100 lat Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych

2019 jest rokiem obchodów 100-lecia powstania Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych.

 Za formalny początek Zrzeszenia uznaje się I Ogólnokrajowy Zjazd Gazowników Polskich, który odbył się w dniach 23–25 kwietnia 1919 r. Na początku PZITS ograniczał się do jednej branży i nazywał się Zrzeszenie Gazowników Polskich. W kolejnych latach do gazowników dołączyli wodociągowcy (1922 r.), następnie technicy sanitarni (1936 r.) oraz ciepłownicy i ogrzewnicy (1952 r.). Od 1957 r. PZITS obejmuje swoim zakresem wszystkie branże skupione w szeroko rozumianej inżynierii sanitarnej i środowiska.

Aktualności - 100 lat Polskiego Zrzeszenia
Inżynierów i Techników Sanitarnych

 Cały rok 2019 w Zrzeszeniu upłynie pod znakiem jubileuszu, którego punktem kulminacyjnym będzie Gala Jubileuszowa (10 maja 2019) w Warszawie. Pierwsze wydarzenie będzie powrotem do przeszłości i uhonorowaniem założycieli Zrzeszenia – w dniach 14–15 marca odbędzie się 39. Zjazd Gazowników (www. zjazdgazownikow.pl), organizowany przez wszystkie krajowe organizacje branżowe: PZITS, SITPNiG i IGG.

 

28 kwietnia odbędzie się już 7. międzynarodowa konferencja naukowo-techniczna z cyklu: GIS, modelowanie i monitoring w zarządzaniu systemami wodociągowymi i kanalizacyjnymi. 

 

3–4 października natomiast projektanci i rzeczoznawcy będą mieli możliwość uczestniczyć w Warsztatach pracy projektanta i rzeczoznawcy instalacji i sieci sanitarnych (www.warsztaty.pzits.pl). 

 

Więcej o PZITS wtedy i dzisiaj dowiedzą się Państwo ze strony internetowej dedykowanej jubileuszowi: 100lat.pzits.pl 

 

 

PZITS jest najstarszą (założoną w 1919 r.), niezależną i dobrowolną organizacją naukowo-techniczną, skupiającą osoby fizyczne i prawne, zainteresowane działalnością zawodową i społeczną w dziedzinach: gazownictwa, wodociągów i kanalizacji, technologii wody i ścieków, ogrzewnictwa, ciepłownictwa, wentylacji i klimatyzacji, oczyszczania miast i osiedli oraz gospodarki odpadami, balneotechniki, pralnictwa, techniki sanitarnej wsi, ochrony wód, powietrza atmosferycznego i powierzchni ziemi, urbanistyki podziemnej i dziedzin pokrewnych. 

Działalność PZITS obejmuje w szczególności organizację szkoleń i konferencji; usługi w zakresie opinii i ekspertyz; doradztwo techniczne; doradztwo w orzecznictwie patentowym; współpracę z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Ministerstwem Energii, Polską Izbą Inżynierów Budownictwa, stowarzyszeniami w ramach NOT oraz Polskim Komitetem Normalizacyjnym; współpracę m iędzynarodową oraz działalność wydawniczą. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: