Architektura staje się coraz bardziej eko!

Budynków nie tworzy się już tylko z myślą o potrzebach ludzi, ale też o Ziemi. Okazuje się, że dbałość o dobro i wygodę użytkowników obiektów potrafi doskonale iść w parze z troską o stan naszej planety. Taka kombinacja potrzeb wyraźnie pobudza wyobraźnię twórców, napędza innowacyjność, pozwala kreować nowe, rewolucyjne rozwiązania. Zaczynają się one już zadomawiać w naszych mieszkaniach, biurach, restauracjach, przedszkolach czy urzędach

Informacje - Architektura staje się coraz bardziej eko!O nastawieniu na ekologię w budownictwie od jakiegoś czasu jest coraz głośniej, ale w 2020 r. ten trend absolutnie zawładnie architekturą. Powodem są nie tylko zaostrzające się przepisy dotyczące energooszczędności budynków (od stycznia 2021 r. wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP nie będzie mógł przekraczać 70 kWh/m2/rok), ale rzeczywiste potrzeby. W zdrowym, przyjaznym naturze otoczeniu ludziom żyje się lepiej. Stąd coraz odważniejsze pomysły związane z ekobudownictwem. Przedstawiamy kierunki, w których w 2020 r. będzie rozwijać się architektura. 

1. Z gotowych elementów

Budynki szkieletowe, prefabrykowane i modułowe cieszą się coraz większą popularnością. Są tanie w stworzeniu, mają lekkie konstrukcje, dzięki zadbaniu o szczelność struktury i montażowi wentylacji mechanicznej z rekuperacją mogą osiągnąć standard pasywny, zużywając na ogrzewanie mniej niż 15 kWh/ m2rok. O coraz większym zainteresowaniu budownictwem prefabrykowanym, do którego elementy oferuje między innymi firma PREFAB, decyduje też fakt, że z zewnątrz można nadać takim obiektom dowolną formę, dopasowując je do własnego gustu. Tworzenie budynków z gotowych elementów pozwala ominąć też etap pracy w chaosie budowy i kolejny, równie nieprzyjemny – sprzątania posesji. 

2. Internet rzeczy w służbie człowiekowi i naturze

Rozwój technologii sprawia, że nie tylko żyjemy w obiektach, ale też zaczynamy z nimi współpracować – dla naszej wygody i z troską o środowisko. Zgromadzone w naszym telefonie aplikacje pozwalają nam sterować różnymi systemami w budynku, nawet gdy znajdujemy się poza nim. Na przykład możemy zgasić światło lub wyłączyć ogrzewanie, jeśli zapomnieliśmy to zrobić przed wyjściem, albo zamknąć okna, kiedy rozpęta się burza. Automatyzacja otwiera przed nami nowe sposoby na oszczędzanie energii. 

3. Biophilia. Coraz bardziej zielono

Rośliny, które oczyszczają powietrze, uspokajają, są miłe dla oczu, zajmują we wnętrzach nowe terytoria. Zgodnie z najnowszym trendem im więcej ich znajduje się w domu, tym lepiej. Tymczasem sama architektura próbuje połączyć ludzi z naturą. Dzieje się to na przykład poprzez zapewnienie we wnętrzach maksymalnego dostępu do światła słonecznego. Sprzyja to unormowaniu cyklu dobowego, a w konsekwencji dodaje energii, poprawia zdolności umysłowe i samopoczucie. Zgodnie ze standardem Multi Comfort Saint- Gobain domy, biura i szkoły buduje się więc tak, by między innymi poprzez wielkość i rodzaj przeszkleń oraz orientację budynków względem stron świata zagwarantować ludziom prawidłową równowagę między światłem dziennym i sztucznym. 

4. Recykling. Dajemy nowe życie

Moda zatacza koła, choć nigdy nie wraca do punktu, z którego startowała. Na przykład dawne fabryki, na fali mody na industrializm, przeistaczają się obecnie w kultowe lofty z przestronnymi wnętrzami otoczonymi ścianami z cegieł. Meble, które były modne kilkadziesiąt lat temu, po małym liftingu potrafią stać się największymi ozdobami współczesnych mieszkań. Recykling coraz odważniej wspierają już niektóre firmy, w tym także duże sieci. Wykorzystuje się go również przy produkcji najwyższej jakości materiałów budowlanych. Na przykład podczas tworzenia wełny mineralnej szklanej Isover zużywa się nawet do 70 proc. stłuczki szklanej z obrotu wtórnego. 

5. Zdrowie przede wszystkim

Koncepcja w założeniu bardzo prosta, aczkolwiek kiedyś nieosiągalna. Od konstrukcji po wyposażenie – cały budynek ma sprzyjać zdrowiu człowieka i dbać o najwyższy poziom komfortu wszystkich jego zmysłów. Czyste, odpowiednio nawilżone powietrze, jak najlepsza akustyka, separacja od uciążliwych dźwięków, zapewnienie właściwej dawki światła oraz widoku na zewnątrz. Da się to osiągnąć, budując w standardzie Multi Comfort Saint-Gobain. Grono fachowców dba wtedy o uzyskanie idealnego balansu czynników oddziałujących na osoby korzystające w przyszłości z danego obiektu, łącząc tę ideę z jednoczesnym obniżeniem szkodliwego wpływu tego budynku na środowisko naturalne. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: