Wentylacja Hybrydowa w budynkach mieszkalnych – nowa jakość powietrza dla mieszkających w nich ludzi

Wentylacja i klimatyzacja - Wentylacja Hybrydowa w budynkach
mieszkalnych – nowa jakość powietrza
dla mieszkających w nich ludziWentylacja i klimatyzacja - Wentylacja Hybrydowa w budynkach
mieszkalnych – nowa jakość powietrza
dla mieszkających w nich ludziWspółczesny architekt na etapie projektowania systemu wentylacyjnego obiektu do niedawna miał dwie możliwości. Mógł wybrać wentylację naturalną – znaną w jego środowisku czasami jako wentylację tradycyjną, lub wentylację mechaniczną ciągłą. W pierwszym przypadku etap projektowania uważano za zakończony, gdy pomieszczenie zaopatrzono w kanał wentylacyjny z kratką wywiewną, a na dachu istniał komin z bocznymi otworami przykryty czapą betonową. Sporadycznie wybierano na zwieńczeniu wywietrznik grawitacyjny, a już o współczynniku oporu kratki wentylacyjnej zupełnie nie myślano. Te warunki jednak w istotny sposób ważyły na kierunku i wartości ciągu grawitacyjnego w kanale, a tym samym miały znakomity wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniu. Budynki wysokie zaopatrywano w wentylatory, zadaniem których jest mechaniczna praca wywiewu – sposób zapewniający wysoką jakość powietrza, jednak częstokroć zawodny przy długich okresach eksploatacyjnych ze względu na zużywające się podzespoły mechaniczne, które to przecież – jak w każdej maszynie – należy okresowo poddawać przeglądom technicznym i konserwacji. Oba te sposoby bywały z różnych powodów zawodne. Wentylacja naturalna, bo zmienne są siły natury (inaczej pracuje latem, inaczej zimą, inaczej w okresie wietrznym, a jeszcze inaczej w przypadku braku wiatru). Co do wentylacji mechanicznej jakże często występuje problem hałasu, na który uskarżają się mieszkańcy. Mowa tu o hałasie przepływowym oraz mechanicznym, który w miarę eksploatacji może się nasilać. Niebagatelny jest również poziom zużycia energii elektrycznej zasilającej silniki wentylatorów. Tymczasem normy są nieubłagane i tym lub innym sposobem musimy zapewnić normatywy higieniczne dla pomieszczeń jak poniżej.

Ideałem byłoby połączenie zalet systemu mechanicznego i grawitacyjnego, eliminując jednocześnie ich cechy charakterystyczne stanowiące o zawodności każdego z nich z osobna. Przyjrzyjmy się na przykładzie wentylatorów hybrydowych Fenko oraz Mag-200 typowym przykładom wentylacji stosowanym w budynkach mieszkalnych. 

Normatywy higieniczne dla pomieszczeń

- kuchnia z oknem zewnętrznym wyposażona w kuchenkę gazową lub węglową – 70 m3/h,

- kuchnia z oknem zewnętrznym, wyposażona w kuchenkę elektryczną
– w mieszkaniu do 3 osób – 30 m3/h,
– w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób – 50 m3/h,

- kuchnia bez okna zewnętrznego wyposażona w kuchenkę elektryczną – 50 m3/h,

- kuchnia bez okna zewnętrznego, wyposażona w kuchenkę gazową, obowiązkowo z mechaniczną wentylacją wywiewną – 70 m3/h,

- łazienka z wc lub bez – 50 m3/h,

- oddzielny wc – 30 m3/h.

Wentylacja na kanałach indywidualnych

W tym przypadku na zwieńczeniu komina wentylacyjnego stoi nasada Fenko, nadzorując niejako i utrzymując poziom normatywu higienicznego. Pomiarów dokonano na stoisku rzeczywistym wybudowanym z pustaka wentylacyjnego Schiedel o wysokości odpowiedniej dla budynku do sześciu kondygnacji. Badania wykonano dla różnych kratek wentylacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem kratki Ellan z wbudowanym w nią systemem automatyki higrosterowalnej. 

Wykres pokazuje, że praca hybrydowego wentylatora Fenko potrafi zapewnić poprawną jakość powietrza dla wszystkich analizowanych przypadków: kuchni, łazienek, toalet. 

Wentylacja i klimatyzacja - Wentylacja Hybrydowa w budynkach
mieszkalnych – nowa jakość powietrza
dla mieszkających w nich ludziWentylacja na kanałach zbiorczych

W tym przypadku zastosowano wentylatory Mag-200, jednostkę hybrydową o większej niż Fenko wydajności. Zadaniem wentylatora jest bowiem dokonać poprawnej wentylacji zbiorczo dla np. ośmiu kuchni, łazienek czy toalet spiętych w tak zwane piony wentylacyjne. 

 

Co otrzymaliśmy.

W przypadku zastosowania wentylatorów Mag-200/EC (27-watowy silnik elektronicznie komutowany) uzyskaliśmy normatywy higieniczne pomieszczeń dla budynku o łącznej wysokości do pięciu kondygnacji. Dodać należy, że kanał wentylacyjny wykonany jest z rur metalowych o średnicy 200 mm, jak to często obecnie stosowane jest w szeroko występującym budownictwie TBS. Maksymalna wydajność wentylatora Mag-200/EC wynosi 400m3/h i przy spiętrzeniu statycznym wynikającym z charakterystyki przepływowej, z czego wynika, że nie można go stosować do budynków wyższych. Dla budynków ośmiopiętrowych badań dokonano na wentylatorze Mag-200/AC (50-watowy silnik asynchroniczny z wirującym stojanem), którego maksymalna wydajność – 800 m3/h daje możliwość jednoczesnego przewietrzania pomieszczeń w analizowanym budynku.

Stosowanie wentylatorów hybrydowych w budynkach mieszkalnych daje nam zysk w postaci niskiego zużycia energii elektrycznej, bezszumowej jego pracy, spełnienia normatywów higienicznych dla pomieszczeń i, co również nie jest bez znaczenia, pozwala wykorzystać efekty wentylacji grawitacyjnej, gdy warunki pogodowe są dla jej pracy korzystne. 

Pokazana symulacja w tunelu aerodynamicznym prezentuje poprawną pracę wentylatora zarówno z wiatrem, jak i bez niego przy różnych kątach jego natarcia. Widać to wyraźnie, gdyż w każdym z analizowanych przypadków dym produkowany w komorze jest przez "hybrydę" zasysany. 

Wentylacja i klimatyzacja - Wentylacja Hybrydowa w budynkach
mieszkalnych – nowa jakość powietrza
dla mieszkających w nich ludzi

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: