie z naturą

Ciep��o - Ekologiczne kominki
– zachwycający blask ognia w zgodzie z naturąDom to jedyne takie miejsce na świecie. Urządzony z najwyższą dbałością o każdy szczegół, "szyty na miarę" indywidualnych potrzeb i pragnień. Tworzony z troską o środowisko naturalne. Proekologiczne materiały i urządzenia to dziś nie tylko moda, ale coraz częściej wymóg prawny. By cieszyć się niezwykłym widokiem żywego ognia w domu, oprócz wzornictwa i kolorystyki należy wziąć pod uwagę przepisy Unii Europejskiej dotyczące ekologii. By przez długie lata korzystać z ciepła płynącego z kominka, warto już dziś zadbać o to, by urządzenie spełniało wszystkie normy prawa unijnego oraz krajowego.

Kominek a normy unijne

Najważniejsze kwestie prawne dotyczące eksploatacji urządzeń energetycznych reguluje Rozporządzenie Komisji Europejskiej z dnia 25 kwietnia 2015 r. Szczegółowe normy dotyczące emisji pyłów, tlenków: azotu i węgla, zwane potocznie Ekoprojektem, mają za zadanie ograniczyć ilość szkodliwych substancji odprowadzanych do atmosfery oraz poprawić ekologiczność nowych produktów wprowadzanych na rynek unijny. Od 1 stycznia 2022 r. zaczną w Polsce obowiązywać przepisy Ekoprojektu dotyczące urządzeń do spalania biomasy, tj. kominków, piecyków, kuchni. Granice efektywności energetycznej oraz emisji cząstek stałych, gazowych związków organicznych, tlenków węgla i azotu to najważniejsze wymagania stawiane przez UE wszystkim producentom urządzeń kominkowych, pieców oraz kuchenek. Za niespełna dwa lata będą mogły być użytkowane tylko takie modele, które zgodnie z rozporządzeniem KE spełnią wszystkie restrykcyjne wymagania. Ekologiczne kominki muszą wykazywać sezonową efektywność energetyczną na poziomie nie niższym niż 65 proc., natomiast ich emisja cząsteczek stałych PM nie może przekraczać 40 mg/m3. Ekoprojekt zakłada również maksymalny poziom emisji organicznych związków gazowych OGC na poziomie 120 mgC/m3. Jednocześnie emisja tlenku węgla CO nie może przekraczać 1500 mg/m3, a tlenku azotu NOx – 200 mg/m3. Jeszcze przed wejściem unijnych norm walkę ze smogiem rozpoczęły województwa małopolskie, śląskie czy opolskie, wprowadzając uchwały antysmogowe. 

Ciep��o - Ekologiczne kominki
– zachwycający blask ognia w zgodzie z naturą

Ekokominki made in Poland

Na polskim rynku kominiarskich rygorystyczne wymogi UE spełniają produkty marki Kratki. Filozofia działania tej firmy koncentruje się wokół nieszablonowego wzornictwa, świetnej funkcjonalności, ale także troski o środowisko naturalne. W bogatym portfolio lidera w branży kominkowej znajdują się ekologiczne wkłady kominkowe oznaczone certyfikatem ECODESIGN, np. NBC 7 z zabudową Home Easy Box, Nadia – ubrany w kafle, MBA, MBO oraz piece, np. p opularna K oza A B, K oza K 5, k tóre s pełniają wszystkie normy prawa krajowego oraz Ekoprojektu. Urządzenia, posiadające specjalne oznakowanie, nie produkują więcej niż 40 mg/Nm3 pyłów, poziom emisji gazowych zanieczyszczeń organicznych (OGC) wynosi maksymalnie 69 mg/Nm3. Dodatkowo emisja tlenku węgla nie przekracza 1208 mg/Nm3, a tlenku azotu wynosi maksymalnie 133 mg/Nm3. Większość urządzeń nie przekracza 80 proc. sezonowej efektywności grzewczej. Ekologiczne ogrzewanie domu to nie tylko oszczędność, ale przede wszystkim troska o jakość powietrza, którym oddychamy. 

– To troska o środowisko naturalne sprawia, że korzystamy z nowoczesnej technologii, która pozwala nam być eko. W ten sposób udowadniamy, że branża kominkowa może działać tak, by nie szkodzić przyrodzie, czego doskonałym przykładem są produkty z certyfikatem ECODESIGN. Wykonane z najwyższej jakości materiałów, gwarantują długoletnią eksploatację. Kominki eko są wyrazem szacunku wobec planety. Wierzymy, że za zdrowym środowiskiem idzie zdrowy człowiek – m ówi Cezary Ziółek, dyrektor ds. marketingu marki Kratki. 

Ciep��o - Ekologiczne kominki
– zachwycający blask ognia w zgodzie z naturą

Chociaż unijne wymagania prawne zaczną obowiązywać dopiero w 2022 r., decydując się na zakup kominka czy pieca, już teraz warto zadbać o to, by urządzenie posiadało certyfikat ECODESIGN. Dziś, na równi z unikatowym wzornictwem i doskonałą funkcjonalnością, liczy się szacunek dla środowiska naturalnego. I doskonale rozumie to polski producent – firma Kratki.pl, wprowadzając do swojej oferty ekologiczne urządzenia. Dzięki nim będziemy znów wdychać czyste powietrze, a nie toksyczne pyły. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: