Ile możesz zaoszczędzić dzięki instalacji fotowoltaicznej?

Energia odnawialna - Ile możesz zaoszczędzić dzięki
instalacji fotowoltaicznej?Coraz częściej słyszymy o ograniczeniu emisji substancji szkodliwych dla naszego środowiska. Jednym ze sposobów na walkę ze smogiem jest stosowanie technologii opierającej się na odnawialnych źródłach energii. Niestety takie rozwiązania często są dość kosztowne i nie każdy jest w stanie z nich skorzystać. Z pomocą przychodzi nowy program rządowy "Mój Prąd".

W lipcu premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowy program dopłat do instalacji fotowoltaicznych w Polsce, a jego budżet to 1 mld złotych. Projekt ten jest alternatywą dla już funkcjonującego programu "Czyste powietrze", a jego celem jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych, a w konsekwencji również spełnienie wymogów klimatycznych narzuconych przez Unię Europejską. System dopłat skierowany jest do osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby i posiadających umowę kompleksową, regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji. Według rządowych wyliczeń dzięki dotacji powstanie ok. 200 tys. nowych instalacji fotowoltaicznych, co powinno pozwolić na redukcję dwutlenku węgla na poziomie 600–800 tys. ton, a ilość w ten sposób wytworzonej energii wyniesie około 1 TWhH. 

Zasady przyznawania dotacji

Wsparcie w programie "Mój Prąd" wynosi do 50 proc. wartości całej instalacji fotowoltaicznej, ale nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie. Bezzwrotną dotacją zostały objęte instalacje o mocy od 2 do 10 kW, służące na potrzeby istniejących obiektów mieszkalnych, a beneficjentami programu są wyłącznie osoby fizyczne. Koszty kwalifikowane obejmują koszty zakupu paneli fotowoltaicznych wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem, a także koszty montażu instalacji i jej uruchomienia. Aby otrzymać dofinansowanie, projekt nie może zostać zakończony przed ogłoszeniem naboru, ale musi być zakończony w momencie składania wniosku. Oznacza to, że dopiero po zakupie i montażu instalacji PV, podpisaniu umowy kompleksowej z dystrybutorem energii i zainstalowaniu licznika dwukierunkowego będzie można starać się o dotację. Właściciele gospodarstw domowych, którzy już posiadają panele fotowoltaiczne, nie mogą ubiegać się o dofinansowanie. Dofinansowaniu nie podlegają również projekty polegające na zwiększeniu mocy instalacji już istniejącej. Pierwszy nabór rozpoczął się 30 sierpnia i potrwa do 20 grudnia 2019 r. lub wyczerpania środków. Proces składania wniosków prowadzony jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Dzięki programowi "Mój Prąd" inwestor może dostać do ręki nawet 5 tys. zł, ponieważ tyle maksymalnie wynosi dofinansowanie. W praktyce rządowa dopłata pokryje około 15–25 proc. wartości inwestycji, więc program może przyspieszyć zwrot inwestycji w domową fotowoltaikę. Co istotne, uzyskane dofinansowanie można łączyć z tzw. ulgą termomodernizacyjną, obowiązującą od początku 2019 r. Do rozliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej kwota przedstawiona do odliczenia od podatku będzie pomniejszona o kwotę otrzymanego dofinansowania. Niestety dofinansowanie nie może zostać udzielone na przedsięwzięcia realizowane z innych środków publicznych, w tym rządowego programu "Czyste Powietrze". 

Energia odnawialna - Ile możesz zaoszczędzić dzięki
instalacji fotowoltaicznej?
 

Jaką instalację fotowoltaiczną wybrać?

Planując inwestycję opartą na OZE, warto poznać sposób działania instalacji fotowoltaicznej. Słońce padające na panele fotowoltaiczne powoduje, że powstaje prąd stały. Aby można było korzystać z powstałej energii, niezbędny jest inwerter solarny. Dzięki niemu prąd stały zostaje przekształcony w prąd zmienny, czyli taki, który znajduje się w gniazdkach elektrycznych. Wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną nadwyżka energii zostaje przekazana do sieci energetycznej, a właściciel może ją wykorzystać w ciągu jednego roku rozliczeniowego. Marka De Dietrich posiada zestawy paneli fotowoltaicznych Insol POWER SET, które idealnie sprawdzą się w gospodarstwach domowych. Moc dostępnych pakietów wynosi standardowo od 2,08 kWp do 5,2 kWp. Szeroki zakres oferty zapewnia dobór optymalnych zestawów w zależności od dostępnej powierzchni, a także specyfiki budynku i jego usytuowania. Okres gwarancji obejmuje 12 lat na trwałość paneli i 30 lat na liniowy spadek wydajności. Każdy zestaw posiada wszystkie niezbędne elementy instalacji: panele fotowoltaiczne, kable, konektory, inwerter oraz system mocowania do dachu skośnego. Panele posiadają zwiększoną odporność na warunki atmosferyczne, zalegający śnieg oraz zminimalizowany efekt degradacji ogniw. Na zapytanie istnieje możliwość konfiguracji dowolnego systemu, również na dach płaski lub z konstrukcją naziemną wolno stojącą. 

Energia odnawialna - Ile możesz zaoszczędzić dzięki
instalacji fotowoltaicznej?
 

Polska w światowej czołówce pod względem rozwoju fotowoltaiki

Nowy program rządowy "Mój Prąd" ma za zadanie zwiększyć ilość energii pozyskiwanej w sposób w pełni ekologiczny oraz pobudzić rynek OZE. W ubiegłym roku w Polsce, według danych Ministerstwa Energii, powstało łącznie 28,36 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 173 MW. Wynik ten jest ponad dwukrotnie wyższy niż w 2017 r. Dzięki temu, jak podaje raport Instytutu Energetyki Odnawialnej, mamy szansę znaleźć się na 4. miejscu w UE pod względem rocznych przyrostów nowych mocy fotowoltaicznych. Z założeń projektu Polityki Energetycznej Polski wynika, że do 2040 r. fotowoltaika powinna stanowić około 25 proc. mocy zainstalowanej. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: