PROJEKTY FOTOWOLTAICZNE W POLSCE

Na polskim rynku fotowoltaicznym nieustannie przybywa nowych projektów instalacji wykorzystujących energię słońca. W dużym stopniu jest to zasługa, wprowadzonego ustawą o odnawialnych źródłach energii (OZE), systemu aukcyjnego. Większość projektów jest rozwijanych głównie z myślą o tym właśnie systemie wsparcia. Spośród wszystkich dotychczasowych aukcji na energię elektryczną z OZE ta ostatnia (z 15 listopada 2018 r.) wniesie zdecydowanie największy wkład w przyrosty nowych mocy fotowoltaicznych. Szacunkowa moc wygranych projektów PV w tej aukcji może wynieść ponad 500 MW. Z projektu nowelizacji ustawy o OZE wynika, że moc instalacji PV w aukcji 2019 może wynieść nawet 750 MW. Biorąc pod uwagę potencjał tego rynku, warto przyjrzeć się zarówno projektom, jak i stojącym za nimi inwestorom. Wychodząc naprzeciw, Instytut Energetyki Odnawialnej, na podstawie danych udostępnionych przez Operatorów Sieci Dystrybucyjnych (OSD) oraz informacji publicznej, przygotował materiały dające najbardziej aktualny obraz krótkoterminowego potencjału inwestycyjnego technologii fotowoltaicznej.

Energia odnawialna - PROJEKTY FOTOWOLTAICZNE W POLSCE

Bazując na danych o zainstalowanych mocach OZE udostępnianych przez URE*, zobrazowano na powyższym wykresie duży, acz niewykorzystany potencjał projektów fotowoltaicznych na tle wydanych warunków przyłączeń do sieci oraz zawartych umów przyłączeniowych. W 2018 r. wybudowano prawie 10 razy NR 1/ 2019 INST ALACJE 31 ENERGIA więcej instalacji niż w poprzednim, 2017 r. Dodatkowo w 2017 r. zanotowano spadek mocy zainstalowanej w stosunku do trendu z poprzednich lat. Powodem tego mogła być zmiana systemu wsparcia z zielonych certyfikatów na System Aukcyjny, który został uruchomiony w 2016 r. W 2017 r. już nie było możliwości budowy instalacji PV pod system zielonych certyfikatów, zaś budowa instalacji PV z pierwszej aukcji (z grudnia 2016 r.) nie została jeszcze ukończona, gdyż inwestorzy mieli na ich realizację 24 miesiące. 

W bazie projektów fotowoltaicznych opracowywanej przez Instytut Energetyki Odnawialnej znajdują się dane, które pozwalają na uzyskanie dokładniejszych informacji o projektach, m.in. czy dany projekt uzyskał już decyzję środowiskową bądź budowlaną, kto jest inwestorem lub jaka jest dokładna lokalizacja inwestycji i jej moc. 

Energia odnawialna - PROJEKTY FOTOWOLTAICZNE W POLSCE

Na początku bieżącego roku Instytut przygotował aktualizację tej bazy o nowe projekty, które uzyskały warunki przyłączenia do sieci dystrybucyjnej w miesiącach od lipca do października 2018 r. W tym okresie czterech głównych operatorów sieci dystrybucyjnych zatwierdziło 374 nowe projekty fotowoltaiczne, wśród których blisko 150 uzyskało już warunki przyłączenia do sieci. Łączna moc przyłączeniowa nowych instalacji wynosi około 380 MW. Ogólnie w bazie znajduje się około 2 tys. projektów, w tym 383 ukończone i prawie 1800 projektów aktualnych. 

Aktualizując bazę, Instytut Energetyki Odnawialnej zidentyfikował około 50 nowych inwestorów. Dodatkowo wskazano także spółki, które są właścicielami wszystkich lub prawie wszystkich akcji danego inwestora, aby można było zobaczyć, ile i jakie projekty prowadzą duże koncerny z tej branży. Nowe projekty najczęściej mają moc przyłączeniową do 1 MW i w ostatnim czasie uzyskały decyzję środowiskową. Może to wskazywać, że część z tych projektów jest przygotowywana na tegoroczną aukcję OZE. 

Instytut przygotował także raport podsumowujący stan projektów fotowoltaicznych w Polsce. Znalazła się w nim m.in. struktura przestrzenna nowych projektów oraz informacje o największych inwestorach. W raporcie przedstawiono także rozkład mocy projektów z podziałem na zakresy mocy na przestrzeni ostatnich lat. 

Energia odnawialna - PROJEKTY FOTOWOLTAICZNE W POLSCE

Można zauważyć, że najwięcej nowych projektów powstaje w zakresie mocy od 0,5 do 1 MW. Jest to utrzymujący się trend, ponieważ także w poprzednich latach powstawało dużo inwestycji w tym zakresie mocy. Jest to najprawdopodobniej spowodowane działającym od trzech lat aukcyjnym systemem wsparcia. Wśród największych projektów, czyli tych o mocy od 5 MW do 60 MW, widać pewien spadek łącznej mocy planowanych inwestycji, co może być spowodowane kalkulacją inwestorów, którym nie opłaca się zbyt wcześnie ponosić pełnych kosztów opłat związanych z procedurą przyłączania do sieci lub może być spowodowane przyczynami obiektywnymi.

W celu uzyskania bardziej szczegółowych danych o nowych, aktualnych i ukończonych projektach fotowoltaicznych, ich stanie zaawansowania oraz inwestorach, którzy prowadzą te projekty, zachęcamy do zapoznania się z aktualizacją bazy danych projektów fotowoltaicznych dostępną w sklepie IEO.

 

- Baza w formacie Excel: PROJEKTY FOTOWOLTAICZNE W POLSCE "AKTUALIZACJA BAZY DANYCH PROJEKTÓW FOTOWOLTAICZNYCH GOTOWYCH DO REALIZACJI W SYSTEMIE AUKCYJNYM"
- Raport: PROJEKTY FOTOWOLTAICZNE W POLSCE "AKTUALIZACJA BAZY DANYCH PROJEKTÓW FOTOWOLTAICZNYCH GOTOWYCH DO REALIZACJI W SYSTEMIE AUKCYJNYM" 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: