Słaby ciąg kominowy – jak sobie z nim poradzić ?

Porady - Słaby ciąg kominowy
– jak sobie z nim poradzić ?Komin ze względu na swoją funkcję stanowi jeden z najważniejszych elementów całego domu. Odpowiada za odprowadzanie produktów spalania z urządzeń grzewczych, ale może też doprowadzać powietrze do spalania. Jego poprawne działanie gwarantuje bezpieczeństwo domownikom oraz pozwala cieszyć się ciepłem w mroźne dni. Błędy projektowe lub zaniedbanie ze strony użytkowników wpływają na pracę całej instalacji – w tym ciągu kominowego. Jakie są najczęstsze przyczyny jego osłabienia oraz jak im zaradzić?

Ciąg kominowy to ruch spalin lub dymu od dołu komina w kierunku jego wylotu. Powstaje on w wyniku różnicy gęstości ciepłego powietrza wewnątrz przewodu kominowego i chłodnego powietrza na zewnątrz. Im większa różnica tych temperatur, tym większy ciąg w kominie. Jego siła zależy przede wszystkim od wysokości przewodu kominowego i wielkości jego przekroju. O ile większość parametrów komina zapisanych jest w deklaracji producenta, to z ciągiem kominowym bywa różnie. Jeśli produkt jest certyfikowany, prawidłowo dobrany i wybudowany, z ciągiem kominowym nie powinno być problemu. Zdarzają się jednak błędy projektowe, tj. usytuowanie komina za nisko względem kalenicy czy pojawienie się przeszkody stanowiącej część budowli, które skuteczne osłabiają ciąg. 

Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania niskiego ciągu kominowego?

- Problemy z ciągiem kominowym mogą pojawić się w sytuacji, gdy dom wybudowany jest w pobliżu przeszkód, tj. wzgórz, wysokich drzew czy bloków. Wówczas kierunek wiatru będzie przemieszczał się za przeszkodę, powodując osłabienie ciągu, a nawet tworząc ciąg wsteczny, czyli wdmuchanie wiatru do komina. W takiej sytuacji należy zamontować na wylocie z komina osłonę typu fala kominowa lub nasadę obrotową nazywaną strażakiem. Chronią i osłaniają komin przed wdmuchiwaniem wiatru do komina. Należy pamiętać, że nasady obrotowe to urządzenia mechaniczne i powinny być poddawane kontroli.

- Słaby ciąg kominowy może być skutkiem zbyt małej średnicy komina w stosunku do urządzenia grzewczego. Sposobem rozwiązania tego problemu jest podniesienie komina, co przełoży się na wzrost ciągu oraz montaż odpowiedniej nasady, tj. daszku inżektorowego. Jeśli nadal pojawia się kłopot z niskim ciągiem, warto postawić na specjalistyczne wentylatory wzmacniające ciąg. Warto, aby wykonała to wyspecjalizowana firma – jest to skomplikowany zabieg pod względem zestrojenia współpracujących urządzeń.

- Sporo u żytkowników s potyka s ię z problemem, gdzie w wyremontowanym domu, z nowym kominem wykonanym z cegły klinkierowej pogarsza się siła ciągu. – Cegła klinkierowa szczelinowa jest materiałem dekoracyjnym, dedykowanym obmurowaniu rozwiązań systemowych lub kominów z pełnej cegły – nie należy wykorzystywać jej do budowy komina. Jeśli jednak posiadamy taki komin, należy go wyposażyć w certyfikowany wkład stalowy, a następnie wykonywać regularne czyszczenie. Jest to kluczowe, ponieważ tego typu komin działa jak chłodnica – spaliny szybko się wychładzają, dochodzi do kondensacji, wytwarza się sadza, która osadza się na wilgotnym kominie i w efekcie dochodzi do zaczopowania komina, intensywnego dymienia, a nawet pożaru sadzy – tłumaczy Dariusz Pilitowski, dyrektor ds. rozwoju w firmie Jawar.

Porady - Słaby ciąg kominowy
– jak sobie z nim poradzić ?
 

- Jednym z ważniejszych i podstawowych elementów zapewniających właściwy ciąg kominowy jest paliwo i jego jakość. Negatywnie na ciąg kominowy będzie zatem oddziaływało mokre, niesezonowane drewno, mokry ekogroszek czy zanieczyszczony pellet.

- Najczęstszym problemem skutkującym niskim ciągiem jest brak doprowadzenia powietrza do spalania, tzw. z-etka. Przekłada się to nie tylko na niski ciąg, ale i prawidłowy przebieg procesu spalania, aż po właściwą wentylację i bezpieczeństwo domowników.

Co zrobić, by zapewnić prawidłowy ciąg kominowy przez cały rok?

Niezawodnymi sposobami na dobry ciąg kominowy są okresowe przeglądy kominiarskie i regularne czyszczenie. Te czynności należy zlecić mistrzowi kominiarskiemu i wykonywać dwa razy w roku – do 31 maja i 30 listopada. Specjalista zweryfikuje stan komina, jego drożność, prawidłowy przebieg oraz szczelność przewodów kominowych. W tym samym czasie sprawdzi także stan komina ponad dachem i prawidłowość działania nasad kominowych. Następnie w pionie mieszkania zbada prawidłowość funkcjonowania urządzeń podłączonych do przewodów. Z kolei czyszczenie kominów powinniśmy przeprowadzać w przypadku przewodów od palenisk opalanych paliwem stałym – 4 razy w roku, przewodów od palenisk opalanych paliwem gazowym i płynnym – 2 razy w roku, natomiast przewodów wentylacyjnych – raz w roku. Okresowe przeglądy i czyszczenie kominów zapewni dobry ciąg przez cały rok. Mistrz kominiarski sprawdzając stan komina, jeśli tylko napotka na jakiekolwiek nieprawidłowości czy problemy, pomoże je rozwiązać. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: