10 zmian w programie „Czyste Powietrze”

Rządowy program "Czyste Powietrze", mający na celu poprawę efektywności energetycznej i walkę ze smogiem w naszym kraju, realizowany jest od 2018 r. Do tej pory złożono 119,6 tys. wniosków o dotacje na łączną sumę 2,09 mld zł oraz pożyczki na kwotę 364,2 mln zł.

Na obecną chwilę podpisano tylko około 73 tys. umów. Głównym problemem była mała liczba urzędników, którzy rozpatrywali i oceniali wnioski. Na początku zakładano, że zajmą się tym wyłącznie wojewódzkie fundusze ochrony środowiska. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej postanowił ułatwić składanie wniosków i ogłosił wprowadzenie 10 nowych zasad, które wejdą w życie już na przełomie marca i kwietnia. 

Informacje - 10 zmian w programie „Czyste Powietrze”

Jak będą wyglądały nowe zasady?

Uproszczenie zasad przyznawania dotacji w programie "Czyste Powietrze" będzie polegać na odejściu od liczenia wysokości dochodu przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska. 

Beneficjenci podzieleni na trzy grupy:

- W pierwszej znajdą się wnioskodawcy uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania, a ich kwota dochodu deklarowana będzie przez oświadczenie wnioskodawcy. Maksymalny roczny dochód w tej grupie beneficjentów to 100 000 zł.

- Druga kategoria obejmie wnioskodawców uprawnionych do podwyższonego dofinansowania w wysokości do 60 proc. wartości inwestycji. Gospodarstwa domowe osiągające dochód netto na osobę do 1400 zł miesięcznie (gospodarstwa wieloosobowe) lub do 1960 zł miesięcznie (gospodarstwa jednoosobowe) mogą liczyć na dofinansowanie do 32 tys. zł. Kwota dochodu będzie musiała być potwierdzona przez miejski lub gminny ośrodek pomocy społecznej.

- Trzecia kategoria obejmie wnioskodawców uprawnionych do otrzymywania świadczeń z tytułu pomocy społecznej w ramach programu Stop Smog realizowanego we współpracy z gminami. Ci beneficjenci mogą uzyskać do 100 proc. finansowania niezbędnego dla wymiany przestarzałego kotła/termomodernizacji domu jednorodzinnego w limicie do 53 tys. zł.

Większa pomoc samorządów

Teraz to gminy będą odpowiedzialne za wydawanie zaświadczeń potwierdzających prawo do zwiększonego dofinansowania w programie "Czyste Powietrze" oraz udzielania pożyczek. Dodatkowo, beneficjenci mogą uczestniczyć w programie Stop Smog, który umożliwi dofinansowanie do 70 proc. na wymianę kotłów/ocieplenie domów jednorodzinnych, a dla najuboższych energetycznie do 100 proc. Dzięki zmianom czas trwania całej procedury zmniejszy się z 90 dni roboczych do 30 dni. Dokumentacja będzie znacznie uproszczona, a wnioskodawcy będą składać tylko oświadczenia. Co najważniejsze, wszystkie dokumenty będzie można również wypełniać online w serwisie gov.pl. 

Wsparcie banków

Po zmianach to banki staną się źródłem finansowania uzupełniającego i pomostowego w postaci pożyczek i kredytów. Nową formą wsparcia będzie dotacja z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytu. Rola banków ma także polegać na udostępnieniu placówek bankowych jako nowych kanałów dystrybucji dotacji w programie. Programy "Czyste Powietrze" oraz "Mój Prąd" zostaną połączone przez możliwość uzyskania dotacji na montaż instalacji fotowoltaicznej bez konieczności składania dwóch osobnych wniosków. Poziomy dotacji zostaną powiązane z efektem ekologicznym. Dodatkowo, program "Czyste Powietrze" ma uwzględniać bonus za niskoemisyjność i odnawialność, promując inwestycje, które są rozwiązaniami bezemisyjnymi (pompy ciepła, fotowoltaika) i nie emitują szkodliwych substancji. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: