Przewaga kilku warstw – dlaczego warto postawić na rury wielowarstwowe?

Podczas każdej realizacji pojawia się pytanie: na jaki rodzaj instalacji się zdecydować? Wybór jest duży – od rur wykonanych z tworzywa sztucznego aż po tradycyjne przewody miedziane czy stalowe. Co jednak, kiedy połączymy ze sobą zalety wszystkich tych materiałów?

Na rynku dostępne są zarówno wysokiej jakości rury jednorodne, czyli tradycyjne, oraz rury uniwersalne, wielowarstwowe. To ich rodzaj oraz odpowiedni dobór do wymogów realizacji w dużej mierze wpływają na jakość wykonanej instalacji i warunkują późniejszy komfort użytkowania, koszty eksploatacji, a także bezpieczeństwo i bezawaryjność całego systemu. 

Woda i kanalizacja - Przewaga kilku warstw
– dlaczego warto postawić na rury wielowarstwowe?Tworzywo, miedź czy stal – rury jednowarstwowe

Pomimo rosnącej liczby nowoczesnych rozwiązań w branży instalacyjnej, tradycyjne rury wciąż mają swoich zwolenników. Do najpopularniejszych materiałów, z których wykonywane są przewody, należy stal, która charakteryzuje się dużą odpornością na wysokie temperatury i uszkodzenia mechaniczne. Jednak do jej wad należy przede wszystkim skłonność do korodowania, obniżająca znacznie jakość przewodów i ich żywotność. Wśród równie często używanych surowców znajdziemy także miedź. Ten metal również nie jest jednak odporny na upływ czasu i korozję. Miedź jest mało praktyczna – rury są trudne w transporcie, a także kłopotliwe w późniejszej utylizacji, przez co niezbyt przyjazne środowisku. Ponadto przewody miedziane są wrażliwe na zwiększone przepływy wody. Dotyczy to w szczególności instalacji wodociągowych. Kolejnym wariantem są rury wykonane z tworzywa sztucznego, które chociaż wygodne w montażu, nie są aż tak odporne na wysokie temperatury oraz muszą być wyposażone w specjalną barierę nieprzepuszczającą tlenu do instalacji ogrzewania. 

Siła połączenia tworzywa sztucznego i aluminium, czyli rury wielowarstwowe

Rury wielowarstwowe posiadają wszystkie zalety rur wykonanych z tworzywa sztucznego oraz tych metalowych. Hybryda najczęściej składa się z dwóch tradycyjnych surowców, z czego jeden to aluminium. Do najpopularniejszych należą rury pięciowarstwowe, w których warstwa wewnętrzna i zewnętrzna wytworzone są z różnego rodzaju typów polietylenu bezpiecznego dla wody do picia. 

Rury wielowarstwowe, niezależnie od rozmiaru i średnicy, są niezwykle lekkie, co znacznie usprawnia ich transport, a także montaż. Dzięki swojej uniwersalności mogą być z powodzeniem stosowane w instalacjach wodociągowych, centralnego ogrzewania i ogrzewania podłogowego. 

Jeszcze większa precyzja instalacji

Połączenie tworzywa sztucznego oraz warstwy aluminium tworzy jedno z najpewniejszych i najbezpieczniejszych rozwiązań w branży instalacyjnej. Jednak na rynku dostępne są rury wielowarstwowe, które zapewniają jeszcze większe możliwości pracy. 

Bezszwowe rury wielowarstwowe po wygięciu nie odkształcają się, dlatego praca z nimi przebiega sprawnie, a duża wytrzymałość na pęknięcia uniemożliwia powstanie ewentualnych uszkodzeń, które negatywnie wpłynęłyby na jakość całej instalacji oraz higienę prowadzonej wody. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: