Rozwiązania sanitarne w pomieszczeniach bez kanalizacji

Woda i kanalizacja - Rozwiązania sanitarne
w pomieszczeniach bez kanalizacjiPomporozdrabniacze i pompy do ścieków umożliwiające stworzenie dowolnego pomieszczenia sanitarnego sprzedają się coraz lepiej i wydaje się, że nie jest to tylko chwilowa moda, ale jak najbardziej pozytywny trend. Technologia stosowana w tego typu urządzeniach jest coraz bardziej efektywna i dostępna cenowo.

Adaptacja całych obiektów lub pojedynczych pomieszczeń do zupełnie nowych funkcji jest dziś zjawiskiem powszechnym. Wymogi funkcjonalne ciągle się zmieniają, a budowle nie. Im starsza budowla, tym dostosowanie do nowych funkcji wymaga poważniejszych ingerencji modernizacyjnych. Wzrastają tym samym sprzeczności pomiędzy kluczowymi w adaptacji dążeniami do minimalizowania kosztów a koniecznymi przekształceniami dostosowującymi je do nowych funkcji. Do jednych z najbardziej kłopotliwych prac modernizacyjnych należy ingerencja w instalację kanalizacyjną i sanitarną. Wraz z upływem czasu wzrasta zapotrzebowanie na remont lub stworzenie nowych pomieszczeń sanitarnych – łazienki, WC, kuchni, pralni, etc. Obecna w budynku instalacja bardzo często nie pozwala inwestorowi na dowolną aranżację tych pomieszczeń i tworzenie nowych. Do tego wymogi konserwatora zabytków jak również wysokie koszty samej inwestycji przeprojektowywania instalacji kanalizacyjnej uniemożliwiają tego typu działanie. Na szczęście jest na to sposób.

Z pomocą przychodzą specjalne pompy do tłoczenia wody, ścieków czarnych i szarych. Umożliwiają one przetłaczanie ich z różnych przyborów (WC, zlew, umywalka, zmywarka, pralka, prysznic, etc.) do oddalonych pionów kanalizacyjnych. Zasada działania jest niezwykle prosta. Po osiągnięciu odpowiedniego poziomu ścieków/wody w zbiorniku załącza się pompa, która rozdrabnia i wypompowuje ścieki do wykonanej instalacji. Parametry tłoczenia uzależnione są od rodzaju i mocy urządzenia i mogą dochodzić nawet do 110 m w poziomie i 11 m w pionie. Rzeczą najważniejszą jest to, aby przewód tłoczny z urządzenia, którym będą tłoczone ścieki, był wykonany w technologii zgrzewanej lub klejonej. Co najważniejsze przewody wykonywane są rurami cienkimi o średnicach od 22 mm i ukryć je można pod sufitem podwieszanym lub przy listwie przypodłogowej! Firma SFA ma w swojej ofercie urządzenia odpowiadające zarówno obecnym, jak i przyszłym wymaganiom dotyczącym przepompowywania ścieków szarych i czarnych. Urządzenia domowe jak i komercyjne od zawsze łączyły w sobie inteligentną i funkcjonalną konstrukcję z wysoką wydajnością i jakością. 

Jak powstała idea pomporozdrabniaczy?
W latach 60. XX w. we Francji powierzchnie mieszkalne stawały się coraz droższe, dlatego przystąpiono do ich podziału na mniejsze. O ile sam podział lokali nie stanowił problemu pod względem budowlanym, to problemem okazało się położenie pionów kanalizacyjnych. Nowo utworzone lokale były tych pionów pozbawione, w związku z tym stworzenie łazienki czy toalety w tym lokalu było niemożliwe. SFA wprowadziła w tym czasie pierwsze urządzenie, które w sposób prosty, niewymagający kosztownych prac remontowych pozwalało na stworzenie łazienki i toalety w dowolnym miejscu, a przetłaczanie ścieków odbywało się cienką rurą o średnicy 22, 28, 32 mm. Zaletą było uniezależnienie się od położenia pionów kanalizacyjnych, które mogły znajdować się w znacznej odległości, oraz konieczności zachowania spadków w kierunku pionów, jakie stosuje się przy tradycyjnym sposobie montażu instalacji kanalizacyjnej. 

Czym jest pomporozdrabniacz?
Pomporozdrabniacz jest niczym innym jak urządzeniem elektrycznym zasilanym 230 V, zaopatrzonym w pompę wraz z nożem tnącym służącym do rozdrabniania i przetłaczania ścieków fekalnych, papieru toaletowego i odpadków organicznych. Wewnątrz znajduje się system elektroniczny sterujący pracą pompy oraz systemem sterowania. 

Dodatkowa łazienka w pomieszczeniu bez pionów kanalizacyjnych? To nie problem!
Wybierając pomporozdrabniacz, należy zadać sobie pytanie, jakie i ile przyborów chcemy do niego podłączyć. Do małego WC lub łazienki wystarczy urządzenie przystawkowe montowane bezpośrednio za miską WC. Jest to największa grupa urządzeń dostępnych na rynku), charakteryzująca się zwartą budową i mocą silników do 500 W. Odpływ z miski ustępowej jest bezpośrednio wpięty do pomporozdrabniacza za pomocą gumowej manszety. W niektórych modelach istnieje możliwość podłączenia jednocześnie kilku przyborów, takich jak WC, umywalka, wanna, prysznic, pralka. W zależności od liczby przyborów i parametrów tłoczenia, istnieje możliwość doboru optymalnego rozwiązania dla przyszłego inwestora (modele Saniaccess 1, 2, 3, Sanibrouyer, Sanitop, Saniplus, Sanislim, Sanipack, Sanipro). Ciekawym rozwiązaniem w tej kategorii produktów są urządzenia przeznaczone do współpracy z podwieszanymi miskami WC. Można je zainstalować w pewnej odległości od stelaża WC i podłączyć do niego wszystkie pozostałe przybory (Sanipack). Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że można je zabudować w ścianie, dzięki czemu jest on zupełnie niewidoczny. Posiadamy również urządzenia zintegrowane, tzn. pomporozdrabniacz wbudowany w stelaż podtynkowy – Saniwall Pro UP ze stelażem od firmy GROHE. 

Woda i kanalizacja - Rozwiązania sanitarne
w pomieszczeniach bez kanalizacji

W ofercie posiadamy urządzenia zbiorcze, obsługujące kilka pomieszczeń. Wybór uzależniony jest od ilości przyborów, które chcemy do niego podłączyć. W niewielkiej łazience (3–4 miski WC, 3–4 umywalki) sprawdzi się urządzenie 1-silnikowe typu SANICUBIC 1 WP NM. Przepompownię wyposażono w silnik o mocy 1500 W, z zaawansowanym systemem rozdrabniania z nożem tnącym ProX K2 oraz cztery wejścia o różnych średnicach (100/40 mm). Może zostać zamontowane na podłodze w piwnicach lub studzienkach. Odprowadza ścieki na wysokość do 11 m i do 110 m w poziomie. 

W przypadku większej liczby łazienek należy wybrać przepompownię wyposażoną w dwa silniki. W przypadku małej ilości ścieków załącza się automatycznie jeden silnik, jeżeli ilość ścieków się zwiększa, drugi silnik włącza się, zwiększając tym samym jego wydajność. Dodatkowo silniki uruchamiane są naprzemiennie, co równocześnie wydłuża ich żywotność. W przypadku awarii jednego z silników urządzenie może pracować dalej, zmniejsza się tylko jego wydajność. 

Przykładem tego typu urządzenia jest SANICUBIC 2 Classic NM. Jest to pompa tłocząca z wbudowanymi rozdrabniaczami, która doskonale nadaje się do odprowadzania wszystkich ścieków z lokali typu: mały budynek, stołówka, pralnia lub inne, niezależnie od pionów i spadków. W yposażona j est w dwa s ilniki, każdy o mocy 1500 W, z zaawansowanym systemem rozdrabniania z nożem tnącym ProX K2 oraz cztery wejścia o różnych średnicach (100/40 mm). Urządzenie zapewnia optymalną wydajność i wysoki poziom bezpieczeństwa. Odprowadza ścieki na wysokość do 11 m (do 110 m w poziomie). Urządzenie może współpracować z systemem BMS (Building Management System). 

W przypadku kiedy chcielibyśmy, aby urządzenie obsłużyło nam kilka lokali jednocześnie, trzeba postawić na bezkompromisowe rozwiązanie, jakim jest SANICUBIC 2XL. Jest to przepompownia oparta na dwóch pompach typu VORTEX o przelocie 55 mm i pojemności zbiornika 120 l. Moc silników to 2000 W każdy. Urządzenie pozwala na przetłaczanie ścieków szarych i czarnych na wysokość do 10 m lub 110 m w poziomie. Odprowadzenie ścieków odbywa się rurą DN 80 lub DN 100. Urządzenie jest zaopatrzone w control box montowany na ścianie, system alarmowy przewodowy oraz zawór odcinający na przewodzie tłocznym. Wszystkie urządzenia z serii SANICUBIC (trzy modele) wykonane są w klasie ochrony IP 68, co pozwala na montaż ich w szachtach technologicznych poniżej posadzki. Wszystkie zaopatrzone są w system alarmowy i kontrolny informujący użytkownika o pracy lub awarii. 

Nowością w ofercie SFA jest zatapialna pompa do ścieków – SANIPUMP. Lekka, bo ważąca jedynie 13 kg, SANIPUMP została w yposażona w taki s am s ystem rozdrabniania jak Sanicubic 1 WP NM oraz Sanicubic 2 Classic NM, który pozwala na przepompowywanie ścieków szarych i czarnych ze zbiorników wewnętrznych jak i zewnętrznych. Urządzenie przeznaczone jest do stosowania w gospodarstwach domowych, ale również w aplikacjach komercyjnych. Świetnie sprawdzi się przy wypompowywaniu wody z szamba czy osuszaniu zalanych wodą pomieszczeń. 

Woda i kanalizacja - Rozwiązania sanitarne
w pomieszczeniach bez kanalizacji

Pompa SANIPUMP z asilana j est s ilnikiem o mocy 1500 W. Motor o takiej mocy zapewnia maksymalną wysokość tłoczenia aż 14 metrów i wydajność dochodzącą do 10,5 m3/h! Pompę można zanurzyć maksymalnie na głębokość 5 m.
SANIPUMP została ponadto wyposażona w podwójne zabezpieczenia – termiczne, zapobiegające przegrzaniu się silnika, oraz system pływakowy, który zabezpiecza pompę przed pracą "na sucho".
Ponadto dzięki pływakowi pompa pracuje automatycznie, czyli załącza się tylko wtedy, kiedy poziom ścieków osiągnie określoną wysokość – 400 mm i wyłącza, kiedy opadnie do 100 mm.
Ważną cechą urządzenia jest również możliwość pompowania ścieków o temperaturze do 70oC w cyklach do 5 min. 

Woda i kanalizacja - Rozwiązania sanitarne
w pomieszczeniach bez kanalizacjiKuchnia lub pralnia w piwnicy? To możliwe!
Wybierając pompę, podobnie jak w przypadku pompo- -rozdrabniaczy, musimy zadać sobie pytanie, jakie i ile przyborów chcemy do niej podłączyć. W małej kuchni bardzo dobrze sprawdzi się pompa SANISPEED lub SANIVITE. Są to bardzo wydajne pompy przeznaczone do intensywnej pracy. Odprowadzają ścieki ze zlewozmywaków, umywalek i umożliwiają podłączenie wszystkich (z wyjątkiem WC) pozostałych urządzeń sanitarnych. Posiadają możliwość pompowania ścieków do 7 m w pionie lub do 70 m w poziomie. Maksymalna temperatura ścieków to 75ºC, dlatego też doskonale się sprawdzą przy podłączeniu zmywarki lub pralki. Moc silnika 400 W, klasa ochrony IP44. 

Przykładem urządzeń do obsługi kuchni jest również SANICOM 1. Jest to pompa przeznaczona do przepompowywania ścieków szarych (bez fekaliów) i wyposażona w jeden silnik o mocy 750 W. Tłoczy ścieki na wysokość 10 m lub na odległość 100 m w poziomie. 

Urządzenie ma możliwość podłączenia zewnętrznego alarmu informującego o nieprawidłowym działaniu. Pompa idealnie nadaje się do montażu w restauracjach, stołówkach, pralniach, tam, gdzie trzeba przepompować duże ilości wody na znaczne odległości. 

Urządzeniem o większej wydajności jest SANICOM 2 NM, wyposażona w dwie pompy o mocy 1500 W każda. Tłoczy ścieki na odległość 11 m w pionie lub na 110 m w poziomie. Bardzo wysoka wydajność, ok. 340 l/min, pozwala na pracę w ekstremalnych warunkach. Odporność na wysokie temperatury, do 90ºC, sprawia, że świetnie sprawdzi się także w małych i średnich pralniach czy stołówkach. 

Dlaczego SFA?
To my 60 lat temu wymyśliliśmy ideę pomporozdrabniaczy. Przez ten czas staliśmy się światowym liderem w branży i zaufały nam miliony klientów na całym świecie. Nasi inżynierowie od lat prowadzą badania nad ciągłym ulepszaniem produktów i szukaniem nowych rozwiązań. Wszystkie nasze urządzenia i podzespoły pochodzą z certyfikowanych fabryk we Francji. 

Urządzenia objęte są 2-letnim okresem gwarancyjnym, a serwis i konserwacja odbywa się w miejscu montażu urządzenia. Jest to koronny argument dla inwestora przy wyborze producenta. Posiadamy 55 punktów serwisowych na terenie kraju. Zapewniamy nasze pełne wsparcie dla projektantów, firm wykonawczych i inwestorów. Jesteśmy w stanie dobrać optymalne rozwiązanie pod względem technicznym i cenowym. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: