Zarządzaj komfortem w klubach fitness z systemami VRF

Wentylacja i klimatyzacja - Zarządzaj komfortem w klubach fitness
z systemami VRFHotele, biura, restauracje czy obiekty sportowe – w każdym z tych miejsc zarządcy dbają o komfort swoich gości i klientów. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzą producenci instalacji HVAC, proponując innowacyjne i bezpieczne rozwiązania. Jeden z katowickich oddziałów Smart Gym to realizacja, w której w pełni wykorzystano ich nowoczesne funkcjonalności.

Obiekty komercyjne to inwestycje spełniające wiele funkcji jednocześnie, dlatego często generują wysokie koszty eksploatacyjne. Wymagają przemyślanych rozwiązań HVAC, które za pomocą jednego systemu umożliwią sprawne zarządzanie klimatem w całym budynku. Producenci urządzeń klimatyzacyjnych, świadomi tych potrzeb, wprowadzają technologie najnowszej generacji, które dzięki zaawansowanym komponentom, intuicyjnym sterownikom i wysokim wydajnościom jednostek zastępują pracę kilku oddzielnych układów do ogrzewania i chłodzenia. 

Na jaki system postawić?

Inteligentne technologie filtracji i dostarczania świeżego powietrza zapewniają całoroczny komfort cieplny, jak i chłodniczy w budynku. W obiektach komercyjnych bardzo dobrze sprawdzają się systemy klimatyzacji typu VRF, które oferowane są w różnych propozycjach modułowych, w zależności od preferencji i wymagań technicznych. Elastyczna i szeroka oferta urządzeń łączy w sobie najwyższą jakość z optymalną ceną użytkowania, a systemowe rozwiązania skierowane do różnych grup docelowych umożliwiają właściwy dobór technologii i elastyczne podejście do realizowanych projektów. Systemy VRF (ang. Variable Refrigerant Flow) – opierające się na ciągłej zmianie ilości czynnika chłodniczego w układzie – rewolucjonizują branżę HVAC już od lat 90. To ponad 30 lat doświadczenia kilku pokoleń certyfikowanych inżynierów. Projektanci i instalatorzy cenią sobie systemy oparte na technologii inwerterowej przede wszystkim za możliwości projektowania rozległych systemów klimatyzacyjnych, a także szeroki wybór różnego rodzaju jednostek wewnętrznych, w tym m.in. ściennych, kasetonowych, kanałowych czy przypodłogowo-sufitowych. To spore ułatwienie, gdy obiekt posiada pomieszczenia wymagające utrzymywania szczególnych warunków ze względu na swoje przeznaczenie, jak np. sale do treningu w klubach fitness, serwerownie w biurowcach, zaplecza kuchenne w lokalach gastronomicznych lub pokoje hotelowe z indywidualnie sterowaną klimatyzacją, w których liczy się również estetyczne dopasowanie do wystroju wnętrza. Wykorzystując intuicyjne moduły komunikacji AHU-KIT, które obsługują chłodnice i nagrzewnice freonowe, możliwe jest połączenie wymiennika freonowego w centrali wentylacyjnej z agregatami zewnętrznymi systemów VRF, które działają jako źródło chłodu lub ciepła. W skład zestawu AHU-KIT wchodzą dwa urządzenia – elektroniczny zawór rozprężny oraz skrzynka sterowania, które mogą być kontrolowane przy użyciu dedykowanego sterownika standardowego lub zintegrowane z inteligentnym systemem zarządzania budynkiem BMS. 

Wentylacja i klimatyzacja - Zarządzaj komfortem w klubach fitness
z systemami VRFWydajna instalacja VRF w klubie fitness w praktyce

Zapewnienie jak najwyższego komfortu w nowo powstałym obiekcie Smart Gym w Katowicach przy ulicy Wodospady 4, a przy tym zachowanie pełnej dowolności w sterowaniu parametrami w różnych strefach klubu, to wyzwania przed którymi stanęli projektanci instalacji klimatyzacyjnej i wentylacyjnej. Budynek o powierzchni ponad 2500 m2 oddano do użytku w pierwszym kwartale 2018 roku, oferując wiele udogodnień dla przyszłych członków – wydzielono m.in. strefę cardio, wolnych ciężarów, maszyn izotonicznych, maszyn półwolnych, a także sale fitness i personal training, suchą saunę czy strefę street workout. Podczas wysiłku fizycznego na małych przestrzeniach szczególnie ważne jest, aby system filtracji powietrza wydajnie usuwał wilgoć, nieprzyjemne zapachy i nadmiar dwutlenku węgla, dopasowując mikroklimat do wymogów sanitarnych. Odpowiednia instalacja jest tutaj kluczowa – poza efektywnością energetyczną, nowoczesnym designem jednostek wewnętrznych i ich funkcjonalnością, ważna jest również ich elastyczność i mnogość zastosowań. – W katowickim oddziale Smart Gym wykorzystano flagowe rozwiązanie TOSOT dla obiektów komercyjnych – inteligentny system TMV 5. Osiągnięcie wysokiej wydajności i możliwość zaprojektowania modułowej kombinacji agregatów to jeden z wyróżników TMV 5 – maksymalna moc chłodnicza pojedynczej jednostki zewnętrznej to aż 22 HP, przy bardzo szerokim zakresie wydajności chłodniczej (od 22,4 do 61,5 kW) i grzewczej (od 25 do 69 kW). Charakterystyczna dla tego systemu nieograniczona możliwość w zakresie projektowania umożliwiła zainstalowanie ponad 40 wewnętrznych jednostek kasetonowych – ich optymalna, 4-stronna budowa, zapewnia równomierny nawiew, cyrkulację i rozkład powietrza oraz temperatury na terenie całego klubu fitness. Na dachu budynku zamontowano 7 agregatów modułowych, w tym 3 jako agregaty chłodnicze do chłodnic freonowych, których kompaktowa konstrukcja znacząco zmniejszyła wymaganą powierzchnię montażową i przewidywane obciążenie dachu. Operacja nie wymagała dodatkowego sprzętu w postaci dźwigu, co wpłynęło na końcowe koszty realizacji. Podczas planowania tak rozległych inwestycji, pamiętajmy o wcześniejszym sprawdzeniu stanu technicznego konstrukcji budowlanej, tak aby nic nie zaskoczyło nas w trakcie prac – mówi Sylwia Lenik, Product Manager TOSOT Polska. Rozwiązanie chińskiego producenta bazuje na ekologicznym czynniku chłodniczym R410A, którego nadmiar magazynowany jest w przewodach rurowych, co ogranicza jego ilość do niezbędnego minimum i zapewnia większą precyzję w zakresie regulacji.

Dobór urządzeń do rozległych projektów instalacji komfortu wymaga odpowiedniego przygotowania ze strony inwestora, jak i wykonawcy. Przed rozpoczęciem prac warto przeprowadzić dokładną analizę przeznaczenia budynku i sposobu użytkowania pomieszczeń – określa się m.in. planowaną liczbę osób w pomieszczeniu, intensywność treningów w strefach fitness, wysokość i kubaturę konstrukcji, a także nasłonecznienie i ustawienie konstrukcji względem strony świata – inwestycje pokryte nowoczesnymi przeszkleniami, a przy tym umiejscowione od południa, będą wymagały elastycznego podejścia do instalacji i innych rozwiązań niż te ukryte w cieniu, by zapewnić jak najwyższy standard i wydajność systemów klimatyzacyjnych dla wszystkich klientów obiektów sportowych. 

Wentylacja i klimatyzacja - Zarządzaj komfortem w klubach fitness
z systemami VRF
 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: